Predstavljanje knjige Borisa Senkera u Zagrebu

Istarska prikazanja: Pulsko-istarski i dramsko-kazališni ciklus

| Autor: Vanesa Begić
Profesor Boris Senker (Snimio Daniel Kasap / Novi list)

Profesor Boris Senker (Snimio Daniel Kasap / Novi list)


"Istarska prikazanja" nova je knjiga akademika Borisa Senkera, hrvatskog književnika, teatrologa i sveučilišnog profesora, a koja je objavljena u izdanju Leykam international. Riječ je o trilogiji koja objedinjuje tri Senkerova dramska teksta »Istarske priče«, »Sanjari budućnosti« i »Sanjarova priča«, koja su na kazališnu scenu postavljena u režiji Roberta Raponje.

Fort Forno

Prve dvije predstave nastale su u produkciji Teatra Fort Forno iz Bala, a »Sanjarova priča« u produkciji Gradskog kazališta Požega i Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku. Knjiga je upotpunjena fotografijama iz predstava, a njena je posebnost u tome što sadrži i QR kod uz pomoć kojeg čitatelji mogu pogledati sve tri predstave. Premijerno predstavljanje knjige »Istarska prikazanja« održat će se 15. siječnja u 11 sati u Društvu hrvatskih književnika u Zagrebu (Trg bana Jelačića 7/I), a organizatori promocije su Leykam international d.o.o., Mon Perin d.d., Općina i Turistička zajednica Bale. Uz autora Borisa Senkera, o knjizi će govoriti urednica Eugenia Ehgartner, idejni začetnik Teatra Fort Forno Plinio Cuccurin, autorica pogovora Lucija Ljubić i redatelj Robert Raponja.

U pogovoru naslovljenom »Senkerov istarski Theatrum Mundi« Lucija Ljubić podsjeća da je suradnja dramatičara Borisa Senkera i redatelja Roberta Raponje počela 1998. godine u Istarskom narodnom kazalištu u Puli kada je praizveden Senkerov dramski tekst »Pulisej« u Raponjinoj režiji. Naglašavajući da je tada »uspostavljen osebujan i pulsko-istarski i dramsko-kazališni ciklus koji je snažno obilježio djelokrug i suradnju dvojice umjetnika«, Lucija Ljubić ističe da je dio tog ciklusa i nova Senkerova dramska trilogija predstavljena u knjizi »Istarska prikazanja«, koja obuhvaća tekstove, odnosno scenarije »Istarske priče« i »Sanjari budućnosti« koji su praizvedeni 2018., odnosno 2019. u Teatru Fort Forno u Balama, te »Sanjarovu priču«, praizvedenu 2023. u Gradskom kazalištu Požega u koprodukciji s osječkom Akademijom za umjetnost i kulturu, a sve tri predstave režirao je Robert Raponja. Glazbu za predstave skladao je Massimo Brajković, redoviti profesor na Muzičkoj akademiji u Puli.

- Predstave su nastale kao dio turističke ponude Općine Bale koja je prepoznala važnost razvoja kulturnog turizma, a od države je dobila na korištenje staru austrougarsku utvrdu Fort Forno. Plinio Cuccurin idejni je pokretač i utemeljitelj Teatra, kao i promotor ideje da se austrougarske utvrde na području te općine pretvore u kulturna žarišta. Cuccurin je odredio i programsku orijentaciju teatra: uprizorenja novih kazališnih tekstova s temama iz prošlosti Istre te stvaranje komunikativnih i kreativno izazovnih kazališnih predstava koje su zanimljive i domaćim i inozemnim posjetiteljima, piše Lucija Ljubić.

Sanjarenje

Govoreći o »Istarskim prikazanjima« Ljubić naglašava da »Senkerovi novi dramski tekstovi nude snove u zamjenu i za prošlost, i za sadašnjost, i za budućnost, te zaključuje »Sudeći prema Senkerovim istarskim prikazanjima, snovi su poveznica prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, a nema im prikladnijeg i maštovitijeg prebivališta nego u kazalištu. U ‘Istarskim pričama’ tematizira se prošlost Istre ugrađena u sadašnjost, u ‘Sanjarima budućnosti’ sadašnjost se mjeri snovima o budućnosti, a u ‘Sanjarovoj priči’ prošlost i budućnost zgusnute su u iskonskoj ljudskoj potrebi za snovima i idealima«.

O tome kako je kazališno sanjarenje i oživotvorenje umjetničkih i vizionarskih snova počelo, Boris Senker i Robert Raponja pišu u Proslovu knjige.

Naslovnicu knjige krasi ilustracija Andree Ticha iz predstave »Sanjari budućnosti« (2019.), grafičko oblikovanje potpisuje Tvrtko Gregurić, a knjiga je tiskana u tiskari Denona d.o.o. u Zagrebu.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter