Pokrenuta školska pljočkarska liga (Foto: HSTIS)
Projekt Opportunity koji se u sklopu Erasmus+ programa financira sredstvima Europske unije, započeo je pretprošle, a završava krajem ove godine, a u središtu mu je uloga tradicijskih sportova i igara u formalnom i neformalnom obrazovanju, inkluziji i rodnoj jednakosti s naglaskom na rad s osobama s intelektualnim poteškoćama.
U konzorciju su osim Hrvatskog saveza tradicijskih igara i sportova sa sjedištem u Buzetu, kao partnera, još i Institut Nacional d’Educació Física de Catalunya iz Španjolske kao koordinator, Universitat de Lleida Katalonija, Španjolska, Asociación de Padres Disminuidos Psíquicos La Paz, Španjolska, Universidade de Coimbra, Portugal, Associazione Giochi Antichi iz Verone, Italija, Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji, Poljska, Association Tunisienne de Sauvegarde des Jeux et Sports du Patrimoine, Tunis i Association Europeenne des Jeux et Sports Traditionnels.
- Projekt je kod nas polučio značajne rezultate među kojima s posebnim zadovoljstvom ističemo pokretanje »školske pljočkarske lige« te seminare za učitelje i nastavnike tjelesnog odgoja koji su svojim učešćem stekli certifikat edukatora tradicijskih igara i sportova. »Školska pljočkarska liga« ove godine bilježi značajan rast u odnosu na proteklu pa možemo s ponosom istaknuti da pljočkanje nije zaboravljeno čemu doprinosi i činjenica da je upisano na UNESCO-vu listu svjetske kulturne baštine, čime se mali broj igara u svijetu može pohvaliti, naglasio je Milivoj Pacenti, predsjednik Hrvatskog saveza tradicijskih igara i sportova. Pljočkarska liga pokrenuta je lani i njome je bilo obuhvaćeno petnaestak škola, ove ih je godine dvadesetak, a nositelj je Školski sportski savez Istarske županije.
Početkom iduće godine, pljočkanje ulazi u još jedan europski projekt koji sve skupa diže na još viši nivo, a to je GAMES PLUS: traditional games for learning to teach. Pokrenuo ga je Univerzitet iz Coimbre a partneri su uz Hrvatski Savez tradicijskih igara i sportova još i Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Univerzitet iz Lleide, Španjolska, AEJeST iz Francuske i Portugalski savez tradicijskih igara i sportova. Predviđa se koristiti tradicijske sportove i igre kao alat za promicanje socijalne uključenosti i kulturne raznolikosti, kroz obuku nastavnika i budućih stručnjaka u području tjelesnog odgoja.
Projekt će omogućiti razmjenu studenata s Kineziološkog fakulteta iz Splita i Univerziteta iz Coimbre koji će u Hrvatskoj i Portugalu razmjenjivati znanja i vještine tradicijskih sportova uz pomoć HSTIS-a, kojeg u projektu predstavlja Istarski pljočkarski savez i Portugalski savez tradicijskih igara i sportova.
- Istarski pljočkarski savez je za tu priliku preveo »Pravilnik o pljočkanju« na engleski jezik i opskrbio sudionike s kompletima »pljočki« kako bi studenti mogli što kvalitetnije naučiti pljočkati. Uz pljočkanje će biti uključene još neke hrvatske i portugalske tradicijske igre. Smatramo da bi ovo mogla biti osnova za »izvoz« naše igre u svijet obzirom da postoji iskazan interes iz nekoliko zemalja, kazao je Pacenti.