Đankarlo Žužić (Davor ŠIŠOVIĆ)
U zgradi uljare uredit će se prostor za dvije nadogradive proizvodne linije, što znači da će se tehnologija u budućnosti moći mijenjati bez da se intervenira u zgradu, te prostori za prijem maslina, skladište ulja, za pakirnicu i prodavaonicu te garderobu i sanitarije
Tar je već desetljećima jedno od žarišta istarskog maslinarstva. Ovdje su prije četrdesetak godina, prije negoli igdje drugdje u Istri, uvedene najnovije tehnologije u preradi maslina, a Tar ipak već 16 godina nema uljaru. Uskoro više neće biti tako: općinskom investicijom, kroz općinsko komunalno poduzeće Finida kao nositelja, na predjelu zvanom Paparnica, malo izvan naselja, gradi se nova suvremena uljara vrijedna 10 milijuna kuna koja bi, što se tiče građevinskih i infrastrukturnih radova, trebala biti dovršena do kraja ove godine.
Općinska parcela
Uljara se gradi na općinskoj parceli veličine 11.660 četvornih metara. Buduća građevina, čiji su obrisi sada već naslutivi iz upravo dovršenih temelja, imat će površinu od 1.039 četvornih metara, još će se na 3.000 kvadrata urediti prometno-manipulativne površine, a na ostatku parcele od otprilike 5.800 kvadrata će se zasaditi masline, uz postojećih šezdesetak koje su ovdje presađene s parcele pokraj tarskog nogometnog igrališta. U zgradi uljare uredit će se prostor za dvije nadogradive proizvodne linije, što znači da će se tehnologija u budućnosti moći mijenjati bez da se intervenira u zgradu, te prostori za prijem maslina, skladište ulja, za pakirnicu i prodavaonicu te garderobu i sanitarije. Uljara bi mogla imati kapacitet prerade od 1.000 tona maslina godišnje, odnosno mogla bi godišnje proizvoditi 100 tona ulja, no te će veličine ovisiti o opremi koju će na kraju postaviti - najmoprimac. Naime, nakon što se općinskom investicijom izgrade zgrada uljare i prateći prostori, ona će se putem natječaja dati u zakup, a budući zakupac sam će odlučiti kakvu će opremu za preradu maslina postaviti, i sa zakupljenom zgradom uljare poslovati kao samostalni poduzetnik.
Direktor općinske tvrtke Finida i predsjednik tarske maslinarske udruge Olea Đankarlo Žužić ne sumnja da će nova uljara imati sasvim dovoljno posla i da će se budućem zakupcu investicija u opremu dobro isplatiti.
- Na području općine Tar-Vabriga imamo oko 150 hektara maslinika, od čega oko polovice pripada Agrolaguni i te se masline prerađuju u njezinoj uljari u Poreču. Naših pedesetak članova svoje je masline zadnjih godina vozilo na preradu u uljare u Poreču, Novigradu, Baredinama, Kašteliru, Brtonigli, Žbandaju i drugdje, i jasno je da nam nedostaje uljara baš ovdje u Taru, naši maslinari već godinama to traže i baš nam je nasušno potrebna, tim više što je mnogo mladih maslinika zasađeno koji će tek doći u rod, pa će i maslina narednih godina biti sve više, kaže Žužić.
Nova će tarska uljara predviđenim kapacitetom pokriti sadašnje i kroz narednih nekoliko godina očekivane potrebe, a ostat će mogućnosti i za prihvat na preradu maslina i iz drugih krajeva Istre.
Općinska financijska pomoć
Podsjetimo, prva moderna uljara u Taru izgrađena je još 1978. godine u sklopu programa Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO). Agrolaguna je tu uljaru 2003. godine demontirala i preselila u Poreč.
Dotad su se u malim zanatskim uljarama masline prerađivale na tradicionalan način: najprije su mljevene na kamenom kolu, zatim je smjesa smještana u okrugle šuplje vreće, tzv. športe, koje su naslagane pod prešu koja je iz njih istiskivala ulje, a često se u tom postupku primjenjivalo i polijevanje vrućom vodom.
Nova tada izgrađena uljara prvi je put na istočnu obalu Jadrana donijela tehnologiju prerade maslina u kontinuiranom procesu, s rotacionim mlinom, centrifugom koja je odvajala tekućinu od komine i drugom centrifugom koja je odvajala vodu od ulja. Isti postupak primjenjuje se i u većini od tridesetak danas u Istri postojećih uljara, a tako će se ulje proizvoditi i u novoj tarskoj uljari, možda i iz dijela predstojeće berbe, ako svi natječaji za pojedine faze posla prođu brzo i učinkovito. Naime, sada su upravo u tijeku 4,7 milijuna kuna vrijedni građevinski radovi koje, vidljivo dobrim ritmom, izvodi, javnim natječajem odabrana, porečka tvrtka Đusto.
Kad se u ovoj fazi dovrši zgrada, slijedi odabir izvođača i izvođenje radova za instalacijsko opremanje, za uređenje prometnih površina te za sustav odvodnje.
Od ukupne investicije u iznosu od 10 milijuna kuna, neposredno se iz općinskog proračuna financira tri milijuna kuna, a sedam milijuna osigurat će se kreditom.
Tarsko ulje u svjetskom katalogu Flos Olei
Tarski maslinari proizvode oko 160 tona maslina godišnje, a kad mlade masline dođu u rod ta će se količina udvostručiti, kao i sadašnja proizvodnja ulja od dvadesetak tona godišnje. Zbog toga što nisu imali gdje prerađivati masline, mnogi su tarski maslinari svoje plodove minulih godina čak prodavali drugim istarskim maslinarima.
Zbog nedostatka uljare ovaj je izvorni tarski proizvod silom prilika morao odlaziti iz svog zavičaja, što je šteta, jer tarski maslinari i tarsko ulje cijenjeni su širom Istre, neki od ovdašnjih proizvođača ušli su i u svjetski katalog Flos Olei.
U Taru se održava i jedna od najdugovječnijih smotri maslinovog ulja, "Tekuće zeleno zlato Istre", druge subote u prosincu, kada se ocjenjuje više od stotinu uzoraka ulja iz cijele Istre, ali i iz Dalmacije, s otoka, te iz Slovenije i Italije.