Ilustracija (Pexels)
Sezona je virusnih i bakterijskih infekcija. Ljudi su iscrpljeni, ali hrana koju jedemo može napraviti veliku razliku. Kad se osjećamo loše, većina nas prvo će pojesti toplu juhu, ali ispada da to nije najbolje što možemo učiniti kako bismo se što prije oporavili.
Nutricionistica Rhiannon Lambert otkrila je za The Sun da postoje mnoge druge namirnice koje djeluju na jačanje imunološkog sustava.
Jogurt, kefir, kimchi i kiseli kupus namirnice su koje sadrže žive bakterije koje pomažu u održavanju zdravlja crijeva.
"Održavanje dobre ravnoteže bakterija u crijevima može pomoći u podržavanju imunološke funkcije. Kad ste bolesni, osobito ako uzimate antibiotike, vaša crijevna mikrobiota može biti poremećena, što dovodi do neravnoteže bakterija", kaže Lambert.
Voće, povrće, čak i čokolada mogu učiniti čuda kada smo bolesni jer je riječ o namirnicama bogatima antioksidansima.
Češnjak sadrži alicin koji pomaže u jačanju imunološkog sustava. Prema Lambert, neka istraživanja pokazuju da alicin može djelovati u borbi protiv bakterija i virusa koji su često povezani s bolestima poput prehlade i gripe.
Đumbir možete dodati juhama, curryju i pićima te pomaže kod mučnine ili želučanih tegoba.
Osim što djeluje umirujuće, manuka med može pomoći u ublažavanju kašlja i upale grla. Razlikuje se od običnog meda zbog svojih jedinstvenih antibakterijskih svojstava, pripisanih nektaru stabla manuka.
Ehinaceja je biljni lijek koji se koristi za podršku imunološkom sustavu kada je u pitanju ublažavanje simptoma prehlade i gripe. Lambert kaže da su studije pokazale da može olakšati simptome i skratiti trajanje prehlade. Tvrdi da ga je najbolje koristiti već tijekom pojave prvih znakova bolesti.