posljedice vrućina

Imate opekline na usnama? Evo što učiniti

| Autor: Mija Dropuljić
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Ljeto je pred vratima, dani su sve duži, a temperature sve više. Dok naša garderoba dobiva ljetno ažuriranje, naša rutina njege kože i ljepote također se prirodno mijenja tako da je naša koža zaštićena čak i kada sunce jako sja. Iako bismo 365 dana u godini (da, čak i zimi) trebali nanositi kremu za sunčanje na lice, vrat i dekolte kako bismo ih zaštitili od preranog starenja kože i vanjskih utjecaja, često zaboravimo jedno posebno područje: usne!

Prije svega, najvažnije pitanje: Mogu li dobiti opekline na usnama? Odgovor je da! Kao što opekline od sunca možete dobiti na drugim dijelovima tijela, tako možete dobiti i neugodan osjećaj zatezanja na usnama – i to češće nego na drugim dijelovima kože. Prvo, to je zato što su usne često zanemarene prilikom nanošenja kreme za sunčanje, a drugo, naše usne ne proizvode melanin koji ih štiti od sunca. I treće, na usnama ima samo nekoliko hidratantnih lojnih žlijezda. Nažalost, to također znači da usne brže izgore kada su izložene izravnoj sunčevoj svjetlosti. Međutim, to također znači da što su usne veće i punije, to je veća vjerojatnost da ćete izgorjeti.

Kako se manifestiraju opekline na usnama?

Koža na usnama razlikuje se od kože na ostatku našeg tijela. Evo nekoliko znakova i simptoma koji će vam reći da su ih oštetile sunčeve zrake. Ovisno o težini opeklina od sunca, simptomi mogu biti blaži ili teži. Usne vas mogu peći i osjećate da su vruće i napete. Može se pojaviti crvenilo i otečenost. U najgorem slučaju moguća je i pojava mjehurića i znakova upale, što je posebno vidljivo kod vrlo jakih opeklina od sunca.

Koliko dugo traje opeklina od sunca na usnama?

Kao i opekline od sunca na drugim dijelovima tijela, trajanje opeklina od sunca na usnama ovise o stupnju opekline, koji također ovisi o intenzitetu sunčevih zraka. Ako su opekline od sunca blage, simptomi poput zatezanja, krasta ili suhoće trebali bi nestati nakon tri do pet dana. Ako je opeklina teža, može potrajati dulje. Trebali biste također znati da proces ozdravljenja nije uvijek vrlo ugodan. Nakon nekoliko dana, usne će se oljuštiti i biti će vrlo grube i ispucale.

Kako si pomoći kod opeklina na usnama?

Želite li prirodni proces zacjeljivanja učiniti malo ugodnijim, možete posegnuti za isprobanim kućnim lijekovima koji mogu pomoći kod krasta, osjećaja napetosti i sl. u području usana. Ali budite oprezni – ako želite biti sigurni i ako je opeklina posebno teška, preporučljivo je prije toga potražiti savjet liječnika kako biste izbjegli daljnje komplikacije.

Najčešći kućni lijekovi su prvenstveno usredotočeni na hidrataciju. Dakle, pijte puno vode. Ako su vam usne izgorjele, one su već napregnute, suhe i imaju neugodan osjećaj napetosti. U tom slučaju još je važnije piti puno vode kako se ne bi još više isušile. Toplina i opeklina također osiguravaju izvlačenje tekućine s usana. Stoga pijte puno vode kako biste povratili izgubljenu tekućinu. Ako vam piće iz čaše uzrokuje bol, možete koristiti slamku kao alternativu

Budite oprezni s hladnim oblozima i kockicama leda. Ovdje je temperaturna razlika puno veća, pa ih prije nego što ih stavite na usne uvijek umotajte u krpu. Nikada ih ne stavljajte izravno na područje usana. Kriške krastavca također mogu rashladiti usne, ali i vratiti vlagu zagrijanom i opterećenom području. Najbolje je koristiti krastavac koji je bio u hladnjaku. Narežite ga na dvije-tri tanke kriške i stavite ih na usne i kore nekoliko minuta. Ako je opeklina teška, usne također mogu nateći. Tanki sloj meda na usnama može djelovati antibakterijski.

Što nikako ne smijete raditi

Važno je da kožu na usnama ne opterećujete dodatno i da je njegujete. To je osobito istinito ako je opeklina teška. To znači da prije svega treba držati ruke podalje od sjajila za usne, ruževa, pilinga, vlažiti usne jezikom, dodirivati ih prstima, sve kako biste izbjegli upalu. Također biste trebali za sada izbjegavati sunčanje ili izravnu sunčevu svjetlost.

Kako biste izbjegli neugodne opekline od sunca i s njima povezane kraste, otekline, zategnutost i sl. na usnama, naravno, možete učiniti nekoliko stvari unaprijed ili ih dodati u svoju dnevnu rutinu. Ako želite zaštititi usne i kožu, na odmoru ili općenito za vrućih dana možete pronaći lijepo mjesto u hladovini i izbjegavati predugo sunčanje. Ako ga ne možete pronaći, možete staviti i kapu ili veliki šešir za sunce, koji oboje zasjenjuju lice i tako štite usne od izravne sunčeve svjetlosti.

Dobra ideja je i da nabavite balzam za usne ili stick za njegu usana s UV zaštitom. U idealnom slučaju, on bi trebao imati zaštitni faktor od najmanje 30. Ako nemate pri ruci posebnu kremu za sunčanje usana u slučaju nužde, možete upotrijebiti običnu kremu za sunčanje koju koristite na licu i debelo je namazati. U normalnim slučajevima, međutim, uvijek biste trebali nanijeti proizvod koji je posebno dizajniran za tu svrhu, jer UV balzam je dizajniran posebno za osjetljivu kožu usana i pruža dodatnu dozu vlažnosti. Ako imate posebno osjetljive usne, kremu za sunčanje trebali biste nanijeti ne samo u vrućim ljetnim danima, već i zimi ili na odmoru na skijanju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter