(Foto: Matičnjak)
Tradicionalni biljni pripravci sve se više spominju u službi podrške imunitetu, posebice kao prevencija i podrška u liječenju viroza i gripe
Jedna od biljnih vrsta koja je dobila iznenadnu pažnju javnosti, zahvaljujući nedavnim najavama laboratorijskih istraživanja u borbi protiv koronavirusa je slatki pelin (Artemisia annua L.), odnosno njegova glavna aktivna komponenta, artemizinin. Slatki pelin se u tradicionalnoj medicini dugo koristi kao lijek za malariju i brojne druge bolesti.
U našim krajevima poznatiji je njegov rođak, gorki pelin (Artemisia absinthium), ali važno je naglasiti kako upravo slatki pelin pomaže kod simptoma groznice zahvaljujući svojim analgetskim i antipiretskim svojstvima. Slatki pelin se najčešće koristi u obliku vodenog ekstrakta, u mješavinama s medom ili u obliku macerata gdje je suha tvar biljke pomiješana s hladno prešanim biljnim uljem.
Ovako korištena biljka slatkog pelina, u svom integralnom obliku, u kombinaciji s protuupalnim uljem poput, primjerice ulja crnog kima (Nigella sativa), pokazuje sinergijski učinak fitokemikalija (terpenoida, timokinona, flavonoida, fitosterola, nezasićenih masnih kiselina i dr.) na imunološki sustav. Upravo je snaga suradnje različitih aktivnih molekula smislena u prevenciji virusnih infekcija, a ukoliko se one ipak razviju, može potencijalno pomoći u ublažavanju težine simptoma i smanjiti duljinu trajanja bolesti.
Vitamin D3 i cink se već istražuju u kontekstu prevencije i terapijskih mogućnosti kod infekcije COVID 19. Međutim, treba proći još vremena od obećavajućih preliminarnih rezultata istraživanja do većih kliničkih studija koje će pokazati konkretne učinke i doze vitamina, mineralnih tvari te bioaktivnih komponenti biljnih vrsta na virus SARS-CoV-2. Do tada, ono što možemo je osigurati podršku imunitetu kroz sezonsku, uravnoteženu prehranu i ciljane dodatke prehrani.
Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.