Ilustracija (Pexels)
Biljka ružmarin (Salvia rosmarinus) mirisna je višegodišnja biljka otporna na sušu, a raste kao zaobljeni, zimzeleni grm s tankim, igličastim, sivo zelenim listovima na uspravnim drvenastim stabljikama.
Grozdovi malih, svijetloplavih do bijelih cvjetova pojavljuju se u proljeće i ljeto za vrijeme cvatnje.
Ovu biljku najbolje je saditi u proljeće kada temperature lagano počinju rasti, no još uvijek nisu previsoke, no kada nema mraza. Ako ga sadite u posudu i biti će unutra, onda ga možete posaditi u bilo koje doba godine, no imajte na umu da će zimi biti u stadiju mirovanja.
Pasat će mu sunčano mjesto s dobro dreniranom zemljom. Dobre biljke za praviti ružmarinu društvo uključuju povrće iz skupine Cruciferaes (kelj, kupus, brokula, cvjetača, prokulice), grah, mrkvu i špinat.
Ružmarin također dobro raste u posudama i u otvorenom i u zatvorenom prostoru, sve dok ima dovoljno sunčeve svjetlosti.
Grmove ružmarina razmaknite najmanje 60 cm do metra, a sadnice posadite na istu dubinu na kojoj su rasle u prethodnoj posudi. Ako koristite sjeme, ono treba biti jedva prekriveno zemljom prilikom sadnje.
Ružmarin voli puno sunca i ne podnosi sjenu. To znači da većinu dana zahtijeva najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti. Prozor okrenut prema jugu idealan je za uzgoj u zatvorenom prostoru.
Kada zatopli, možete ga iznositi van kako bi dobio dozu prirodne sunčeve svjetlosti. Nedovoljno svjetlo može uzrokovati slab rast.
Ružmarin je prilično tolerantan na sušu nakon što se biljka ustali, pa je bolje zalijevati umjereno nego pretjerano. Pustite da se gornjih nekoliko centimetara tla osuši između zalijevanja, a zatim zalijte tako da tlo bude ravnomjerno vlažno, ali ne i mokro.
Orežite ružmarin prema potrebi kako biste oblikovali njegov rast nakon što biljka završi cvatnju. Ružmarin dobro reagira na obrezivanje, ali nemojte orezati više od trećine biljke odjednom, jer to može opteretiti grm i učiniti ga osjetljivim na bolesti i štetočine.
Ružmarin možete brati u bilo koje doba godine, iako najaktivnije raste u proljeće i ljeto.
Stabljike možete osušiti tako da ih objesite naopačke u suhom, hladnom i dobro prozračenom prostoru, što bi trebalo trajati nekoliko tjedana. Nakon što se stabljike osuše, skinite lišće i držite ih u hermetički zatvorenoj posudi u smočnici.