U najnovijem dijelu muzejskog postava predstavljeni su Ćićka i Šavrinka, tkalac iz Kringe, ratar iz Žminja, vodnjanski svadbeni običaji, istarski iseljenik, labinski rudar i turistički djelatnik * "Multikulturalnost Istre interpretirali smo kroz njezine mikro-sredine i posebne ljudske sudbine", kazala je Lidija Nikočević, idejna začetnica postava i bivša ravnateljica Muzeja
Novi stalni postav Etnografskog muzeja Istre u Pazinu otvoren je jučer u pazinskom Kaštelu, a vrpcu su na svečanom otvaranju presjekli ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i istarski župan Boris Miletić. Prije pet godina otvoren je bio prvi, manji dio stalnog postava Etnografskog muzeja Istre, a s ovim otvorenjem zaokružen je dugotrajni projekt ove ustanove za koji je iz državnog i županijskog proračuna izdvojeno više od sedam milijuna kuna.
U uvodnom dijelu muzejskog postava predstavljene su Bijela, Crvena, Plava i Siva Istra, kao i njihovi predstavnici: vinar iz Momjana, lončar iz Raklja, ribar iz Fažane i dijete iz Motovuna. U najnovijem dijelu postava predstavljeni su Ćićka i Šavrinka, tkalac iz Kringe, ratar iz Žminja, vodnjanski svadbeni običaji, istarski iseljenik, labinski rudar i turistički djelatnik. Sva ta lica čine jednu sliku multikulturalne Istre koja se mijenja poštujući svoje korijene.
Svečanost otvaranja započela je prigodnom glazbenom točkom u izvedbi Gorana Farkaša, a potom je ravnateljica Etnografskog muzeja Istre Ivona Orlić u pozdravnim riječima zahvalila svim bivšim i sadašnjim djelatnicima, kao i brojnim suradnicima koji su doprinijeli realizaciji stalnog postava. Bivša ravnateljica Muzeja Lidija Nikočević, idejna začetnica postava, uzvanike je upoznala s njegovim konceptom i procesom rada te između ostalog kazala:
"Multikulturalnost Istre interpretirali smo kroz njezine mikro-sredine i posebne ljudske sudbine."
Pazinska gradonačelnica Suzana Jašić istaknula je značaj ovakve ustanove i njenih sadržaja za Grad Pazin, dok je istarski župan Boris Miletić govorio o vrijednostima koje Istarska županija živi i promovira, te je u tom kontekstu pohvalio koncept stalnog postava koji te vrijednosti reflektira i prenosi na sve generacije. Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek čestitala je svim djelatnicima na novom postavu zaželjevši im uspjeh u daljnjem radu.
- Ministarstvo kulture je od samog početka, zajedno s Istarskom županijom, pratilo razvoj i sve faze stalnog postava. S ovim drugim dijelom izložbe postav je zaista na sjajan način zaokružen. Vrlo je raznolik, zanimljiv, a svjedoči o kulturnim specifičnostima Istre, i o njenoj zaista bogatoj povijesti, multikulturalnosti i svim društvenim, političkim i geopolitičkim mijenama koje su se događale, kazala je Nina Obuljen Koržinek.
Istaknuvši da se Etnografski muzej Istre po svojim brojnim programima već godinama izdvaja po inovativnosti i pristupu, ministrica kulture Obuljen Koržinek je kazala: "Nadam da će biti što više posjetitelja, jer muzej redovno organizira vrlo zanimljive i relevantne izložbe koje putuju i izvan Istre, kao i da će nastaviti biti jedan punkt njegovanja izvrsnosti bogate i raznolike povijesti Istre."
- Postav bih ocijenio izuzetnim te bih pozvao sve koji još nisu imali prilike obići Etnografski muzej Istre, čiji je osnivač Istarska županija, da to učine. Može se stvarno jako puno toga naučiti o našem identitetu, o našoj kulturi, tradiciji i običajima, s jedne strane o našoj povijesti odnosno prošlosti, ali i o našoj sadašnjosti. Tu je vidljiv izuzetan rad stručnjaka u projektu koji nije trajao kratko vrijeme, jer je sve to trebalo znanstvenim pristupom istražiti, te prikazati na način koji će biti interesantan ne samo nama starijima, već i našoj djeci odnosno mladima kako bi naučili o svome identitetu, o svojoj povijesti i prošlosti. Ovo je doista jedan hvalevrijedan projekt i nadam se da će brojne generacije odabrati upravo Pazin i Etnografski muzej Istre kako bi mogli na jedan interaktivan način naučiti mnogo toga o sebi i regiji u kojoj žive, kazao je uz otvaranje istarski župan Boris Miletić.
Otvorenju su prisustvovali brojni predstavnici lokalne vlasti, posebno onih zajednica koje su direktno ili indirektno predstavljene novim postavom. Uzvanike je kroz stalni postav provela Lidija Nikočević, a cijeli program je vodila koautorica i voditeljica projekta stalnog postava Tamara Nikolić Đerić. Realizaciju stalnog postava financijski su podržali Istarska županija i Ministarstvo kulture i medija.
Prva faza novog stalnog postava Etnografskog muzeja Istre otvorena je 2017. godine. Rad je nastavljen, ali i usporen od 2020. zbog globalne pandemije uzrokovane virusom COVID-19. U prvom dijelu muzejskog postava predstavljene su uvodne teme etnoloških istraživanja i općih društveno-povijesnih silnica koje su oblikovale istarsku kulturu, zatim ribarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, djetinjstvo i rakljansko lončarstvo. Drugi, novootvoreni dio nudi pogled na tradicijsku kulturu Ćićarije kroz priču o običajima i neformalnoj trgovini žena, predstavlja tkalački zanat, ratarstvo na području Žminjštine, zatim sudbinu istarskih rudara i iseljenika i svadbene običaje Vodnjana. Na samom kraju predstavlja se turizam koji danas nerijetko predstavlja ogledalo tradicijske kulture u svom izmijenjenom i prilagođenom obliku.
Autori stalnog postava su djelatnici Etnografskog muzeja Istre. Likovni postav potpisuju Studio Cuculić i Clinica, izvedbu arhitekture Kapitel, a multimediju Novena i AVC.