Insekticidi kojima nesavjesni poljoprivrednici tretiraju svoje voćnjake u vrijeme cvatnje pogubni su ne samo za pčele, već i za sve druge kukce oprašivače pa je šteta učinjena na taj način nemjerljiva jer se direktno odražava na proizvodnju hrane, ali i na okoliš
U prostorima bujskog Pučkog otvorenog učilišta otvorena je izložba fotografija s posljednjeg natječaja Udruge pčelara Bujštine pod nazivom "Čuvajmo pčele". To je treća izložba na kojoj su prikazane nagrađene i druge fotografije s prošlojesenskog natječaja kojega je Udruga pčelara Bujštine pokrenula 2015. godine u sklopu istoimenog projekta kojim se želi skrenuti pozornost na opasnost za opstanak pčela uslijed nekontroliranog i pretjeranog korištenja pesticida u poljoprivredi.
Štetni insekticidi
Insekticidi kojima nesavjesni poljoprivrednici tretiraju svoje voćnjake u vrijeme cvatnje pogubni su ne samo za pčele, već i za sve druge kukce oprašivače pa je šteta učinjena na taj način nemjerljiva jer se direktno odražava na proizvodnju hrane, ali i na okoliš.
- Od prvog natječaja do danas dobili smo više od dvjesto fotografija pčela na livadi, u voćnjaku, šumi, parku, vrtu, u košnici i oko nje. Na natječaj su se javljali ljubitelji pčela i fotografije iz svih krajeva Lijepe naše, a najbolji autori bili su nagrađeni paketima pčelinjih proizvoda iz košnica pčelara članova Udruge, kaže tajnik Udruge Damir Gregurić.
Do sada su tako nagrađeni Dejan Stojaković, Marina Žagar, Andreja Folnović, Mirjana Porupski, Neven Gerenčir, Luka Boban, Karlo Jelić, Hrvoje Šašek, Nino Salkić, Lili Lea Rušnjak, Mario Radaković, Davor Pavlić, Goran Jurjević, Antonija Kodžoman, Nediljko Prološčić, Dean Bužleta i Maja Kraljik.
- Kako bi što više naših sugrađana moglo vidjeti ove lijepe fotografije, ali i nešto naučiti o važnosti pčela za opstanak života, sve prispjele fotografije bile su izložene na međunarodnom sajmu pčelarstva u Zagrebu, u Gradskoj knjižnici Novigrad, u POU-u "Ante Babić" u Umagu te u sklopu pčelarskog sajma "Dani meda" u Pazinu. Izložbe su uvijek bile popraćene prigodnim predavanjima, pa su tako posjetiteljima o pčelama i pčelinjim proizvodima govorili Dragana Pević, Arduino Bubola, Alojz Sinčić, Marina Duić Manojlović, Ivan Kovač i Sanja Obšivač. Nakon predavanja uslijedila bi degustacija pčelinjih proizvoda kako bi posjetitelji okusili draž bavljenja pčelarstvom i putem drugih osjetila, prenosi dojmove tajnik Udruge Damir Gregurić.
Edukacija i plakatima
Natječaj za fotografiju svake se godine dopunjava i radovima djece iz dječjih vrtića i učenika nižih razreda osnovne škole s područja Bujštine, na kojemu djeluje ta pčelarska udruga osnovana 2011. godine.
Pčelari okupljeni u Udruzi ističu veliku potporu koju imaju u pučkim otvorenim učilištima i knjižnicama u Umagu, Novigradu i Bujama, a posebno naglašavaju potporu Grada Umaga na postavljanju velikih plakata svakog proljeća od 2016. godine s apelom na hrvatskom i talijanskom jeziku "Čuvajmo pčele - Salviamo le api!" te "Ne prskajte za vrijeme cvatnje, jer pčele povećavaju prinose! - Evitate i pesticidi!".
Nakon službenog otvaranja izložbe fotografija u Bujama, mnogi su posjetitelji razgovarali s pčelarima, naročito se zanimajući o ugrožavanju pčela te o drugim aktivnostima udruge. Kako bi druženje bilo još slađe pobrinuli su se pčelari Arduino Bubola koji je na degustaciju ponudio svoj med, medenicu i bisku, Slavko Biuk s mednim likerom i Franko Matijašić s domaćim vinom.