U Muzejsko-galerijskom prostoru Sveta Srca danas je za novinare otvorena izložba "Yakishime: Earth Metamorphosis (Yakishime: Metamorfoza zemlje)", koja se realizira u suradnji s Veleposlanstvom Japana i Japanskom Fondacijom.
Izložba će biti besplatno otvorena za građanstvo svakodnevno od 11 do 18 sati do 18. travnja, i to počevši od sutra, dakako uz poštivanje svih epidemioloških mjera.
- Iznimno nam je drago da svega nekoliko mjeseci nakon izložbe posvećene japanskim lutkama danas imamo čast ugostiti još jednu izložbu koja predstavlja kulturu i tradiciju te daleke zemlje. Izložba je primarno trebala biti postavljena u sisačkom muzeju, ali zbog situacije nakon potresa to nije bilo moguće. Prvi je put postavljena 2016. godine, ovdje je došla ravno iz Rusije, a nakon Pule, krajem travnja ide put Azerbajdžana. Gostovala je u Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi, Gvatemali, Kostariki. Nadajmo se da će, uz sve epidemiološke mjere biti dobro posjećena kao ona o japanskim lutkama, koju je, situaciji unatoč, pogledalo oko dvije tisuće posjetitelja. Bit će organizirana stručna vodstva za djecu iz vrtića i škola, a s Odsjekom za azijske studije - studija japanistike Filozofskog fakulteta pulskog Sveučilišta Jurja Dobrile također će se održati razni programi i sadržaji. Drago nam je da u Puli već godinama djeluje studij japanskog jezika, i da će to dodatno obogatiti popratne programe vezane uz izložbu, dakako sve ovisno o epidemiološkim prilikama i mjerama, kazao je ravnatelj Arheološkog muzeja Istre Darko Komšo.
Viša restauratorica Đeni Gobić-Bravar, voditeljica Konzervatorsko-restauratorskog odjela Arheološkog muzeja Istre odmah je istaknula da je velika ljubiteljica Japana, njegove kulture i umjetnosti.
- Izložba je plod iznimno dobre suradnje, kao i organizacije, a posve je drukčija u odnosu na prethodnu, vrlo uspješnu, posvećenu japanskim lutkama. Predstavljena je u biti povijest Japana kroz keramiku, odnosno predstavljena je keramika od četvrtog stoljeća do dan-danas, a starije je razdoblje prikazano uz pomoć fotografskih ilustracija, da se približi na što bolji način, što razumljivije, dio ove bogate kulture iz te daleke zemlje. Izložba prikazuje tehniku izrade keramičkog posuđa - yakishime - koja podrazumijeva zagrijavanje nelakirane gline na jakoj vatri i visokim temperaturama, kazala je Gobić-Bravar.
Veleposlanica Japana Nj. E. Misako Kaji izrazila je veliko zadovoljstvo što je izložba postavljena u tom značajnom i sugestivnom muzejsko-galerijskom prostoru, ističući da joj je posebno drago što je tu u listopadu vrlo uspješno, uz veliki interes publike, gostovala izložba posvećena japanskim lutkama.
- Zahvalna sam Arheološkom muzeju Istre što se kultura dalekog Japana predstavlja i u vašoj zemlji i gradu. Ova tehnika je specifična, podrazumijeva zagrijavanje na vrlo viskom temperaturama, a tu su predstavljeni svakodnevni predmeti i oni posebni, dekorativni, kazala je veleposlanica.
O važnosti suradnje Pule i Japana, zbližavanju dviju dalekih kultura, što je posebno važno, naročito tijekom ovih teških vremena, osvrnule su se zamjenica gradonačelnika Elena Puh Belci i zamjenica župana Sandra Čakić Kuhar, koja je i izložbu proglasila otvorenom.
Kao jedna od osnovnih tehnika proizvodnje keramike, yakishime se razvila u različitim smjerovima. Cilj izložbe je prikazivati dio japanske kulture kroz yakishime tehniku, počevši od najranijih primjera, koji datiraju u 4. i 5. st., do danas.
Posjetioci će moći vidjeti praktičnu yakishime keramiku koja uključuje pribor za ceremoniju čaja i pribor za jelo te umjetničke predmete suvremenih umjetnika.
Japanska fondacija utemeljena je 1972. godine s ciljem promidžbe japanske kulture i kulturnih razmjena, a dio programa odnosi se na organiziranje raznih putujućih izložbi.