(Snimio Milivoj Mijošek)
Nekada je Pula imala više tržnica i štandova s voćem i povrćem nego sada. Isto je tako istina i da tada nije bilo (toliko) trgovačkih centara, ili ih pak uopće nije bilo. Dok mnogi žitelji tritisućljetnog grada vele da ne odlaze do centra i tržnice zbog nedostatka parkirnih mjesta i gužvi, posebice u ljetnim mjesecima, kada je uz nedostatak parkirnih mjesta problem i njihova visoka cijena, drugima je tržnica ipak pr(a)vi izbor što se tiče kupovine voća i povrća, ističući da je tu kvalitetnije nego u centrima, kada nerijetko nailazimo i na gnjilo voće i povrće. Istina, jeftinije. Ili pak neki sve naručuju ili preuzimaju direktno iz brojnih OPG-ova u Puli i okolici.
Ne tako davno (iako, prolazak godina je relativan pojam i što je za nekoga davno, za drugoga nije), kod marketa na Stoji (koji je mijenjao imena, odnosno trgovačke kuće i vlasnike kroz godine), bila je mala tržnica, tek nekoliko štandova sa svježim voćem i povrćem te malena ribarnica. Koja je zatvarana, otvarana, zatvarana, no tržnica, mini tržnica je dosta dugo funkcionirala i imala je svoje stalne kupce. S cijenama više-manje kao na ostalim tržnicama.
Sjećamo li se kuna? Života prije eura? Evo, navedimo, iz novinarskog notesa jednu zanimljivost. Prije točno trideset godina, gotovo u dan na tržnici na Stoji naranče i limuni imali su cijenu od osam kuna kilogram. Istoga dana na glavnoj gradskoj tržnici to je voće koštalo između 7,50 i 8 kuna, a na Verudi osam. Znači oko eura i nešto sitno. E da, bilo je to prije trideset godina, nemojmo zaboraviti. No, zanimljiva usporedba.
Uz tržnicu na Stoji, kroz godine su nestali i štandovi sa Sisplaca, sa "S" krivine, Vidikovca, Monvidala i raznih drugih kvartova. Što zbog umirovljenja onih koji su ih držali, što zbog jačanja mreže trgovačkih centara. No, nekim ljudima i dalje nedostaju ti štandovi, poput malih gradskih, kvartovskih prodavaonica. A još više nedostaju te cijene. Koje su tada bile (možda) visoke. Možda i nisu, naprama sadašnjim, iako, istina, plaće nikada nisu bile visoke.