HRVATSKO MUZEJSKO DRUŠTVO

Dodijeljene nagrade za istarske stručnjakinje: Važna priznanja Tatjani Bradara i Gordani Milaković

| Autor: Vanesa Begić
(Foto: Hrvatsko muzejsko društvo)

(Foto: Hrvatsko muzejsko društvo)


Hrvatsko muzejsko društvo dodijelilo je godišnje nagrade za izuzetna ostvarenja u muzejskoj struci. Godišnja nagrada za istraživački rad koji je rezultirao publikacijom u 2023. godini pripala je monografiji "Benediktinke u Puli, arheološko istraživanje grobnica crkve sv. Teodora" autorice Tatjane Bradare i suradnika. Bradara je muzejska savjetnica i voditeljica Zbirke novovjekovne arheologije Arheološkog muzeja Istre u Puli.

Posebno priznanje u kategoriji za izdavački projekt pripalo je Gordani Milaković (Povijesni i pomorski muzej Istre) za monografiju "Graditeljsko nasljeđe Pule 1813. - 1918.".

(Foto: Hrvatsko muzejsko društvo)(Foto: Hrvatsko muzejsko društvo)

U motivaciji za dodjelu nagrade Bradari, ocjenjivački sud ističe - Arheološko istraživanje o kojem govori monografija "Benediktinke u Puli" provedeno je od 2005. do 2009. godine u starogradskoj jezgri Pule, na mjestu uz nekadašnja sjeveroistočna kopnena vrata sv. Ivana. Tim je zahvatom dobivena još jedna potvrda o tritisućljetnom kontinuitetu života najvećega grada istarskog poluotoka. Iako naslov monografije "Benediktinke u Puli, arheološko istraživanje grobnica crkve sv. Teodora" daje naslutiti da će se detaljno obraditi samo istraživanje grobnica i nalazi, težište ove studije su pogrebne i zavjetne krune te pogrebni cvjetni stručci. Radi se o vrijednim i zanimljivim nalazima koji predstavljaju nepoznatu i skromno istraženu građu u Hrvatskoj.

Pod pojmom pogrebna kruna podrazumijevao se vijenac, dijadema, konstrukcija s uzdignutim lukovima, a mogla je biti oblikovana tako da prekriva tjeme i podsjeća na kapu. Riječ je o predmetima koji su darivani osobama uzorna života, najčešće djeci, ali i odraslim nevjenčanim ženskim i muškim osobama. Budući da pulski nalazi potječu iz grobnica benediktinske crkve vrlo je vjerojatno da je dio građe predstavljao zavjetne krune. Urednica monografije je Tatjana Bradara, dok tekstove potpisuju Petra Rajić Šikanjić, Zrinka Premužić, Mario Novak, Mario Carić, Tea Zubin Ferri, Monika Petrović, Gordan Grzunov te urednica. Grafičko oblikovanje potpisuju Tina Ivezić i Josipa Tadić.

Povijesni i pomorski muzej Istre nositelj je izložbeno-izdavačkog projekta Graditeljsko nasljeđe Pule 1813. - 1918. kojemu je cilj da se kroz nekoliko tematskih cjelina prikaže izuzetno bogato graditeljsko nasljeđe grada Pule iz razdoblja Habsburške Monarhije i Austro-Ugarske Monarhije, sustavno istraži postojeća graditeljska baština i arhivska dokumentacija, katalogiziraju objekti i prezentiraju rezultati istraživanja.

Iz priopćenja za dodjelu nagrade Gordani Milaković istaknuto je "u okviru projekta Graditeljsko nasljeđe Pule 1813. - 1918. angažirani su stručnjaci, specijalizirani za pojedine aspekte graditeljskog nasljeđa. Dr. sc. Attilio Krizmanić autor je prve i druge knjige koje su tiskana 2023. godine.

Knjiga I. Prostorni razvitak Pule 1813. - 1918. govori o transformaciji grada koji se, iz višestoljetne zapuštenosti, nakon odluke o gradnji Arsenala, brodogradilišta i središnje pomorske Ratne luke Austro-Ugarskog Carstva, od 1850. do 1918. godine uzdiže postupno do važnog državnog središta.

Knjiga II. Građevine komunalnog sustava 1813. - 1918., govori o povijesti građevina komunalnog sustava grada koja je dosad oskudno istraživana i proučavana.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter