Ilustracija (Pexels)
Otpaci od hrane doprinose emisijama stakleničkih plinova jer hrana koja završava na odlagalištima proizvodi metan, snažan staklenički plin.
Smanjenje otpada hrane također pomaže u očuvanju prirodnih resursa poput vode koja se u velikim količinama koristi u proizvodnji hrane.
Sve u svemu, sprečavanje i minimiziranje otpada hrane ključno je za održiv sustav prehrane, a pravilno skladištenje jedan je od najučinkovitijih načina da se spriječi njeno kvarenje i bacanje.
Mnogi osnovni proizvodi iz ostave, poput brašna, šećera i riže, imaju dulji rok trajanja – ako se pravilno skladište.
Iznimno je važno:
– držati ih na suhom mjestu: pohranite ih na hladno i suho mjesto, daleko od izvora topline i vlage. Ostava ili ormarić prikladni su, ali proizvode treba čuvati u hermetički zatvorenim posudama kako bi se spriječilo prodiranje vlage.
– zaštititi ih od štetočina: proizvode iz ostave često napadaju štetočine poput mrava ili miševa. Za zaštitu od štetočina, pohranite ih u hermetičke posude i redovito čistite prostor u kojem ih držite kako biste spriječili nakupljanje ostataka hrane.
– rotirati zalihe: proizvodi iz ostave trebali bi se koristiti prema principu “prvo uneseno, prvo potrošeno” kako bi se osiguralo da se najstariji proizvodi koriste prvi. Ovo pomaže spriječiti kvarenje i osigurava da se proizvodi koriste prije isteka roka trajanja.