najvažniji obrok u danu

Koliko je loše preskakati doručak? Ovo je devet znakova koji ukazuju da biste trebali prestati s tom navikom

| Autor: Glas Istre
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


Vjerojatno ste još od malena više puta čuli kako je doručak najvažniji obrok u danu.

No, ako nemate vremena, morate se naspavati ili jednostavno niste gladni, možda ste netko tko je navikao ujutro preskakati doručak. Ali je li preskakanje doručka loše za vas? Ne doručkovati je zapravo prilično često; oko 25 posto ljudi u SAD-u preskače doručak svaki dan, prenosi RS.

Potencijalni nedostaci preskakanja doručka:

To bi moglo pogoršati IBS

Ako ste skloni sindromu iritabilnog crijeva (IBS), preskakanje doručka može biti loše za vaša crijeva. To je zato što se zdrav, uravnotežen doručak često sastoji od hrane bogate vlaknima, poput voća i cjelovitih žitarica. Ovaj visok sadržaj vlakana povezan je s boljim pražnjenjem crijeva i pogodnijim crijevnim bakterijama, što dovodi do smanjenih slučajeva IBS-a, kaže dijetetičarka Marissa Meshulam.

Može povećati rizik od bolesti srca.

“Istraživanja sugeriraju da doručak može dovesti do bolje kontrole gladi i inzulina kasnije tijekom dana”, kaže Meshulam. Nasuprot tome, oni koji preskaču doručak imaju veću vjerojatnost da će razviti oslabljenu osjetljivost na inzulin, što može pridonijeti čimbenicima rizika od srčanih bolesti kao što su visoki krvni tlak (hipertenzija), neravnoteža kolesterola (dislipidemija) i više razine upale.

Povećava glad

Jednostavno rečeno, preskakanje obroka – bilo kojeg obroka – učinit će vas gladnima. Ovo posebno vrijedi za doručak, koji se obično jede nakon noći posta. Hrana (osobito namirnice bogate proteinima) smanjuje grelin, hormon gladi, dok povećava hormone sitosti, poput GLP-1, napominje Meshulam. Stoga, ako preskočite doručak, prirodno ćete se osjećati gladnije i manje energični tijekom dana, što otežava fokusiranje i funkcioniranje.

To bi moglo utjecati na razinu šećera u krvi

Preskakanje doručka može dovesti do ozbiljnih problema poput hipoglikemije, inzulinske rezistencije i promjene apetita, osobito za one s poremećenom kontrolom šećera u krvi (tj. dijabetes tipa 1 ili 2). Jedno je istraživanje pokazalo da preskakanje doručka povećava razinu glukoze u krvi i povećava rizik od loše kontrole glikemije kod osoba s dijabetesom tipa 1. Drugo istraživanje pokazalo je da je preskakanje doručka povezano s većim rizikom od predijabetesa, što se događa kada vam je šećer u krvi visok, ali ne dovoljno visok da biste bili dijabetes tipa 2.

Znakovi da biste trebali prestati preskakati doručak

U konačnici, doručak se svodi na osobne preferencije i na ono što je najbolje za vaše tijelo. Imajući to na umu, ako već ne doručkujete, pripazite na sljedeće znakove koji vas upozoravaju da ovaj obrok ipak zaslužuje mjesto u vašoj jutarnjoj rutini:

– Padovi energije u poslijepodnevnim satima

– Loše raspoloženje

– Moždana magla

– Glavobolje

– Intenzivna žudnja (osobito za ugljikohidratima)

-Značajan neželjeni gubitak težine

– Promijenjene prehrambene navike kasno tijekom dana

– Poremećen san

– Probavne smetnje

Uvijek je idealno poštovati svoje znakove gladi i slušati svoje tijelo. Na primjer, ako ste večer prije pojeli veliki obrok i još uvijek se osjećate sitima, u redu je pričekati neko vrijeme prije nego što pojedete nešto ujutro.

S druge strane, ako ste večer prije pojeli veliki obrok i probudite se gladni, pojedite doručak! Ne biste trebali preskakati obroke da biste “nadoknadili” ono što ste pojeli prethodnog dana ili noći (ovako ne funkcioniraju apetiti, metabolizam ili “biti zdrav”). Ako ste gladni i spremni za doručak, poslušajte te znakove.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter