Ilustracija (Pixabay)
Ako imate problema s ljutnjom i kontrolom bijesa, obično će vas savjetovati da vježbate duboko disanje, meditirate ili razgovarate s kognitivno bihevioralnim terapeutom. Ali, što je rijetko među preporukama? Uzimanje suplementa.
Nova meta-analiza istraživača sa Sveučilišta u Pennsylvaniji otkrila je da uzimanje omega-3 masnih kiselina može smanjiti agresiju do 28 posto.
Štoviše, masne kiseline koje se nalaze u dodacima ribljem ulju imaju primjetan kratkoročni učinak na ublažavanje ljutnje kod bilo koga, bez obzira na dob, spol, medicinsku dijagnozu ili učestalost uzimanja.
Ova otkrića, iako nisu posve nova, naglašavaju koliko omega-3 može biti učinkovita u regulaciji raspoloženja. Potaknulo je to stručnjake da počnu promicati njihovu upotrebu za kontrolu ljutnje.
Mnoštvo prethodnih studija bavilo se omega-3 masnim kiselinama, posebice eikosapentaenskom kiselinom (EPA) i dokozaheksaenskom kiselinom (DHA), zbog njihove protuupalne moći i moći moderiranja neurotransmitera. Ove dobrobiti, otkrili su znanstvenici, mogu pozitivno utjecati na poremećaje raspoloženja poput depresije i anksioznosti.
Zapravo, ova najnovija meta-analiza temeljila se na postojećem istraživanju. Zaokružila je 29 prethodnih nasumično kontroliranih ispitivanja o suplementaciji omega-3 masnim kiselinama za smanjenje agresije da bi se došlo do nekih snažnih otkrića uzroka i posljedica.
Ispitivanja su uključila 3918 ljudi i trajala su gotovo tri desetljeća, od 1994. do 2024. Više od polovice tih subjekata bilo je mlađe od 18 godina, a ostali su bili odrasli.
Brojke pokazuju da uzimanje omege-3 smanjuje dvije vrste agresije: reaktivnu i proaktivnu. Reaktivna agresija je impulzivan odgovor na određeni okidač, a proaktivna agresija je namjerno utjecanje da bi se postigao željeni ishod ili kontrola.
Autori studije, neurokriminolozi i profesori kriminologije, psihijatrije i psihologije, Adrian Raine te Lia Brodrick, zaključili su: "Rezultati studije ukazuju na to da suplementi omege-3 značajno kraktoročno smanjuju agresivno ponašanje, iako na blagoj razini. Stupanj smanjenja je umjeren s prosječnim efektom od 0.22."
Raine, glavni autor ovog najnovijeg istraživanja, godinama proučava suplementaciju omega-3 masnim kiselinama i agresiju.
"Mislim da je došlo vrijeme da se primijeni dodatak omega-3 da bi se smanjila agresija, bez obzira radi li se o zajednici, klinici ili kaznenom pravosudnom sustavu", rekao je za Penn Today. "Omega-3 nije čarobni metak koji će u potpunosti riješiti problem nasilja u društvu.
Na temelju ovih otkrića, čvrsto vjerujemo da može i trebali bismo početi djelovati na temelju novog znanja koje imamo", zaključuje.
U svojoj meta-analizi, Raine i Brodrick sugeriraju da bi njegovatelji – uključujući roditelje agresivne djece – trebali biti upozoreni na dobrobiti suplementacije omega-3 masnim kiselinama uz druge intervencije.
"U najmanju ruku, roditelji koji traže liječenje agresivnog djeteta trebali bi znati da uz bilo koji drugi tretman koji njihovo dijete prima, dodatna porcija ili dvije ribe svaki tjedan također može pomoći", rekao je Raine.
Doista, najbolje je unositi omega-3 masne kiseline iz prehrambenih izvora, kao što su masna riba i drugi plodovi mora, orašasti plodovi i sjemenke, biljna ulja i obogaćena hrana. Ako te namirnice nisu redovito u vašoj ili djetetovoj prehrani, kapsule ribljeg ulja mogu biti jednako učinkovite.
Upamtite, ovo je istraživanje otkrilo da omega-3 ima umjeren, kratkotrajan učinak na agresiju, pa bi bilo logično popiti kapsulu kada se pojave osjećaji ljutnje ili iritacije.
Kao što autori priznaju: "Iako postoji vrijednost u saznanju o tome smanjuje li omega-3 agresiju kratkoročno, sljedeći korak bit će procijeniti može li omega-3 smanjiti agresiju dugoročno", prenosi Best Life.