(Foto: Slađana Bukovac)
U sklopu velike retrospektive Gualtiera Mocennija »Djelo srca i uma« u Svetim srcima prekjučer je otvorena izložba u izložbi autorovih crteža koja će se moći razgledati do idućeg petka, 25. travnja, dok ova glavna izložba ostaje otvorena do 18. svibnja. Crteži su nastajali u svim fazama Mocennijevog stvaranja, bilo kao autonomna djela bilo kao skice za skulpture i slike, a ukupno ih je izloženo 70, što je ujedno i broj godina koje je autor dosad posvetio umjetničkom radu.
Najstariji crtež, portret brata nastao je kada je Mocenni imao 15 godina, a najnoviji su crteži iz 2010-ih godina, iz istog ciklusa iz kojeg je i dio slika izloženih u izložbenom postavu. Osobito su interesantni autorovi originalni nacrti i skice za izvedene i neizvedene skulpture u javnom prostoru, iz kojih je moguće slijediti dio procesa njihovog nastajanja od početne ideje do realizacije u često monumentalnim dimenzijama.
Kako je objasnio ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo, nakon što su radili postav izložbe, proslavili njegov rođendan i prezentirali katalog odnosnu monografiju same izložbe, sada su napravili izložbu u izložbi gdje se Mocennijev rad s crtežima prezentira od najranijih početaka.
- Mocenniju je ovo bilo pomoćno sredstvo za dobivanje onog što je najbitnije, a to je skulptura i slikani rad. Drago mi je da smo imali priliku ugostiti Mocennija kod nas, da smo to uspjeli produžiti i da imamo ovakve manifestacije u sklopu samog projekta i da ćemo za sto godina napraviti novu, pojačanu, retrospektivu, našalio se Komšo.
Da je ovo što je izloženo u Svetim srcima važno za Pulu i da to ima veliku vrijednost smatra i dogradonačelnik Bruno Cergnul koji se nada da će se u Puli naći i jedan još veći prostor gdje će se sve ovo moći izložiti.
Mocenni je objasnio koliko je crtež važan za umjetnost, ispričavši kako je bio fasciniran radovima autora kao što su Rafael ili Mantegna.
- Crteži se puno puta uopće ne realiziraju, ne postanu ni slike ni skulpture, nego postanu jednostavno ono što jesu - crteži, pa kao što se za neki rad kaže da je ulje na platnu tako je i ovo olovka ili tuš na papiru. Ne znam koliko se u postotku realizira od onog što se crta, za neke mi je žao da nisam realizirao slike, za druge mi je drago da postoji samo crtež koji je ipak samostalno dijelo kao takvo, rekao je Mocenni posvetivši izložbu velikom prijatelju Attiliju Krizmaniću, s kojim je odrastao, sjedio u klupi, igrao košarku i koji je nešto znao o crtežu. Inače, radovi su selektirani iz jednog korpusa koji je tri puta veći.
Pulski umjetnik Branko Gulin kazao je kako je počašćen da vidi Mocennijeve crteže koje nikad ne izlaže i u kojima se vidi Mocennijeva duša, od najranijih radova.
- Vidi se da si umjetnik, da si spontano došao u taj svijet i to crteži najbolje mogu dokazati, primijetio je Gulin.
Najstariji crtež, portret brata nastao je kada je Mocenni imao 15 godina, a najnoviji su crteži iz 2010-ih godina, iz istog ciklusa iz kojeg je i dio slika izloženih u izložbenom postavu. Osobito su interesantni autorovi originalni nacrti i skice za izvedene i neizvedene skulpture u javnom prostoru, iz kojih je moguće slijediti dio procesa njihovog nastajanja od početne ideje do realizacije u često monumentalnim dimenzijama