KONFERENCIJA ZA NOVINARE

Porečki SDP-ovci upozoravaju: Potrebno je osigurati FOND SOLIDARNOSTI ZA GRAĐANE U PROBLEMIMA

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Višnjan (N. LAZAREVIĆ)

Višnjan (N. LAZAREVIĆ)


Zdenko Tomčić predlaže da se institucionalno potakne osnivanje poljoprivredne kooperative koja bi iskoristila postojeće ljudske i materijalne resurse

- Smatramo da je u okviru gradskog proračuna potrebno osigurati fond solidarnosti u planiranom iznosu od 10 do 15 milijuna kuna, kazao je na današnjoj konferenciji za novinare Gradske organizacije SDP-a Poreč gradski vijećnik Vladimir Sladonja najavivši znatno povećanje nezaposlenosti i pad prihoda.

Izrazio je zadovoljstvo epidemiološkom situacijom, ali i zabrinutost ekonomskim stanjem Poreštine, posebice nakon ljeta, kada popuste državna davanja zaposlenima u krizi.

- Očekujemo da će velikom broju naših građana trebati pomoć pri plaćanju vrtića za djecu, obroka u školi, prijevoza za djecu, članarine u sportskim klubovima za djecu i drugo, dodao je Sladonja.

Učešće turizma u BDP-u Poreča 50 posto

On smatra da će se povećani rashodi za socijalna davanja morati već sada uravnotežiti rebalansom gradskog proračuna koji bi ove godine, prema očekivanjima gradskog SDP-a, mogao doseći tek 100 milijuna kuna izvornih prihoda. Sladonja je naglasio potrebu hitnog reduciranja svih rashoda koji nisu nužni, i do 30-40 posto, zaustavljanje procedure zaduživanja Grada po osnovi plaćanja kazne za europski projekt kanalizacije, kao i to da bi Vlada trebala preuzeti servisiranje kredita za dvoranu Žatika s obzirom na to da je država i dalje vlasnik zemljišta na kojem se nalazi.

Najveći dio konferencije zauzelo je izlaganje doktora ekonomije Zdenka Tomčića na temu "Kakva nam je budućnost? Što čeka porečko gospodarstvo nakon korona krize". Napomenuo je da je učešće turizma u BDP-u Hrvatske 20 posto, Istre 40 posto, a samog Poreča 50 posto što je strukturni problem monokulturnog razvoja koji posebice dolazi do izražaja u krizama poput pandemije. Iako pozdravlja državne vatrogasne mjere, kao i olakšice za dio poduzetnika koje je donijela gradska vlast, kaže da one nisu dovoljne te da je potrebno poduzeti hitne mjere glede povećanja proizvodnje i obnove poljoprivrednih resursa na Poreštini u cilju osiguranja egzistencije za građane koji ostanu bez posla.

- Naše spoznaje govore da na području Grada Poreča barem 50 posto građanstva živi vrlo oskudno, da ne kažemo da su u fazi preživljavanja, nastavio je Tomčić koji smatra da ni u budućnosti ne treba kočiti razvoj turizma, već pripomoći razvoj poljoprivrede i ostalih grana ekonomije.

Poljoprivreda je naš veliki grijeh

- Poljoprivreda je naš veliki grijeh, a ujedno i velika šansa razvoja, naglasio je Tomčić dodavši da za nju postoje resursi i tradicija. Predlaže da bi institucionalno trebalo potaknuti osnivanje poljoprivredne kooperative (zadruge) koja bi iskoristila postojeće ljudske (porečki Institut za poljoprivredu i turizam, Visoku poljoprivrednu školu…) i materijalne resurse (neiskorišteni silos u Višnjanu, državna zemljišta...), kao i promisliti o ulozi Agrolagune.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU OD ČETVRTKA

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter