ISTARSKI I PRIMORSKO GORANSKI MOŽEMO! UPOZORAVAJU NA ILEGALNU GRADNJU

Blizu plominskog Vidikovca posječena šuma i gradi se cesta za budući luksuzni turistički resort. Dušica Radojčić: "Bagere je zbog utvrđenih nezakonitosti zaustavila inspekcija!"

| Autor: Milan Pavlović
(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)


Planu tvrtke AMRE da u području uvale Stupova nedaleko plominskog Vidikovca krene u izgradnju luksuznog turističkog resorta s vilama do deset metara visine i 500 kreveta, na putu stoji samo jedna prepreka. Naime, da bi se investicija realizirala prethodno bi trebalo prenamijeniti i urbanizirati 5 hektara šumskog zemljišta u priobalju, za što je potrebna izmjena prostornog plana Općine Kršan, a kršanski načelnik Romano Carić vrlo je jasno poručio da se radi o pitanju koje zahtijeva širu javnu raspravu, te iznio svoj stav da bi se o tako značajnim izmjenama prostornog plana mještani trebali izjasniti na referendumu.

Tu njegovu inicijativu danas su podržali predstavnici stranke Možemo! iz Istarske i Primorsko goranske županije koji su se odlučili na zajedničku tiskovnu konferenciju s obzirom na to da se radi o investiciji u priobalju koja bi se trebala dogoditi, kako su kazali, točno na granici dvije županije.

"Tvrtka AMRE kupila je neurbanizirano šumsko zemljište i sada vrši pritisak na Općinu Kršan za izmjenom prostornog plana koji bi im omogućilo gradnju velikog turističkog naselja. Bez dozvole su već posjekli dio šume i počeli graditi cestu. Bagere je zbog utvrđenih nezakonitosti zaustavila inspekcija, no to nije dovoljno, već oni moraju s tog prostora zauvijek otići, a tvrtka AMRE snositi odgovornost za učinjenu štetu", kazala je u uvodu svog obraćanja novinarima koordinatorica lokalne grupe Možemo! Dušica Radojčić.

Ona je podsjetila da prostorni plan Općine Kršan na dijelu priobalja od Vidikovca Plomin do granice s Općinom Mošćenička draga već od ranije predviđa turistički razvoj izgradnjom dva nova velika turistička naselja, za koja su izrađeni i Urbanistički planovi uređenja - UPU Fratrija i UPU Brestova.

Njima se planira značajna izgradnja ugostiteljsko-turističkih sadržaja. Prvim je predviđena gradnja turističkog naselja s 1.000 kreveta, a drugim 960 kreveta.

"Ali, AMRE nije želio ulagati tamo gdje je već predviđena izgradnja turističkih sadržaja, već su kupili zemljište na kojem gradnja nije dopuštena i nada se pritiskom promijeniti prostorni plan", rekla je Radojčić dodajući kako je zbog pokušaja utjecaja na vijećnike grupa građana investitora prijavila DORH-u.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

"O bahatosti investitora puno govori činjenica da je krenuo u opsežne građevinske radove megalomanskog kompleksa bez izmjena Prostornog plana Istarske županije, a potom i prostornog plana Općine Kršan!", upozorila je županijska vijećnica u skupštini Primorsko goranske županije Morena Lekan podsjetivši da je područje "na koje je oko bacila tvrtka AMRE" prema prostornom planu Istarske županije označeno kao krajobrazno značajno područje, oznake KZP - 3.1, te da ista oznaka uključuje i NP Brijuni, južne obronke Učke, zaljev Budava do antičkog grada Nezakcija te ostale zaštićene dijelove prirode unutar tisuću metara od obalne linije.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

Saborska zastupnica Ivana Kekin svoje obraćanje počela je stihovima Saše Antića iz splitskog TBF-a "On zemlju ima, dozvole nema, nije ga briga, ziđat se sprema!" koji, kazala je, savršeno opisuje ovog investitora u kršanskom priobalju.

Ona je upozorila da bi u slučaju popuštanja pod njegovim pritiskom prirodna plaža Stupova, na kojoj sad nije moguća koncesija, postati uređena morska plaža na kojoj će se moći izdati koncesija na zahtjev.

(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)(Snimio Milivoj Mijošek / Glas Istre)

"Naime, prema članku 63. Zakona o pomorskom dobru se koncesija za obavljanje gospodarske djelatnosti može dati hotelu, kampu ili turističkom naselju koji je infrastrukturno povezano s plažom i gdje je izvršeno ulaganje u infrastrukturu od strane hotela, kampa ili turističkog naselja. Dakle samo je mala prenamjena potrebna da bi ovaj investitor mogao izgraditi na netaknutoj prirodi 500 kreveta i 3 helidroma, dobiti koncesiju na zahtjev na netaknutoj plaži koja će postati dostupna samo njegovim gostima i istodobno, prema odredbama novog Zakona o turizmu, biti oslobođen poreza na dobit na sljedećih 10 godina, a sve radi ulaganja u lokalnu zajednicu kojoj će velikodušno omogućiti da u srpnju i kolovozu poslužuje i čisti za njegovim gostima", zaključila je Kekin.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter