Sve je iznenadio 1973. kada je odbio primiti Oscara za ulogu Vita Corleona u "Kumu". Indijanka Shasheen Littlefeather pročitala je njegovo pismo u kojem stoji i ovo: "Nakon što su Indijanci položili oružje, pogubili smo ih. Lagali smo im. Izgnali smo ih s njihove zemlje. Ogromna presuda povijesti sigurno će nas osuditi"
Obožavani buntovnik - Marlon Brando
U sjajnom filmu velikog redatelja Mikea Leigha "Tajne i laži" (1996.) prikazanog preksinoć na Trećem programu HTV-a, izvrsna glumica Brenda Blethyn, poznata u ulozi inspektorice Vere u istoimenoj popularnoj britanskoj krim-seriji novijeg datuma, na spomen najdražih imena filmskih zvijezdi izgovara - Marlon.
Da je živ, jedan od najutjecajnijih glumaca 20. stoljeća Marlon Brando danas bi proslavio 97. rođendan. Rođen je u Omahi u Nebraski 3. travnja 1924. godine. Najpoznatiji je po svojim ulogama u filmovima "Tramvaj zvan čežnja" i "Na dokovima New Yorka" (1954., za ulogu u tom filmu dobio je prvog Oscara) koje je režirao Elia Kazan početkom 50-ih te svojim izvedbama u "Kumu" kao Vito Corleone (1972., drugi Oscar) i svevremenskoj "Apokalipsi danas", kao pukovnik Walter E. Kurtz. No, ne smiju se mimoići "Divljak", "Pobuna na brodu Bounty", kao i najkontroverzniji film njegove karijere "Posljednji tango u Parizu", zbog svoje eksplicitne erotske naravi.
Dvostruki oskarovac, legenda Hollywooda, jedan je od onih muškaraca koji su ostali zauvijek upisani u srcima milijuna žena, ali i vrhunski glumac koji je bio kontroverzan jednako koliko i šarmantan. Sa samo 24 godine, Brando je stekao planetarnu slavu i postao prva zvijezda Hollywooda.
Kao Vito Corleone u "Kumu"
Film "Tramvaj zvan čežnja" i Brandova gluma u njemu opisani su kao revolucija u američkoj kinematografiji jer takva izvedba do sada nije bila viđena. Njegovih prvih pet monumentalnih uloga promijenilo je način glume u Hollywoodu. Osim ogromnog talenta, Brando je izgradio i karizmu zločestog dečka, što je savršeno odgovaralo nadolazećoj rock and roll eri popularne kulture. Tako je Elvis Presley priznao da je u svojim počecima imitirao Brandov stil. Brandova pojava zračila je seksepilom u kojoj god ulozi bi se pojavio, pa je diljem svijeta osvojio milijune ženskih srca.
Marlon Brando je bio aktivist za građanska prava i član Indijanskog pokreta. Jedini je glumac koji je odbio primit Oscara - sve je iznenadio 1973. kada je zbog negativnog hollywoodskog portretiranja američkih Indijanaca odbio primiti Oscara za glumu Vita Corleona u "Kumu". Razlog tomu objavio je u pismu, koje je na dodjeli nagrada pročitala američka Apache Indijanka Shasheen Littlefeather.
Evo dijelova tog raritetnog pisma: "Dvjesto godina govorili smo Indijancima da se bore za svoju zemlju, život, obitelj i pravo na slobodu. Govorili smo im: 'Položite svoje oružje, prijatelji, i ostat ćemo zajedno'. Nakon što su položili oružje, pogubili smo ih. Lagali smo im. Izgnali smo ih s njihove zemlje. Pretvorili smo ih u prosjake na kontinentu kojem su dali život, koliko dugo život postoji. No, postoji jedna stvar koja je iznad ove perverzije, a to je ogromna presuda povijesti koja će nas sigurno osuditi… Upravo je 'društvo pokretnih slika' odgovorno za degradiranje Indijanaca i ismijavanje njihova karaktera kao svako drugi, opisujući ih kao divljake, opasne i zle divljake".
Marlon Brando umro je 1. srpnja 2004. u dobi od 80 godina. Kremiran je, a njegov pepeo rasut na dva mjesta - dio na Tahitiju, a dio u Dolini smrti.