(PROMO)
Rovinjsku Udrugu Faro 11 devedeset i devet posto Rovinjaca automatski će povezati s jednodnevnom izložbom na otvorenom GRISIAYouth, nastalom kao dijelom veće i poznatije Grisije, ali i kao odgovorom mladih, stručnih, znanjem potkovanih i idejama oboružanih ljudi sa svježim pogledom na nove pravce u umjetnosti.
Međutim, Faro 11, puno je više od toga. Zaslužni su naime i za čitav niz edukacijskih predavanja među najmlađom populacijom Rovinja - od osnovnoškolaca do srednjoškolaca, kao i za neke od najupečatljivijih i najboljih dizajnerskih i grafičkih rješenja za nove (i brojne) gradske i ine projekte.
Mladi stručnjaci, mahom iz novomedijalnih umjetnosti - dizajneri, grafičari, informatičari uz likovnjake i povjesničare umjetnosti udružili su se te 2014. godine i formirali Udrugu od jedanaest članova s osnovnom idejom da razviju kreativne industrije u Rovinju.
S obzirom da su svi u trenutku pokretanja Udruge bili nezavisni profesionalci u svojim stručnim domenama, valjalo ih je okupiti u zajedničkom prostoru. Nakon tri godine rada, uskače Grad Rovinj, koji im ga useljenjem ustupa u Ulici Augusta Ferrija, zgradi u kojoj je smješten i (poduzetnički inkubator) u kojem i danas djeluju. Useljenjem i otvaranjem Coworkinga, koji u to vrijeme predstavlja prvi takav prostor u Istarskoj županiji, pokreću se radionice, konferencije i projekte.
- Konferencije su mahom vezane za razvoj kreativnih industrija, dok su edukacije prvenstveno usmjerene na mlade ljude kojima se, uz promociju novomedijske umjetnosti i novih tehnologija, govorilo o načinu korištenja novih tehnologija u umjetničke svrhe. Podsjetimo kako je dobar primjer kvalitetne suradnje s mladima bio i iznimno uspješan i kvalitetan projekt - videomapping na zgradi Osnovne škole Vladimira Nazora, odnosno mapping Stankoviciana, na pročelju Muzeja grada Rovinja, veli predsjednica Udruge Ivana Čehić Rabljenović.
Govoreći o njihovoj aktivnosti na području dizajna svakako treba istaknuti njihov angažman s Centrom za istraživanje mora, Institutom "Ruđer Bošković", gdje su zaslužni za postav izložbe vezan za njihov jubilej - 130. godišnjicu postojanja i prateću monografiju. Suradnja s Centrom, prije dvije godine rezultirala je i zajedničkom kampanjom na temu rebraša, gdje se turistima, ali i domaćim željelo istaknuti da nisu opasni. U sklopu te kampanje izradili su edukativne letke, dizajn za svlačionice na plažama, kao i plakate.
Osim toga, veliki je njihov udio, poglavito u stvaranju muzeološkog koncepta, pratećih brošura i turističko-informativne opreme rovinjskog kamenoloma "Fantazija", a ne treba smetnuti s uma ni Park hrvatskih branitelja u kojem su postavljene dječje vanjske sprave na temu mora i ribarstva, gdje su također autori pratećih brošura, knjižica za djecu i pratećih informativnih tabela.
Faro 11 vezan je i za dva "slatka" projekta. Jedan ostvaren u suradnji sa Strukovnom školom i projektom "Bake it away"- gdje su bili aktivni u osmišljavanju dizajna ambalaže za kolače/medaljone, prvog jestivog suvenira Grada Rovinja i drugog koji se tiče suvenirnice i kušaonice Udruge "AgroRovinj" za koju su izradili interijer, dizajn kao i atraktivan rovinjski suvenir - Super box (kutiju sa svim potrebnim sastojcima za pripremu istarske supe).
Nadalje, aktivni su bili i angažirani na Etno filmu Rovinj, a ne treba izostaviti i njihov veliki angažman ranijih godina vezan za radionice i kićenje grada u doba adventa, koji je (o)značio veliki vjetar u bogatstvu i raznovrsnosti blagdanske ponude i sadržaja Rovinja.
S vremenom, iz Rovinja koji je i nadalje izvorište stvaranja, kroz različite projekte i djelatnosti šire se i na prostor Istre, ponajviše zahvaljujući umrežavanju s ostalim udrugama (i galerijama) sličnih sadržaja.
Naime, Faro 11 član je MI+ platforme u kojoj djeluju Udruge Metamedij, Atanor, Labin Art Express, kao i galerija Lapidarij te Istarska kulturna agencija. Ta suradnja rezultirala je projektom #startart (u pitanju je bio natječaj za srednjoškolce u kojem su se mogli izraziti u grafici, fotografiji, videu) i čiji su najuspješniji radovi/autori (osim novčane nagrade) bili predstavljeni na organiziranima putujućim izložbama u Istri.
U sklopu MI+ platforme, Faro 11 je na posudbu dobio i prostor u Puli, odnosno mogućnost rada, suradnje i predstavljanja. Konkretno, u Galeriji Novo koju vodi Metamedija, Farovci su prošlog tjedna predstavili mladog i talentiranog 24-godišnjeg umjetnika, Rovinjca Marka Šircela i njegovu samostalnu izložbu pod nazivom "Ecollluminations: Textures in Natural and Synthetic Forms".
Upravo, i ovom izložbom u organizaciji Udruge Faro 11 još jednom je potvrđena njihova misija, identitet i krajnji cilj, a to je aktivna podrška razvoju kreativne industrije unutar lokalne zajednice s tendencijom suradnje na nacionalnoj i internacionalnoj razini. Stoga, zaželimo im barem još dva puta toliko, a i više rođendanskih svjećica, kvalitetnih projekata i promocija mladih i talentiranih Rovinjaca.