U novom, drugom dijelu postava predstavit će se Ćićka i Šavrinka, tkalac iz Kringe, ratar, Vodnjanka i vodnjanski svadbeni običaji, istarski iseljenik, rudara i turistički djelatnik. Sva ta lica čine jednu sliku multikulturalne Istre koja se mijenja poštujući svoje korijene
Etnografski muzej Istre
Svečano otvorenje novog stalnog postava Etnografskog muzeja Istre u pazinskom Kaštelu upriličit će se u petak 8. travnja s početkom u 12 sati, objavila je ova ustanova. Podsjetimo, prije pet godina otvoren je bio prvi dio stalnog postava, a s otvorenjem drugog zaokružit će se jedna od najobuhvatnijih investicija koje je ova ustanova realizirala u posljednjih četvrt stoljeća.
Proces je bio dugotrajan; obuhvatio je nova istraživanja na teritoriju Istre od Momjanštine na sjeverozapadu, Ćićarije na sjeveroistoku, Raše i Labina na istoku, zapadne obale i Žminjštine, kao centralne žile kucavice. Osim terenskih istraživanja koji su postali temelj muzeološke koncepcije, proces rada na stalnom postavu obuhvatio je i interdisciplinarnu suradnju s brojnim stručnjacima iz domene humanističkih znanosti i kreativnih industrija, te razvoj muzeološke teorije i prakse.
- Smatramo da pristup heterogenim kulturnim i društvenim realnostima Istre, koji su kustosi EMI primijenili na novom stalnom postavu, prate ili čak utiru put novim trendovima koji se okreću interaktivnim, participativnim, pristupačnim i holističkim interpretacijama, poručuju iz EMI-ja.
Nakon prvog dijela stalnog postava, u kojem je u uvodnoj prostoriji dan pregled etnoloških istraživanja u Istri s naglaskom na izazove reprezentacije posebno u kontekstu stereotipizacije kultura, te opće karakteristike tla, klime i političkih okolnosti koje su oblikovale istarsku kulturu, nastavili su ocrtavati Istru kroz njene mikrosredine i posebne ljudske sudbine.
Tako će se u prvom dijelu novog stalnog postava najprije naići na vinara s Momjanštine i ribara iz Fažane, dijete iz Motovuna i lončaricu iz Raklja. U novom, drugom dijelu postava predstavit će se Ćićka i Šavrinka, tkalac iz Kringe, ratar, Vodnjanka i vodnjanski svadbeni običaji, istarski iseljenik, rudara i turistički djelatnik. Sva ta lica čine jednu sliku multikulturalne Istre koja se mijenja poštujući svoje korijene.
Idejna začetnica novog stalnog postava je dr. sc. Lidija Nikočević, dugogodišnja ravnateljica EMI, a autori su nekadašnji i sadašnji djelatnici EMI: Robert Bilić, Boris Koroman, Tajana Ujčić, Mirjana Margetić, Tanja Kocković Zaborski, Olga Orlić, Mario Buletić, Ivona Orlić, Dragan Dimovski, Lidija Nikočević i Tamara Nikolić Đerić, koja je ujedno i voditeljica projekta u drugoj fazi.
Likovni postav potpisuju Studio Cuculić i Clinica, izvedbu arhitekture Kapitel, a multimediju Novena i AVC. Projekt novog stalnog postava financijski su podržali Ministarstvo kulture i medija i Istarska županija.