(Snimila Vanesa Begić)
U sastavu programa Etnografskog muzeja Istre koja se događaju četvrtkom, ovoga je puta ovaj pazinski muzej bio gost kina Valli, gdje je predstavio svoju izložbu naslovljenu "Brajde vole hlad od čovika" autora Noela Šurana, koja je mjesecima unazad već predstavljena u Pićnu.
- Tradicijsko vinogradarstvo i vinarstvo polako odumiru. Sve je manje ljudi koji uzgajaju vinovu lozu i proizvode vino za vlastite potrebe na tradicijski način. U istarskom pejzažu svake je godine sve više zapuštenih vinograda. Sjenokoše, oranice, vinogradi polako prelaze u šikare. Šikare u šume, a šuma postaje dom sve većem broju divljih životinja, od ptica, divljih svinja do jazavaca, koje nanose veliku štetu rijetkim vinogradima i ostalim poljoprivrednim kulturama.
Međutim, svemu tome unatoč, i dalje još uvijek postoje oni, koji bez obzira na sve još uvijek njeguju tradiciju, hrvajući se s mnogim problemima, od klimatskih promjena pa sve do pomodnih trendova. Među njima je tradicijski vinogradar Anton Doblanović - Tonin iz Bibići kod Svetvinčenta, koji i dalje obrađuje vinograd onako kako se to nekada radilo, s maksimalnom brigom.
Od kada sam bio mali, slušao sam od starijih kako brajde ne smiju biti šporke i kako sve treba biti napravljeno na vrijeme, brajde su odraz, kako bismo rekli, špegalj, gospodara, kazao je Noel Šuran koji je govorio i o programu "Martin bez etikete" te o radu Centra za nematerijalnu kulturu Etnografskog muzeja Istre.
O važnosti izlaska Muzeja iz svojih okvira, odnosno njegovog ulaska unutar Zajednice, pa i raznih gostovanja, govorila je ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Ivona Orlić, ističući da su na taj način ponudili i sadržaje iz domene fotografije - naime, fotografiran je taj proces rada i očuvanja vinograda, ali i filma, budući da postoji filmski uradak o svemu tome.
Pohvalila je rad Noela Šurana na ovome projektu te izrazila zadovoljstvo što ga sada može pogledati puno šira publika.
Naime, u tom izdanju manifestacije "Martin bez etikete" dokumentiran je cjelogodišnji ciklus vinogradske sezone koji je započeo gnojenjem i "narvorivanjem" brajdi nakon berbe 2023. i trajao je do "grapanja" nakon berbe 2024. godine.
Nazočne je, u ime Kina Valli, pozdravila koordinatorica za programe Gordana Trajković, napomenuvši da će se ovaj projekt moći razgledati sve do početka svibnja.
Etnografski muzej Istre i Muzej grada Pazina do 5. lipnja održavaju bogat i raznoliki program naslovljen "Četvrtkom u muzeju". Za posjetitelje svih dobnih skupina pripremili su raznovrsna događanja poput radionica, predavanja, filmskih projekcija, večeri društvenih igara.
Jedan od glavnih motiva ovog programa je motivirati prvenstveno domaće posjetitelje, ako i lokalnu zajednicu, da se aktivno uključe u aktivnosti oba muzeja. Na ovaj način nastoji se što širu publiku upoznati s kulturno-povijesnom baštinom Istre. Četvrtkom u muzeju održava se poslijepodnevnim satima, uz slobodan ulaz na sve programe.
Idućeg četvrtka, 3. travnja u 18 sati slijedi predstavljanje knjige "Zidovi pamte" Erica Ušića. Publikacija je rezultat autorovog opsežnog istraživanja i interpretiranja grafita ili političkih parola koje i danas susrećemo na zidovima diljem Istre, a nastajali su tijekom i neposredno nakon Drugog svjetskog rata.
Tjedan dana kasnije, kao dio programa Festivala književnosti i kulture KaLibar bestival, a prema odabiru Etnografskog muzeja Istre/Museo etnografico dell’Istria, predstavit će se zbornik kulturno-antropološke tematike Mit, vjerovanje i prostor posvećen Tomi Vinšćaku, znanstveniku, istraživaču i prijatelju s krova svijeta.
Predavanje Mirjane Margetić o uskršnjim običajima u Istri prema istraživanjima s terena je na rasporedu 17. travnja. Popratni sadržaj je radionica izrade uskršnjih košarica od papira te demonstracija i igranje tradicijske uskršnje igre pićenja jaja.
Tijekom svibnja također su na rasporedu zanimljivi sadržaji.