crvene zastavice

Oprez! Zbog ovih razloga vaš bi životopis mogao završiti u smeću

| Autor: Sanda Milanković
Ilustracija (Pexels)

Ilustracija (Pexels)


Kao izvršna direktorica jedne  tvrtke, na TikToku poznata pod nadimkom @youngmamaceo, podijelila je “crvene zastavice” koje je primijetila u životopisima kandidata, a koje u biti uništavaju njihove šanse za dobivanje intervjua – u samo 30 sekundi od procesa.

“Trenutno tražimo direktora marketinga”, rekla je u nedavnom videu. “Dobili smo oko 500 životopisa u tjedan dana… kao izvršna direktorica prolazim kroz sve prijave, a u prosjeku mi treba oko minuta da pregledam svaku.”

Da bi pojednostavnila proces i pronašla savršenog kandidata, rekla je da je bila prisiljena “izbaciti” životopise u trenutku – sve zbog nekoliko specifičnih “crvenih zastavica” za koje većina tražitelja posla ne zna.

Evo 5 crvenih zastavica zbog kojih će vaš životopis biti izbačen za manje od minute, prema izvršnoj direktorici.

1. Korištenje riječi “lider”, “vođa” ili “na čelu” u opisima poslova

Iako se čini da se radi o osobnoj osveti protiv te riječi, izvršna direktorica je rekla da je riječ “na čelu” odmah odbija kada pregledava potencijalne kandidate. Pogotovo kada pregledava više od 500 životopisa odjednom jer tada i najmanji detalj može učiniti veliku razliku.

“Upotrebljava li itko zapravo riječ ‘na čelu’ u svom tipičnom govoru? Ne”, rekla je, osuđujući korištenje te riječi u opisu posla.

Iako to možda nije jedini razlog zbog kojeg baca životopis u smeće, obično je to trag upotrebe AI tehnologije ili ChatGPT-a u životopisu kandidata.

Iako usluge umjetne inteligencije mogu biti iznimno korisne za kandidate koji se pokušavaju prijaviti na više poslova u kratkom vremenskom razdoblju, ne bi ih se trebalo koristiti za pisanje cijelog životopisa ili motivacijskog pisma.

Foto: Pexels

2. Stalno mijenjanje posla

Još jedna “crvena zastavica” koju je istaknula su kandidati koji su jasno promijenili posao nekoliko puta u posljednjih nekoliko godina.

“Ako ste četiri puta mijenjali posao u proteklih šest godina… to jednostavno nije dovoljno dosljedno”, objasnila je. “Stvarno tražim stabilnost i nekoga tko je predan poslu”, dodala je.

Često mijenjanje poslova nije uvijek znak nepredanog radnika – radije onog koji daje prioritet ravnoteži između poslovnog i privatnog života, zdravoj kulturi i pronalaženju savršenog radnog mjesta.

Pojašnjavajući u komentarima, predložila je da kandidati navedu “razlog odlaska” u svojim životopisima – ne samo da bi pomogli objasniti “tendencije skakanja s posla na posao”, već da bi dali uvid u svoje poslovne uloge (kao što su freelanceri ili honorarci, naspram zaposlenika s punim radnim vremenom i ugovorom na neodređeno).

“Smanjenje proračuna kompanije i sukladno tome otkaz, ne bi bilo krivnja kandidata”, rekla je direktorica.

Foto: Pexels

3. Niša ili nepovezani nazivi poslova

“Ako tražim direktora marketinga, a netko se prijavi s nazivom ‘strateg društvenih medija’, neće se uzeti u obzir jer to nije ono što tražim. Morate promijeniti nazive poslova … Ako tražim nekoga tko može raditi puno stvari u marketingu, ali mi kažete da ste dobri u jednoj stvari — to nije dobro”, kaže.

Iako zvuči sumnjivo mijenjati nazive poslova u životopisu, postoje načini da to učinite. Ne mijenjate u potpunosti svoju naslovnu ulogu da biste djelovali iskusnije ili se pretvarali da ste na višoj poziciji u tvrtki — samo je preoblikujte tako da uključuje iskustvo koje želite prenijeti.

Na primjer, razmislite o tome da uključite samo ime tima u kojem ste radili ili da prilagodite svoj naziv posla tako da bude reprezentativniji za napredak koji ste postigli. Slaže li se s pravim nazivom vašeg prethodnog posla ili ne, imat ćete priliku razjasniti na razgovoru.

“Uvijek možete uređivati poziciju ??radi jasnoće i komunikacije sve dok nikoga ne dovodite u zabludu ili sve dok lažno ne predstavljate svoju pozadinu ili iskustvo. Usredotočite se na odgovornosti i postignuća i smanjite naglasak na titule”, komentira.

Foto: Pexels

4. Ograničena dostupnost za razgovor za posao

“Ako niste dostupni za intervju narednih mjesec dana ili želite uzeti šest tjedana odmora između vaše prethodne i ove uloge, — jednostavno ne!”, kaže direktorica.

Uzimajući u obzir sumnjivost mnogih tvrtki i njihove tendencije da “gube” vrijeme kandidata tijekom cijelog procesa, nije iznenađujuće da su komentari ispod objave djelovali uzrujano zbog komentara.

Ne samo da je sasvim razumno “ležerno” tražiti posao – pogotovo ako ste zapeli u toksičnom radnom okruženju – već je nekima “suludo” da kompanija očekuju da svaki kandidat bude spreman ispuniti njezine zahtjeve.

“Ovo je uskogrudno. Savršeni kandidat vam neće pasti u krilo… ponekad se morate sjetiti da su ljudi, s ljudskim potrebama i zahtjevima”, ustvrdio je jedan korisnik TikToka u komentaru.

Foto: Pexels

5. Chat GPT

“Recite mi svoje iskustvo svojim riječima. Ne želim vidjeti bota koji to objašnjava”, komentira direktorica životopise iz kojih se vidi da su napisani pomoću Chat GPT-a.

Naposljetku, crvena zastavica direktorice je ono na što su mnogi treneri za posao, stručnjaci i rukovoditelji upozorili kandidate nakon golemog rasta popularnosti Chat GPT-a – napišite svoj životopis vlastitim riječima i rječnikom koji vama ima smisla.

Chat GPT može lako ukrasti autentičnost iz prijave ili životopisa, a vjerovali ili ne, regruteri, osoblje ljudskih resursa i rukovoditelji mogu brzo uočiti uvodnu rečenicu koja je korištena stotinama puta u vašem životopisu ili propratnom pismu.

Koristite ga kao polazište za razmišljanje, a zatim dodajte svoju osobnost prije slanja, piše YourTango.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter