izravni neurotoksin

Stručnjak za demenciju objasnio s koliko godina treba prestati konzumirati alkohol

| Autor: Sanda Milinković
Ilustracija (Pixabay)

Ilustracija (Pixabay)


U knjizi dr. Restaka naslova "Kako spriječiti demenciju", neurolog i autor otkriva da ispijanje alkoholnih pića, posebice ako se to čini redovito i u velikim količinama, može oštetiti zdravlje vašeg mozga jer je to "izravni neurotoksin".
 
Budući da alkohol može biti izrazito štetan za naše pamćenje, Restak predlaže ljudima svih dobi da preispitaju svoj odnos prema piću.
 
"Zapitajte se zašto konzumirate alkohol. Ako je odgovor zato što vam pomaže poboljšati raspoloženje i smanjiti tjeskobu, možda ste u opasnosti i najbolje bi rješenje bilo da potpuno prestanete", kazao je u knjizi.
 
Ako pak popijete tu i tamo čašu vina u određenim društvenim prilikama, kaže da imate manje razloga za strah, ali da svejedno treba kontrolirati količine.
 
Za borbu protiv demencije, savjetuje kompletan prestanak konzumacije alkohola ako imate 65 ili više godina.
 
Iako je manji čimbenik rizika za Alzheimerovu bolest od prekomjernog pušenja, Restak kaže da alkohol ipak može oštetiti vaše pamćenje – ali njegovi učinci mogu biti gori na vašim kukovima.
 
"Alkohol treba promatrati i u kontekstu čestih padova kod starijih osoba", rekao je liječnik.
 
"Stope smrtnosti od padova su u porastu, posebno među starijim muškarcima", ističe on, dodajući da su smrtnosti skočile za 30 % između 2007. i 2016. godine. "Padovi su odgovorni za 70 % slučajnih smrti kod osoba starijih od 70 godina", rekao je liječnik, a prenosi MSN.
 
Dakle, preporučljivo je ograničiti svoju konzumaciju nakon 65. godine, osobito ako "već imate druge uzroke padova, kao što je pad snage, atrofija mišića, problemi s ravnotežom i uzimanje lijekova. U tom slučaju pijenje alkohola može biti posebno opasno."
 
Postoji i posebna vrsta demencije koja se javlja samo zbog prekomjerne konzumacije alkohola.
 
Stanje je to poznato kao Korsakovljev sindrom, a "obilježeno je ozbiljnim gubitkom nedavnog pamćenja" i "rezultat je izravnog učinka alkohola na mozak", pojašnjava Restak.
 
To je zato što vaše razine vitamina B1 (tiamina), postaju smanjene, što znači da "unutar jednog sata, osoba koja normalno funkcionira može se zbuniti, izgubiti ravnotežu, zateturati i pasti. Najviše je pogođeno sjećanje na nedavne događaje", kaže liječnik.
 
Osobe s ovim stanjem također mogu popuniti praznine u svom sjećanju "konfabulacijom", što znači da ako su zaboravili što su radili u utorak, a vi im kažete da ste ih tog dana vidjeli u trgovini, složit će se s pričom, čak je i uljepšati (bez laganja jer u nju uistinu vjeruju).
 
Liječnik upozorava i da pretjerana konzumacija alkohola također može utjecati na razine vitamina B12.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter