RIM

Svečano misno slavlje u pazinskoj franjevačkoj crkvi: BROJNI HOČASNICI DOŠLI PO PORCIJUNKULSKI OPROST

| Autor: Mirjan RIMANIĆ
Mons. Ivica Petanjek, krčki biskup, predvodio je misno slavlje (M. RIMANIĆ)

Mons. Ivica Petanjek, krčki biskup, predvodio je misno slavlje (M. RIMANIĆ)


Prema tradiciji pazinski franjevci 2. kolovoza, slave svoj najveći blagdan Porcijunkulu ili blagdan Gospe od Anđela, koji se u Pazinu naziva Rim, a tog dana franjevačku crkvu u Pazinu, kao što je i minulog petka bio slučaj, pohode mnogi hodočasnici iz raznih krajeva Istre

Najavljivano nevrijeme koje se proteklog petka predvečer sručilo nad Istru nije spriječilo brojne hodočasnike iz raznih krajeva Istre da pohode pazinski Rim. "Hodočasnici u ovu našu crkvu dolaze na Rim slaviti Blaženu Djevicu Mariju Anđeosku i primiti Porcijunkulski oprost", rekao je na početku mise gvardijan pazinskog franjevačkog samostana Darko Tepert pozdravljajući hodočasnike, subraću svećenike i krčkog biskupa Ivicu Petanjka koji je predvodio misu.

Crkva vodi putem spasenja

Napomenuo je kako je monsinjor Petanjek prije ustoličenja biskupom bio franjevac pa i on poseban način doživljava djelo sv. Franje. Nastavljajući se na riječi fra Teperta, biskup Petanjek je, uvodeći u misno slavlje, naglasio kako sveti Franjo od Isusa oprost grijeha nije izmolio za sebe, već za sve ljude, zato jer želi sve ljude poslati u raj kako bi svi bili dio te nebeske proslave.

U homiliji je biskup Petanjek istaknuo nesebičnost svetog Franje koji se mnogo žrtvovao za druge, koji je vlastitim primjerom materijalnog siromaštva i duhovnog bogatstva postao lučonoša mnogim ljudima svog vremena pa se Red male braće koji je ustanovio, već za njegovog života proširio u veliku zajednicu Franjinih sljedbenika. Više je puta u propovjedi biskup Petanjek isticao zajedništvo u Crkvi, sudjelovanje u životu Crkve, naglasivši kako Hrvati katolici u odnosu ne neke druge vjerske zajednice često samo formalno gledaju na ulogu Crkve u društvu, nerijetko tražeći nekakve drugačije putove svoje vjere, ali pritom zaboravljaju kako jedino Crkva vodi putem spasenja. U tomu je također naglasio primjer sv. Franje koji je donio određene novine u odnosu čovjeka prema Bogu, ali to je napravio unutar Crkve, uz papino odobrenje. Biskup je s propovjedaonice pozvao hodočasnike i sve koji u tom trenu nisu bili na misi da se ispovijedaju i kaju za svoje grijehe. Pozvao ih je da budu suci, a ne odvjetnici svojih grijeha, da budu svjesni da su griješili i da ne traže opravdanja za svoje grijehe, već da se za njih iskreno iz sveg srca pokaju.

Nema oprosta bez ispovijedi

U čemu se razlikuje Porcijunkulski oprost od sakramenta ispovijedi, upitao se retorički biskup Petanjek. Nema oprosta grijeha bez sakramenta ispovijedi, kajanja i pričesti, nastavio je, i zato se treba pokajati, dobiti oproštenje i primiti Isusa Krista da bi se mogao dobiti oprost. "Nažalost mi i nakon ispovijedi ponovo griješimo i tako kreće sve ispočetka. Zato nije isto griješiti i kajati se i ponovo griješiti. Porcijunkulski oprost sastoji se u tomu da nam se oproste one kazne koje smo grijesima zaslužili", rekao je mons. Petanjek.

Prema tradiciji pazinski franjevci 2. kolovoza slave svoj najveći blagdan Porcijunkulu ili blagdan Gospe od Anđela, koji se u Pazinu naziva Rim, a tog dana franjevačku crkvu u Pazinu, kao što je i minulog petka bio slučaj, pohode mnogi hodočasnici iz raznih krajeva Istre. Prema pobožnoj predaji sveti Franjo je 2. kolovoza 1208. u crkvici Svete Marije od Anđela u Asizu doživio obraćenje, a taj trenutak njegova "oblačenja novoga čovjeka" liturgijski se slavi 2. kolovoza. Spomen na taj događaj posebno se slavi među franjevcima na blagdan Gospe od Anđela ili Porcijunkule, prozvan tako prema crkvici u kojoj je sv. Franjo doživio obraćenje. Naime, crkvica je podignuta na zemljištu zvanom Porcijunkula, koje je sv. Franjo dobio od benediktinaca, a danas se nalazi unutar bazilike Svete Marije Anđeoske, koju je dao izgraditi papa Pio V. u 16. stoljeću, a papa Pio X. uzdigao ju na čast papinske bazilike i kao takva predstavlja najvažniju crkvu franjevačkog reda. Predaja također prenosi kako je radost oslobođenja od grijeha, koju je tada osjetio, sveti Franjo htio prenijeti na druge ljude pa se u njemu rodila ideja da moli tadašnjega papu Honorija III. da tu crkvu učini crkvom potpunog oprosta od vremenitih kazni, što je papa 1216. i učinio.

Kasnije je određeno da se potpuni oprost na blagdan Gospe od Anđela, koji se naziva i Porcijunkulski oprost, može dobiti i u bilo kojoj franjevačkoj crkvi.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter