JOŠ UVIJEK IH IMA PREVIŠE

MORSKI LJIGAVCI Rebraši će nestati tek kad se more ohladi, pojašnjava dr. sc. Martin Pfannkuchen, predstojnik rovinjskog Centra

| Autor: Mrijana Vermezović Ivanović
Snimila Mirjana Vermezović Ivanović

Snimila Mirjana Vermezović Ivanović


 

Puljani koji usprkos zahlađenju još uvijek plivaju u moru nemalo su se iznenadili kad su ovih dana na pulskim plažama ugledali nakupine rebraša koje je vjetar nanio u pulske uvale. Prozirni organizmi koji ne peku, ali izazivaju neugodu prilikom plivanja ove su se godine u pulskom akvatoriju pojavili nešto kasnije nego ranijih godina, tek koncem kolovoza i još su uvijek tu.

Dr. sc. Martin Pfannkuchen, predstojnik rovinjskog Centra za istraživanje mora koji djeluje u sklopu Instituta "Ruđer Bošković", objašnjava da je 2021. godina, kad je riječ o oceanološkim i meteorološkim uvjetima, bila vrlo posebna.

- Kao rezultat toga, i sukcesija morskih organizama u sjevernom Jadranu bila je posebna, odnosno različita od prijašnjih godina. Tako su se i rebraši ove godine u odnosu na prijašnje kasnije pojavili u masovnijem broju. Sjeverni Jadran, a pogotovo dio sjevernije od Pule, iznimno je produktivan dio Jadrana s izobiljem hrane za rebraše zbog čega je i njihova brojnost u tom dijelu Jadrana daleko najveća, objašnjava Pfannkuchen. Napominje da je, s druge strane, istočna obala Istre, odnosno Kvarner, regija koja je pod velikim utjecajem vodenih masa iz srednjeg Jadrana, gdje se onda i rebraši pojavljuju u značajno manjem brojem.

Rebraši su se ovog ljeta nalazili u cijelom sjevernom Jadranu, od istarske do talijanske obale u velikom broju. Velika koncentracija tih organizama može se očekivati pod utjecajem juga, dok je bura smanjuje i razrjeđuje nakupine rebraša. Međutim, značajno smanjenje broja morskih "ljigavaca" bit će kad temperatura mora naglo padne i more se rashladi do zimske temperature. Zasad je temperatura mora oko 16 stupnjeva, a zimi padne za desetak i više stupnjeva.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter