(Hina/EPA)
Na riječkom Korzu u srijedu je postavljena zvučna instalacija "Što vi hoćete, dobit' pare ili dat' ideje", koja traje nešto više od 11 minuta, a riječ je o izdvojenim razmišljanjima iz 20 intervjua s kulturnim radnicima koje čitaju mladi riječki glumci.
Kako je rekao jedan od autora Marin Lukanović, ona predstavlja razmišljanja i stavove kulturnjaka o odnosu proizvodnje i kulture, publike i kulturnjaka, edukacije kulurnjaka i uvjeta rada u kulturi".
Zvučna instalacija bit će postavljena na Korzu do 15. siječnja, a nastala je na temelju istraživanja provedenog u sklopu Diversity Mixer EU projekta Europske prijestolnice kulture.
Iz intervjua s 20-ak djelatnika u kulturi izdvojene su najzanimljivije misli i razmatranja, a citate iz razgovora s neimenovanim sugovornicima za potrebe zvučne instalacije čitaju diplomirani mladi glumci Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci Sara Blažić, Jurica Marčec, Anja Sabol i Deni Sanković. Zvučna instalacija traje nešto više od 11 minuta, a izvodi se u loopu, to jest neprestanom ponavljanju uz glazbenu podlogu skladatelja Marijana Nećaka i emitira se sa zvučnika postavljenih duž Korza.
Kako je u srijedu tijekom predstavljanja instalacije rekao Marin Lukanović iz Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, ulazak u javni prostor jedan je način predstavljanja rezultata projekta Diversitiy Mixer i mogući je povod za razgovore građana o obuhvaćenim temama.
Druga autorica instalacije Sanja Bojanić, voditeljica projekta Diversity Mixer, rekla je da su razgovarali podjednako s muškarcima i ženama iz područja kulture i kreativnih industrija vodeći računa i o ravnomjernoj zastupljenosti različitih generacija.
Mlađi ispitanici uglavnom djeluju u uvjetima prekarijata, nedovoljno pripremljeni izlaze u svijet rada sa studija i akademija, a dio njih je i samokritičan pa ocjenjuju da su nesamostalni ili da se ne žele upuštati u rizike, rekla je Bojanić.
Projekt “Diversity Mixer - politike i prakse u kulturnim i kreativnim industrijama” financiran je kroz Program o pravima, jednakosti i građanstvu Europske unije (2014.-2020.). Projekt provode "Rijeka 2020." i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci u suradnji s Hrvatskim poslovnim savjetom za održivi razvoj.