oprezno konzumirajte

Često jedete šunku? Evo prednosti, ali i mana

| Autor: Glas Istre
(Snimio Duško Jaramaz/Pixsell)

(Snimio Duško Jaramaz/Pixsell)


Mnogi šunku jedu za doručak, večeru, u sendviču, pizzi, itd. No znamo li što se zapravo događa u tijelu ako često konzumiramo ovaj suhomesnati proizvod?

Svinjetina je meso koje se najčešće jede u svijetu. Šunka, kao proizvod ove vrste mesa, posebno se jede u blagdansko vrijeme i obavezan je dio blagdanskog stola. Zato je važno znati kako ova namirnica djeluje na organizam.

Njujorška dijetetičarka Catherine Brooking za portal EatThis objašnjava koje su moguće prednosti i nedostaci jedenja šunke.

Dobre strane jedenja šunke

1) Može pomoći u izgradnji mišića

Ako vam je cilj dobiti mišiće, osim treninga važna je i hrana bogata proteinima poput šunke. American College of Sports Medicine preporučuje unos 0,5 do 0,8 grama proteina po kilogramu tjelesne težine svaki dan – oko 46 grama dnevno za žene i 56 grama za muškarce – a šunka vam može pomoći da postignete taj cilj.

Šunka sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina, što je čini kompletnim proteinom, kaže Brooking.

"Aminokiseline su građevni blokovi mišićnog tkiva i pomažu u izgradnji i održavanju mišićne mase, a esencijalne aminokiseline moraju se unositi prehranom", kaže Brooking.

Manja porcija od oko 80 grama šunke sadrži čak 22,8 grama kompletnih proteina, što je dobar dio preporučene dnevne vrijednosti, prenosi N1.

2) Može vam pomoći da smršavite

Želite li smršaviti ili dugoročno zadržati dijetu bogatu proteinima svakako se preporučuje. I kao što je već spomenuto, šunka je snažan izvor proteina.

"Istraživanja pokazuju da vas proteini dulje drže sitima, smanjujući rizik od napadaja gladi i prejedanja", kaže Brooking.

"Protein je neophodan za izgradnju i održavanje mišićne mase, a više mišićnog tkiva znači da ćete sagorjeti više kalorija nego da imate više masnog tkiva", dodaje.

Šunka je također relativno niskokalorična: porcija od oko 80 grama ima oko 230 kalorija. Kombinirate li ga s bogatom, raznolikom salatom i tostom od integralnog brašna, dobit ćete dobar doručak koji će vas dugo držati sitima.

3) Dobit ćete važne mikronutrijente

Mnogi od nas ne unose dovoljno mikronutrijenata, a to može uzrokovati umor, gubitak koncentracije i pažnje, slab imunitet… No, šunka je, kao i druge vrste crvenog mesa, dobar izvor raznih vitamina i minerala. Porcija šunke sadrži 20 posto preporučene dnevne doze cinka koji je izvrstan za imunitet, 70 posto dnevne doze selena koji je odličan za metabolizam te je izvrstan izvor vitamina B koji daje energiju.

Loše strane jedenja šunke

1) Dimljena i sušena šunka povećava rizik od upale

Sušeni svinjski proizvodi često se dime ili suše, što im daje poseban okus. Ali to je i nezdravo jer može povećati rizik od bolesti.

"Dimljenje i sušenje mesa povezano je s povećanjem nekih kancerogenih tvari. Mnoge zdravstvene agencije preporučuju da se prerađeno meso (uključujući šunku) ograniči jer je povezano s većim rizikom od nekih vrsta raka (rak želuca i debelog crijeva)", kaže Brooking.

A zašto je to tako?

"Prerađena šunka obično sadrži nitrate. Iako o tome postoje mješovita istraživanja, neka istraživanja pokazuju povećanje raka debelog crijeva, bubrega i želuca s većim unosom nitrata. Osim toga, meso poput šunke koje se obrađuje na visokim temperaturama proizvodi spojeve povezane s opasnom upalom. A ta je upala povezana s dijabetesom, bolestima srca i nekim vrstama raka", kaže Brooking.

2) Suhomesnati proizvodi mogu izazvati probleme sa srcem

Sušena i dimljena šunka također sadrži dosta natrija, tj. sol. Porcija od 80 grama pršuta sadrži 800 miligrama natrija, što je oko 33 posto ukupne preporučene dnevne količine.

Kod nekih ljudi prehrana bogata natrijem može povisiti krvni tlak, kaže Brooking. A visoki krvni tlak predstavlja veći rizik od srčanog ili moždanog udara, tvrdi slavni klinac Mayo. Zato je svježa šunka bolja opcija od dimljene i sušene.

"Općenito, svježa šunka sadrži manje natrija i manje spojeva koji uzrokuju rak nego sušena ili dimljena šunka", kaže Brooking.

3) Unos previše dodanog šećera

Jedan od blagdanskih specijaliteta je šunka zapečena u medu. I dok će to vaš svečani stol učiniti sočnijim, znači i više dodanog šećera.

Ovako pripremljena porcija od 80 grama šunke sadrži oko pet grama dodanog šećera. Iako se možda ne čini puno, preporuka je ograničiti dnevni unos šećera na samo 25 grama za žene i 36 grama za muškarce.

Inače, previše dodanog šećera u prehrani može povećati rizik od srčanih bolesti i dijabetesa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter