(Hina/EPA)
U Muzeju Đakovštine otvorena je izložba o pčelama Hrvatskog prirodoslovnog muzeja, a povodom 95. obljetnice djelovanja udruge pčelara Đakovštine.
Ravnatelj Muzeja Đakovštine Borislav Bijelić rekao je da su tom izložbom željeli promovirati udrugu i istaknuti koliko je pčela važna za prirodni sustav. Izložba Hrvatskog prirodoslovnog muzeja dosad je bila postavljena i u Splitu, Metkoviću, Kutini, Bjelovaru i Novoj Gradiški.
O povijesti Udruge pčelara Đakovštine govorio je njen predsjednik Željko Tomić. Udruga je osnovana 1925. kad đakovački pčelari postaju dio Udruge hrvatsko-slavonskog pčelarskog društva i kad se u Đakovu organizirano počinju baviti pčelarstvom.
"Danas udruga broji oko stotinu pčelara, sa 7.500 pčelinjih društava i članica je Hrvatskog pčelarskog saveza", rekao je Tomić.
Izložba obuhvaća košnice i drugu pčelarsku opremu koja vraća i u prošlost te biljke i druge eksponate.
Jedan od autora izložbe, Petar Crnčan, rekao je da je ona dio ciklusa posvećenog kukcima, te da je, propitkujući o važnosti pčela, uvijek aktualna.
Podijeljena je u tri tematske cjeline – o pčeli kao jedinki i zajednici, o odnosu nje i čovjeka koji traje tisućama godina, te o odnosu pčela i biljaka. Najvažniji je utjecaj pčele na cijeli svijet od prije sto milijuna godina, istaknuo je Crnčan.
Udruga pčelara Đakovštine planirala je obljetnicu obilježiti i otvaranjem Muzeja meda u svojim prostorijama, no to je odgođeno zbog pandemije koronavirusa.