VJETROVI JADRANA - JUGO

Razlikujete li ciklonalno i anticiklonalno jugo? Ove bi zanimljivosti svaki ribolovac i nautičar trebao znati

| Autor: Boris Bulić
Jugo puše iz pravca SE, no lokalno i od ESE do SSE

Jugo puše iz pravca SE, no lokalno i od ESE do SSE


Za razliku od bure, jugo je mutan i težak vjetar. Sa sobom donosi pozitivne aeroione koji kod ljudi izazivaju malaksalost i bezvoljnost, a kod izraženih meteopata glavobolju i sumračna raspoloženja. Za njega se i ne kaže da puše nego da valja ili pumpa.

To je izrazito snažan vjetar često olujne jačine.

Naš narod ga još zove i šilok, šilocina, što dolazi iz talijanskog scilocco, scirocco, no korijen vuče iz arapske riječi iz Magreba šaluk-šuluk-šuruk. Uzrok mu je Genovska ciklona koja dolazi iz pravca srednje Evrope. Premda je zrak koji ciklona dovlači u početku suh, prelaskom preko Sredozemlja obilato se navlaži, pa u naše krajeve donosi oborine.

Jugo puše iz pravca SE, no lokalno i od ESE do SSE. Prethodi mu tišina kojoj je karakterističan maglovit i mutan horizont. Nerijetko su mu predznak i dugotrajne plime koje ne padaju. Temperatura i vlaga rastu, a tlak zraka pada.

Naoblaka, često praćena grmljavinom raste, a zrak postaje sparan i težak. Nikad ne počinje naglo, već nastupa postepeno, a zbog položaja naše obale i planinskih masiva, taj vjetar postepeno dobija na snazi. Nakon 24 do 36 sati postiže uobičajenu, a treći dan i olujnu jačinu. Kako jača, često skreće na S i SW (garbin), više nego na E i NE (bura) i to posebice u jesen i zimu.

Posebno opasna mjesta dok puše jugo su otvoreno more, vanjski niz otoka, obala južno od Dubrovnika, oko rta Ploče, Lastovski, Pelješko-Mljetski kanal te Kvarner i Kvarnerić.

Jugo ne bira godišnja doba, no u proljeće ćemo ga češće sresti na sjevernom, a zimi na južnom Jadranu.

Kada se dogodi da se nad zapadnom Europom pojavi šire područje niskog tlaka, a nad jugoistočnom Europom područje visokog tlaka, tada dolazi do anticiklonalnog juga. Taj vjetar se u narodu naziva palac, palić, stoga što je izrazito suh i pred sobom "pali", isušuje raslinje.

Od ostalih narodnih naziva srećemo još i suha južina, gnjila južina, bijelo jugo, bjelojug, bistro jugo i sl.

Dok puše anticiklonalno jugo vrijeme je vedro ili tek slabo oblačno, u pravilu bez oborina, a ako se oborine i jave, uglavnom su kratkotrajne i slabe. Traje dva do pet dana.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter