Ilustracija (Unsplash)
Je li bolje jesti samo za ručak i večeru ili je dobra ideja tijekom dana priuštiti si međuobroke za "tjeranje gladi"?
To je pitanje koje si postavljaju mnogi ljudi kada krenu na dijetu ili kada jednostavno žele jesti zdravije i svjesnije.
Uzimanje međuobroka s vremena na vrijeme pomaže na neki način ugušiti taj osjećaj peckanja koji se javlja tijekom dana, kako ne biste stigli previše gladni na ručak ili večeru.
Ali može ovisiti i o okruženju u kojem se nalazite ili o tome što radite.
Na primjer, ako ste kod kuće i dosadno vam je, vjerojatnije je da ćete nešto grickati čak i ako niste baš gladni.
Slično tome, ako imate na raspolaganju "primamljive" namirnice (kao što su čokolada, čips ili keksi), skloniji ste nešto prigristi čak i ako ne osjećate potrebu za hranom.
No, ako namjeravate smršavjeti i postati fit, je li pametno počastiti se s vremena na vrijeme nekim međuobrokom ili je bolje oduprijeti se iskušenju da nešto pojedete prije ručka?
Zapravo, to u potpunosti ovisi o vama: iako je uvriježeno mišljenje da često (ali manje) jedenje povećava funkcionalnost našeg metabolizma, u stvarnosti ne postoje znanstvena istraživanja koja bi potvrdila tu teoriju.
Doista, neka su istraživanja pokazala da učestalost naših obroka nema utjecaja na broj kalorija koje tijelo sagorijeva.
Ono što stvarno može učiniti razliku u mršavljenju je kvaliteta vaših grickalica.
Zapravo, međuobrok za suzbijanje gladi sredinom jutra ili sredinom poslijepodneva ne znači nužno jesti prerađene grickalice ili kekse.
Možete se odlučiti i za međuobroke na bazi voća (čak i sušenog) ili povrća (čak i obična sirova mrkva ili komorač mogu ugušiti apetit), a istovremeno niskokaloričnih ili se počastiti biljnim čajem ili voćnim milkshakeom.