Otvorenje izložbe ilustracija iz slikovnice "Princeza Čučkolina" Jelene Veljača i Ane Tevšić Nauković, uz predstavljanje ovog djela, održano je preksinoć u pulskoj Galeriji Makina.
Jelena Veljača, poznata glumica, televizijska producentica i kolumnistica, autorica je teksta slikovnice koju je ilustrirala Puljanka sa zagrebačkom adresom, višestruko nagrađivana dizajnerica Ana Tevšić Nauković. "Princeza Čučkolina" nastala je u razdoblju dok je autorica Jelena Veljača počela izmišljati priče za svoje dijete koje sada ima pet godina.
"Zapravo je krenula iz zezancije, nalik onoj koju svi roditelji imaju: 'mama salama, tata salata' - jedna gotovo uobičajena rima koju sam upakirala u priču namijenjenu svima", kazala nam je Jelena Veljača. Doista, što bi bilo kada bi salata i salama doista govorili i dobili dijete koje ide u vrtić, recimo 'normalno' dijete, i kada bi ti roditelji došli po svoje dijete u vrtić, te bi ga tada vidjela ostala djeca. Oko ove priče vrti se radnja slikovnice koja ima poučnu poantu: sve što je čudno nas plaši, čak i u dječjoj dobi, no međutim, priča se može okrenuti, kao što i jeste.
"Kroz priču nas genijalno vode Anine ilustracije i zaključak i kraj slikovnice je da djeca požele da su drugačija", kazala je Jelena Veljača koja ističe da je kraj možda malo idealističan, ali se nada će polako takav svijet i postati.
"Princeza Čučkolina" je priča o svoj djeci koja su "drugačija" ili odrastaju "drugačije". Moram staviti navodnike uz tu riječ, jer smo zapravo svi drugačiji - i to je nekako poanta priče. Sanjam o svijetu u kojem će se različitosti slaviti i u kojem će one biti alat osnaživanja i samoosnaživanja, a ne prostor stigmatizacije i traume, kaže Jelena Veljača.
Ilustratorica Ana Tevšić Nauković , koja je poznata po suradnji s američkom tv postajom Cartoon Network, te nagrađenim rješenjima iz domene produkt i interijer dizajna, istaknula je da je ovo bio njen prvi veliki ilustratorski projekt.
"Bilo mi je bitno da tekst prati sliku, te da je sve zajedno lijepo uklopljeno u tom procesu koji mi je ispao jedan od najdražih poslova", kazala je Ana Tevšić Nauković. Slikovnicu je prema njenom mišljenju bitno pročitati jer nam nedostaje ovakvih pozitivnih priča i poticaja da budemo bolji jedni prema drugima.
U "Princezi Čučkolini" su ilustracije nježne u pastelnim tonovima, a puno je i ženskih likova, te je i cijeli ton slikovnice nježan, objasnila je Ana Tevšić Nauković.
Emotivno i dirljivo bilo je već u uvodu samog otvaranja izložbe kada je istaknuto da je pulska Galerija Makina za promociju "Princeze Čučkoline" odabrana zbog dugogodišnje povezanosti Aninog prerano preminulog oca Ante Tevšića s vlasnikom Makine Hassanom Abdelghanijem.
Izložba se može pogledati do 15. studenog svakodnevno osim nedjelje i ponedjeljka od 19 do 22 sata.