Riječ je o neobičnoj, inovativnoj, suvremenoj i autohtonoj knjizi, koja na originalan način donosi spoj leksikona, zabave i digitalne tehnologije * "Mediteranski armerun" je simboličan prostor drevne povezanosti morskih i uzobalnih bića, mirisnog bilja i krajobraza s običajima i svakodnevnim poslovima Mediteranaca
Iako su nas digitalni mediji i uređaji polako "navukli" da rjeđe no ikad posežemo za knjigom, ipak - nijedan uređaj neće zamijeniti doživljaj listanja stranica, dodira finog papira ili pak bogatstva boja tiskane fotografije.
Samo mijena stalna jest, a katkad entuzijasti uspijevaju pomiriti taj "stari" i "novi" i na inovativan način sljubiti digitalnu tehnologiju s bogatim tiskanim izdanjem. Sve to donosi foto brevijar "Mediteranski armerun - Jadranske letere i litrati", autora Brune Ćurka i Stipe Suraća, a riječ je o neobičnoj, inovativnoj, suvremenoj i autohtonoj knjizi, koja na originalan način donosi spoj leksikona, zabave i digitalne tehnologije.
Pisana pitkim pripovjedačkim tonom, na hrvatskom i engleskom jeziku, obiluje vrijednim i zanimljivim podacima, te je to knjiga koja se čita u dahu. Ujedno je, makar ne nosi takav opis - sazdana kao fotomonografija, gdje upečatljivi i vrlo živi prizori i detalji koje je ovjekovječio fotoaparatom Stipe Surać - dugogodišnji fotograf hrvatskog izdanja magazina National Geographic - same za sebe pričaju stotine priča.
A kad se to spoji s "pismima" - iliti "leterama" koje je ispisao eruditskom radoznalošću doktor filozofije Bruno Ćurko - dobivate knjigu za sve generacije pustolovnog i znatiželjnog duha za česta i ponovna čitanja, koja se teško ispušta iz ruku.
Letera - iliti pisama - je 50, a litrata - iliti prizora - je 167. E sad… gdje je tu digitalna tehnologija? Evo što je urednik izdanja Tonko Sardelić napisao u uvodnom dijelu knjige, naslovljenom "Jam Session bez morskog čovika":
- Jadranske letere i litrati iz Mediteranskog armeruna neobična je knjiga. Istodobno eklektična i sustavna. Mogla bi se samo gledati, kao zbirka foto eseja, ili samo čitati, kao niz eruditskih crtica koje određuju naš Jadran i Sredozemlje. Iskreno, mogle su to biti i dvije posve zasebne knjige u već viđenim izdavačkim standardima. Da, moglo je tako biti da naši autori, rokeri u duši koji ne vole šablone, a još uvijek i mladci u srcu, nisu odlučili uključiti čitatelje u njihovu mediteransku avanturu i to s modernom inačicom gusarske potrage za blagom. Staru dobru knjigu s kojom se družimo tisućljećima nakanili su povezati s internetskim ozračjem i naraštajem koji se ne odvaja od pametnih telefona. Bit će to interaktivna knjiga, rekli su uglas na početku početaka. Prva takva s fotografijama i kartom. I tako zaista i napraviše, piše Tonko Sardelić.
Armerun je pandan škrinji s blagom - nekad su ga imala sva domaćinstva, veliki masivan smeđi armerun. A autori ovog izdanja skupili su u odlično dizajniranoj knjizi, koju je grafički oblikovao Marko Gržan, brojna blaga Mediteranskog ili Sredozemnog mora - koje je, kako piše u knjizi: "najveće zatvoreno more s oko 46.000 kilometara obale. Prostire se na približno 2,5 milijuna četvornih kilometara. Prosječna mu je dubina 1.500 metara, a najdublja točka zabilježena je u jarku Calypso u Jonskome moru i iznosi 5.267 metara".
"Mediteranski armerun" je simboličan prostor drevne povezanosti morskih i uzobalnih bića, mirisnog bilja i krajobraza s običajima i svakodnevnim poslovima Mediteranaca, a kako autori kažu: "u najdubljem škafetinu armeruna krije se karta Jadrana koja je na interaktivan način povezana s knjigom".
Uz knjigu ide i karta Jadrana, i tu počinje prava potraga za blagom - čitatelj pomoću karte kreće na kapetanova putovanja, otkriva pojmove i pronalazi lokacije fotografija na karti.
- Za navigavanje ovim Armerunom koriste se GPS koordinate, QR kodovi i pinovi fotografiranih lokacija umjesto kapetanovog kompasa i zvjezdoznanstva. Uz sve to, tu je i tajno pitanje, tajni pin, tajna koordinata, tajno biće iz armeruna…, kažu autori. Naravno, da bi mogli zaploviti s kapetanom iz Armeruna, potreban vam je smartphone koji može čitati QR kodove.
Kroz ovu interaktivnu kartu, čitatelj (u ovom slučaju istraživač), otkriva blaga skrivena duž cijele hrvatske obale - a da bi mogli uspješno "ploviti", svakako treba pomoć knjige, pa tako kroz igru otkrivanja pojmova i lokacija na karti čitatelj kreće na kapetanova putovanja. Uz fotografije su navedene i GPS koordinacije, na poleđini karte QR kodovi… a uz svaku lokaciju vezana je priča, "letera", edukativna, ali i začinjena osobnim doživljajem i knjiškom erudicijom koje naš imaginarni kapetan šalje svojim prijateljima s dugih navigavanja Mediteranom, i vi ćete se osjetiti kao da putujete zajedno s njim.
Ovu izvanrednu knjigu, koja je zapravo čitateljevo kormilo kojim će "brod" otisnuti u neistražena područja, objavila je udruga za poticanje neformalnog obrazovanja, kritičkog mišljenja i filozofije u praksi "Mala filozofija". Uz autore Stipu i Bruna, Armerun je grafički dotjerao Marko Gržan, interaktivnu kartu ilustrirao Mirko Ćalušić, uredničku odnosno kapetansku notu dodao je Tonko Sardelić, a na naslovnici knjige je kapetan Šime Gržan, koji nakon 50 godina plovidbe uživa u slikanju.
Više podataka o knjizi može se naći na www.armerunbooks.com, a na istoj adresi se može i naručiti knjiga.