Svaki naš problem sa zdravljem dolazi iz hrane. Čovjek bi treba osvijestiti što jede, svakako postiti, biti zahvalan i vježbati. Važne su i misli, čak 90 posto misli tijekom dana su nam negativne, zbog straha, brige. Sve su to niske vibracije, ako ih ponavljamo iz dana u dan, ne možemo očekivati drugačiji rezultat u našim životima, rekao je Dalibor Petrinić
Naš problem je što danas živimo predobro! Živimo u izobilju kakvog čovjek nikad nije imao, od dostupnosti hrane 24 sata dnevno, krova nad glavom, do komfora u gotovo svim segmentima života. To je ujedno i naš problem. Čovjek bi minimalno trebao živjeti 120 godina. Umjesto toga mi si vilicom i noževima kopamo grobove, rekao je na predavanju u pulskoj knjižnici Riječanin Dalibor Petrinić, autor dviju knjiga i voditelj studija za osobne treninge. Kako je pojasnio, živimo u komfornoj zoni, a doveli smo se do toga da smo bolesniji nego ikada. I to zato što smo otišli u krajnost - jedemo više nego ikada i krećemo se manje nego ikada!
Vježbati do kraja života
- Prehrana je složena tema. Puno je tu informacija koje dobivamo i puno kontradiktornih. Ne postoji univerzalni trening koji odgovara svima, tako ne postoji niti univerzalna prehrana koja paše svima. Nakon 30. godine gubi se mišićna, a kod žena i koštana masa. Zato treba vježbati uvijek, do kraja života, treba uz to osvijestiti što jedemo i treba biti zahvalan. Nikome ne paše industrijska hrana kojom nas šopaju u supermarketima i svima paše neka vrsta posta. Svaki naš problem sa zdravljem dolazi iz hrane. Također, važne su i naše misli. Čak 90 posto misli tijekom dana su nam negativne, zbog straha, brige, sve su to niske vibracije. Ako ih ponavljamo iz dana u dan ne možemo očekivati drugačiji rezultat u našim životima, nizao je Petrinić.
- Nemojte lagati sami sebe, prestanite tražiti isprike, pogledajte unutar sebe i pokrenite se. Dan bi trebali započeti sa zahvalom. Čim otvorite oči zahvalite se. Povremeno bi trebali napraviti i turneju po groblju, bolnici i zatvoru jer nismo niti svjesni što imamo. Ono što imamo, olako uzimamo. Zato jutro morate početi sa zahvalnošću, zbog novog dana kojeg ste doživjeli, zbog zdravlja i zbog svega što vam je život dao. A to nije malo! Prvih sat vremena nemate što paliti mobitele. Također, navečer u 20 sati ugasite elektroničke uređaje i najkasnije do 22.30 budite u krevetu. Tijelu treba vremena da se resetira. Dnevno se krećite barem 10 kilometara, odnosno napravite 12 do 13 tisuća koraka, probudite se ujutro, prošećite barem 30 minuta, odradite vježbe i tako spremni krenite u dan. To je higijena tijela! Na poslu, svakih pola sata ustanite i protegnite se, malo razmrdajte, istaknuo je Petrinić.