LJUBAV NEDOVOLJNA

Tri znaka da ste upoznali pravu osobu (ali u krivo vrijeme)

| Autor: Novi list
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Pronaći pravu osobu – onu s kojom dijelimo svaki trenutak života, svako razmišljanje, svaki strah, svaku radost, onu koja čini da se osjećamo shvaćeno i spokojno unatoč svemu, onu koja nas podržava u našim izborima i poduhvatima – nije lako.

Često se, možda zbog straha od samoće, zadovoljimo slučajnim poznanstvima, neuravnoteženim vezama, ljudima koji zapravo ne žele ono što je najbolje za nas i onda završimo tužni i nesretni.

Ponekad se, međutim, dogodi da uspijemo pronaći pravu osobu, onu zbog koje se osjećamo jako dobro, ali trenutak ili okolnosti djeluju protiv naše veze, a možda nas tjeraju da je prekinemo.

Ljubav nije uvijek dovoljna: postoje i drugi čimbenici koji pridonose dobrobiti i dugovječnosti veze i koji se s vremenom mogu umiješati do te mjere da nepopravljivo oštete odnos para.

Drugim riječima, možda smo upoznali pravu osobu za nas, ali u krivo vrijeme ili u krivim okolnostima.

Evo tri faktora koji mogu ugroziti stabilnost para (i kako njima upravljati na pravi način):

1. Fizička udaljenost

Udaljenost može testirati vezu: veze na daljinu zahtijevaju obostranu predanost i stalnu komunikaciju.

Mali nesporazum koji se lako može riješiti licem u lice može se pretvoriti u duboku krizu ako se rješava telefonom ili putem SMS-a.

Osim toga, nedostatak redovite tjelesne interakcije, koja je ključna za zdrav odnos, može biti teško podnijeti – kao i nedostatak intimnosti, što može dovesti do frustracije.

Čak i kada se susrećete, na kratko, tjeskoba i očekivanja povezana s tim prolaznim zajedničkim trenucima riskiraju uništavanje atmosfere mirnog ponovnog susreta, potkopavajući stabilnost para.

2. Vanjski pritisci

Na odnose mogu utjecati i vanjski čimbenici poput obitelji, društva, kulturnih razlika.

Članovi naše obitelji mogu dati prednost drugim životnim ciljevima, poput završetka školovanja ili karijere, prije ozbiljne veze ili čak ne voljeti tu osobu koju imamo pored sebe.

Društvene norme mogu utjecati na odluke, stvarajući pritisak da se postignu određeni ciljevi do određene dobi.

Konačno, mogu postojati kulturne ili ekonomske razlike toliko duboke da se čine nepremostivima.

Za rješavanje ovih pritisaka ključna je ravnoteža između vaših osobnih vrijednosti i poštovanja vanjskih očekivanja, kao i otvorena i kontinuirana komunikacija s vašim partnerom kako biste pronašli rješenja koja zadovoljavaju potrebe oboje.

3. Trenutak

Čak i ako je dvoje ljudi kompatibilno, važno je pravo vrijeme za vezu: ako se ne osjećate emocionalno spremni zbog prošlih trauma, neriješenih problema ili ako ste nedavno izašli iz veze koja je ostavila važan trag u vama, potrebno je prethodno odvojiti vrijeme za ozdravljenje.

Započinjanje veze kada niste spremni može dovesti do krhkih veza i komplikacija, koje mogu završiti zbog nesporazuma i odjeka problema iz prošlosti koji nemaju nikakve veze s parom.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter