BLAGOTVORNO DJELOVANJE

Matična mliječ: Čudo prirode koje štiti naš organizam, bori se protiv anemije i jača imunitet

| Autor: Glas Istre

Koristi se za smanjenje simptoma menopauze, za borbu protiv anemije i jačanje imuniteta, ima pozitivne učinke na raspoloženje, dobra je protiv nesanice, depresije, ima protuupalna i antitumorna svojstva

Matična mliječ bogata je glukozom, proteinima, mineralima i vitaminima B skupine. Kao dodatak prehrani koristi se za smanjenje simptoma menopauze, za borbu protiv anemije, ali i za jačanje obrane imuniteta. Nadalje, ima pozitivne učinke na raspoloženje, dobra je protiv anksioznosti, nesanice i depresije, ima protuupalna, antitumorska svojstva i blagotvorno djeluje na koronarnu arteriju i miokardiopatiju, piše Novi list.

I ne samo to, snižava razinu kolesterola, te ima svojstva protiv starenja, zahvaljujući visokom sadržaju fenola, flavonoida, karotena, aminokiselina, askorbinske kiseline i drugih organskih kiselina.
Djeluje i protiv procesa starenja te kožu čini mekšom i elastičnijom.

Učinak na mitesere, akne i gubitak kose je također zanimljiv. Koristi se kao sastojak u pripremi kozmetičkih krema, a također je dragocjeno sredstvo protiv oštećenja od sunca uzrokovanih izlaganjem UVB zrakama. Njeni aktivni sastojci njeguju i osnažuju suhu kosu, a šampon od matične mliječi preporučuje se za osjetljivu i lomljivu kosu.

Kao prirodni dodatak prehrani pokazuje svoje blagotvorno djelovanje na cijeli organizam, što je potvrđeno tijekom godina kliničkim studijama, in vitro testovima i znanstvenim istraživanjima. Matična mliječ može se pokazati kao izvrstan saveznik u slučajevima psihofizičkog umora i kao tonik. Zahvaljujući prisutnosti vitamina B5 preporučuje se starijim osobama jer suzbija degenerativne pojave starenja, povećava koncentraciju, održava kožu zdravom, djeluje protiv makularne degeneracije, sprečava gubitak kose i pospješuje pamćenje.

Osim toga, naširoko se koristi za one koji pate od anemije i gubitka apetita i izvrsna je za jačanje imunološkog sustava. Ova hrana djeluje kao tonik i stimulans. Unos matične mliječi indiciran je za jačanje organizma u određenim razdobljima, primjerice tijekom rekonvalescencije, tijekom promjene sezone, u trenucima umora, za trudnice ili dojilje, djecu i starije osobe.

Matična mliječ također se može pohvaliti protuupalnim svojstvima pa je indicirana u slučaju artritisa i reumatske boli, ali i kad je infekcija u tijeku. U tim se slučajevima matična mliječ uzima u dozama od 1 grama za odrasle i 500 mg za djecu, po mogućnosti prije doručka, a još bolje ako se otopi pod jezikom. Pored svojih protuupalnih i tonizirajućih svojstava, djeluje i antibakterijski i antivirusno.

Snižava i razinu kolesterola. Pomaže u sprečavanju ateroskleroze i kardiovaskularnih bolesti, poput srčanih i moždanih udara.

Korisna je i u detoksikacijskim tretmanima kada je jetra posebno premorena jer je to hrana koja štiti i pomaže dobrobiti funkcija jetre. Često se preporučuje i u slučaju pankreatitisa (upale gušterače). Matična mliječ bogata vitaminima skupine B ima imunomodulirajuće djelovanje, odnosno ima za cilj regulirati, prigušiti ili aktivirati promjene imunoloških reakcija tijela. Usto, modulira proizvodnju antitijela, sprječava niz bolesti i drugih vrsta infekcija.

Može pomoći i kod depresije jer je bogata vitaminima skupine B, neophodnim za normalno funkcioniranje živčanog sustava. Sadrži cijeli vitamin B kompleks, a među njima su B1, B3 i B6 koji djeluju na razini živčanih stanica.

No, koje su mjere opreza i kontraindikacije? Pronađene su neke interakcije između matične mliječi i pojedinih lijekova. Bolje je izbjegavati uzimanje matične mliječi ako se podvrgavate antikoagulantnoj terapiji. Kontraindikacija matične mliječi je ta što je ne mogu uzimati osobe koje imaju preosjetljivost na med i pelud. Zapravo kod osoba alergičnih na pelud konzumacija može izazvati osip, bronhijalnu astmu i anafilaktički šok.

Ti ljudi moraju biti vrlo oprezni prije konzumiranja pčelinjih proizvoda. U slučajevima poznate ili utvrđene alergije vrlo je važno konzultirati se s liječnikom prije uzimanja matične mliječi.

Poželjno je koristiti svježu matičnu mliječ, a preporučena dnevna doza je oko 1 gram matične mliječi za odrasle i tinejdžere i pola grama za djecu. Uzima se direktno u usta, na prazan želudac, najbolje oko pola sata prije doručka. Preporučuje se držati je pod jezikom kako bi se kroz žlijezde pogodovalo izravnoj apsorpciji njezinih sastojaka. Preporuča se, obično, razdoblje unosa u ciklusima od 30 dana, nakon čega se pauzira najmanje 2 tjedna, ponavljajući ih 2 ili 3 puta godišnje, posebno u promjenama godišnjeg doba (jesen i proljeće) i u trenucima najvećeg stresa za organizam.

Međutim, ako vam je okus svježeg preparata previše kiseo, možete ga zasladiti s malo meda.

Matična mliječ se, osim opisanih korisnih svojstava, koristi i u kozmetičke svrhe. Šampon s matičnom mliječi izvrstan je za jačanje i sprečavanje gubitka kose zahvaljujući prisutnosti vitamina B5 koji obnavlja folikul dlake. Osim toga, ako se redovito koristi, čini kosu jačom, sjajnijom i elastičnijom. Kreme s matičnom mliječi, kako za lice, ruke tako i za tijelo, naširoko se koriste u kozmetici zbog svojih važnih prehrambenih svojstava.

Posebno su pogodne za suhu i osjetljivu kožu jer uravnotežuju prirodno stanje kože. Također, imaju svojstva protiv bora. Masku za lice s matičnom mliječi možete napraviti i sami. Potrebna vam je 1 žličica meda, pola žličice matične mliječi i 3 žličice jogurta. Stavite ta tri sastojka u posudu, miješajte ih dok ne dobijete homogenu smjesu. Namažite po licu i nakon 30 minuta isperite vodom.


Podijeli: Facebook Twiter