(Privatna arhiva)
Već u ovo doba godine, ponajviše u ranim večernjim, ali i noćnim satima, obali prilaze ušate i tada ih se može vrlo uspješno loviti udicom.
Jedan od posebno atraktivnih i među mnogim ribolovcima omiljenih načina je lov omecem lake konstrukcije koji se koristi, naravno, samo ukoliko su ušate dovoljno blizu.
Naime, koliko god bili spretni, s lagano opterećenim najlonom se ne možete dobaciti dalje od petnaestak metara.
Osnovni najlon pritom ne smije biti deblji od 0,25 milimetara.
Na njega se vezuje fluorokarbonski predvez s dva brka nejednake dužine koji su naoružan sitnijim udicama, širine luka od sedam do devet milimetara.
Ukoliko se ne koristi zogulin, potrebno je u zavisnosti od jačine kurenta, staviti jednu do dvije kuglice olova maksimalne težine do dva grama kojima je zadatak omogućiti prirodniju i lovniju prezentaciju ješke.
Varijacija na temu uključuje štap koji mora biti mekan, vršne akcije, dužine oko tri metra i više.
A ako nema vjetra, bolognese je odličan izbor. Ne treba posebno naglašavati da rola i najlon moraju biti prilagođeni takvom načinu ribolova. Visoka špula sa pravilno namotanim najlonom bez memorije zadovoljiti će sve potrebe.
U oba slučaja, bilo da se lovi tunjicom ili štapom, potrebno je sisteme izbaciti što je moguće dalje i držeći najlon lagano napetim, pustiti da sistem lagano tone, ne dublje od pet do šest metara. Ako se ne dobije griz u samom tonjenju, sistem je potrebno polako privlačiti obali.
No ukoliko se naiđe na ribu, tada jato u sljedećem zabačaju treba potražiti na istoj ili malo većoj daljini, ali nešto bliže površini jer se u hranjenju ušate uvijek lagano podižu.
Ukoliko se zakačene ribe brzo izvlače iz jata i ako se usto još malo i zabruma, jato se može jako dugo zadržati u mjestu, a ribolovna kanta napuniti dobrano više od očekivanoga.