Ilustracija (Pexels)
Korištenje odgovarajućih tehnika skladištenja ključno je za stvaranje savršene vatre. Evo devet uobičajenih pogrešaka pri skladištenju drva za ogrjev koje biste trebali izbjegavati kako biste spriječili požare i napade štetočina, piše portl Better Home and Gardens, a prenosi Index.hr.
Jedan od glavnih prioriteta skladištenja drva za ogrjev je osigurati da drvo ostane suho. Budući da se drvo obično skladišti na otvorenom, nemojte ga ostavljati nepokriveno.
Za učinkovito skladištenje, vaš stog mora biti u natkrivenom prostoru ili ispod cerade kako bi se zaštitio od kiše i snijega.
Vlažno drvo je teže zapaliti, ima kraće vrijeme sagorijevanja i proizvodi više dima. Kukce također privlači vlažno drvo zbog čega možete imati neželjene goste ako unesete vlažna drva u kuću.
Može biti primamljivo postaviti hrpu drva u blizini kuće radi lakšeg pristupa, ali drvo privlači insekte. Ako su vaša drva u blizini kuće, štetnici lako mogu ući u zatvoren prostor i biti smetnja.
Skladištenje drva u blizini vaše kuće također može predstavljati opasnost od požara, jer bi slučajno paljenje moglo brzo progorjeti kroz hrpu drva i proširiti se na vašu kuću.
Budući da skladištenje drva u blizini vaše kuće nije u planu, sljedeće mjesto na koje biste bacili oko moglo bi biti blizu stabla, šupe ili druge građevine u vašem dvorištu. Međutim, to još uvijek može dovesti do problema s cirkulacijom zraka.
Vaša hrpa drva trebala bi ostati suha, što znači da mora imati odgovarajuću ventilaciju. Da bi se to dogodilo, drva za ogrjev moraju biti na otvorenom, a ne pored nečega što blokira protok zraka.
Kada je drvo izravno na tlu, veća je vjerojatnost da će apsorbirati višak vlage, što će dovesti do plijesni i trulog drva. Vaša hrpa drva također će vjerojatno pokupiti štetočine iz tla.
Način na koji slažete drva za ogrjev jednako je važan kao i mjesto na kojem ih skladištite. Loša tehnika slaganja može ograničiti protok zraka, što može uzrokovati vlagu i plijesan.
Drva za ogrjev treba slagati labavo tako da postoje mali razmaci između svakog komada. Ovaj dodatni prostor održava komade suhima, što će vam omogućiti dulje vrijeme gorenja i minimalizirati dim.
Stabilnost hrpe je bitna pa stoga visoko slaganje drva potencijalno može stvoriti problem. Osim toga, slaganje u nižim hrpicama osigurava jednostavan pristup drvima. Ako se morate istegnuti da biste dosegnuli cjepanice, vjerojatnije je da ćete srušiti neki dio hrpice ili izgubiti kontrolu nad cjepanicama koje grabite.
Ostavljanje cjepanica na neurednoj hrpi loše je za protok zraka. Čak i ako je vaša hrpa drva podignuta, može postati vlažna i na njoj se može pojaviti plijesan bez pravilnog slaganja koje potiče pravilnu cirkulaciju zraka.
Jedna popularna metoda je polaganje drva u ravne, vodoravne redove, sa svakim slojem naslaganim u suprotnom smjeru od onog ispod kako bi se stvorio križni uzorak.
Ako uvijek posežete za svježim komadima drva, moglo bi doći do infestacije kukaca. Infestacije se obično događaju u drvu koje je predugo stajalo, stoga uvijek prvo koristite najstarije drvo.
Dok slažete svoju hrpu, stavite najnovije komade drveta na dno kako biste lakše uhvatili starije komade.
Budući da su kukci jedan od vodećih problema nepravilnog skladištenja drva za ogrjev, mogli biste doći u iskušenje da svoje drvo nanesete pesticide. Međutim, to može biti opasno i kontraproduktivno.
Spaljivanje drva za ogrjev koje je tretirano pesticidima može ispuštati otrovne pare u zrak koje mogu biti štetne za vaše zdravlje.
Pesticidi također imaju tendenciju da budu kontraproduktivni u kontroli zaraza jer ne prodiru dovoljno duboko da bi se riješili insekata koji se skrivaju u vašem drvu za ogrjev, a ponekad to može prouzročiti da se insekti dublje zakopaju.