Monitoring se provodi tijekom veljače i ožujka na području cijele Hrvatske, na način da se na potencijalnoj lokaciji za gniježđenje velike ušare osluškuje pjevanje mužjaka. Na lokaciji treba biti 30 minuta prije zalaska sunca te osluškivati do trenutka kada se skoro sasvim smrači
Udruga Biom Zagreb (snimila Gordana Čalić Šverko)
U tijeku je monitoring sove ušare, volonterska akcija praćenja jedne od najvećih sova na svijetu. Zagrebačka udruga Biom, organizacija civilnog društva koja se bavi očuvanjem prirode, njezinim promicanjem i popularizacijom, provodi ga pristupom građanske znanosti.
Nedavno je preko Zoom platforme organizirala sastanak volontera i educirala ih o jednostavnoj metodologiji istraživanja te načinu na koji se mogu uključiti u monitoring. Sova ušara aktivna je noću i teško ju je vidjeti, ali se može lako čuti u sumrak tijekom kasne zime.
Zainteresirani se mogu javiti Biomu ili Naturi
- Na sastanku preko Zoom platforme sudjelovalo je tridesetak volontera, no svi zainteresirani mogu se još uvijek pojedinačno javiti u Biom, rekla nam je koordinatorica monitoringa Biljana Ječmenica iz Bioma.
Monitoring se provodi tijekom veljače i ožujka na području cijele Hrvatske, na način da se na potencijalnoj lokaciji za gniježđenje velike ušare osluškuje pjevanje mužjaka. Na lokaciji treba biti 30 minuta prije zalaska sunca te osluškivati do trenutka kada se skoro sasvim smrači. Mužjak se glasa glasno i duboko "uu-hu" i u prosjeku to ponavlja svakih 8 sekundi, a ženka piskutavo i glasno. Osluškivanjem ušara od sredine veljače do sredine ožujka, u vrijeme kada se gnijezde na visokim neravnim stijenama, suhim i južno orijentiranim, može se doći do podataka o njihovoj rasprostranjenosti i prikupiti podatke koji doprinose zaštiti ove vrste. Procjenjuje se da na području cijele Hrvatske ima između 800 i 1.200 parova velike sove ušare, a do sada je identificirano i četrdesetak potencijalnih istarskih lokacija njihova gniježđenja, njih dvadesetak je i zauzeto, što znači da su dobrih stanišnih uvjeta za ušaru.
U Istri trenutno ima četrdesetak lokacija
Ove godine, na žalost, kaže Ječmenica, zbog epidemioloških mjera nema organiziranih okupljanja volontera niti radionica, ali u Biomu se trude što bolje komunicirati s volonterima, telefonom ili mejlom. Ovo je četvrta godina da Biom, da li u suradnji s Javnom ustanovom Natura Histrica ili projektnim partnerima, organizira monitoring sove ušare. Zainteresirani za sudjelovanje u nadgledanju sove ušare mogu se obratiti Biomu gdje će ih uputiti u daljnje korake, odnosno upoznati sa svime što trebaju napraviti ovisno u kojem dijelu zemlje žive, te će im se dodijeliti potencijalne lokacije.
U Istri je kontakt osoba regionalni koordinator za područje Istre Luka Meštrović iz Javne ustanove Natura Histrica.
- Više manje, angažirani su volonteri koji su bili angažirani prethodnih godina, nažalost, ne možemo organizirati radionicu pa smo preko Zoom platforme nastojali privući dovoljan broj volontera da se pokriju sve lokacije u Istri kojih trenutno ima četrdesetak, izjavio je Meštrović. Zainteresirani za monitoring mogu se i dalje javljati, važno je da se provede do sredine ožujka, ako je lokacija koju žele pratiti, slobodna. Monitoring se iz Istre proširio na cijelu Hrvatsku, a ove su godine angažirani i regionalni koordinatori.
Bubo bubo se gnijezdi na stijenama
Biom je upravo u Istri, u Buzetu, prethodne tri godine organizirao zajednički monitoring ušara u Istri, radionicu "Čuvari ušara - građani aktivni u zaštiti prirode", za sve ljubitelje prirode, rekreativce i zainteresirane za uključivanje u program monitoringa ušare, na kojoj su mogli poslušati priču o ušari, naučiti kako ju pratiti i zašto je važno štititi ovu najveću europsku sovu (Bubo bubo). Aktivnost se provodila u sklopu projekta Interreg Slovenija - Hrvatska - Living on the Karst Edge (LIKE).
Ušara (Bubo bubo) u Hrvatskoj uglavnom nastanjuje priobalna i gorska područja, a njezino stanište uključuje strme stijene i otvorena područja. Gnijezdi se na teško dostupnim liticama, stijenama i u kamenolomima.