Na današnji dan, godina je 2006.

Vremeplov Glasa Istre: Rušenjem tvornice do turističkih postelja u Umagu

| Autor: Matea Čelebija
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Izdanje Glasa Istre od 13. travnja 2006. godine donosi brojne vijesti ne samo iz Istre, već i ostatka Hrvatske pa i svijeta, a naslovnica, kao i sadržaj unutra, obiluju brojnim tekstovima iz različitih područja.

Tako ondašnja naslovnica donosi vijest o gradnji novih elektroenergetskih kapaciteta, vijest o prikupljanju potpisa županijske oporbe o povjerenju tadašnjem županu Ivanu Jakovčiću te isto tako vijest o nekadašnjem zagrebačkom gradonačelniku, Milanu Bandiću te njegovom "uhljebljivanju" obavještajca Švepsa s opisom da "prvi čovjek Zagreba bira neobične suradnike".

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Mjesto na naslovnici Glasa Istre tog travnja prije 19 godina zauzela je i vijest da je Hrvatsku posjetio predsjednik Europskog parlamenta, Borrell Fontelles, a dočekao ga je tadašnji premijer Ivo Sanader. Naslovnica najavljuje novo izdanje La Kosti, humoristično-satiričkog podlistka koji je od 1993. do 2021. godine izlazio u Glasu Istre (prethodno je od kraja 1983. do početka 1993. izlazio u Porečkom glasniku).

Nažalost, ni tada, kao ni sada, ne nedostaje crne kronike koja puni novinske stupce pa tako i naslovnice, a takve dvije vijesti osvanule su u tadašnjem izdanju Glasa Istre.

Tvornicu cementa zamijenit će tvornica noćenja

Ipak, glavna vijest na naslovnici odnosi se na prenamjenu cementare u Umagu - i to u turističko područje, uz naslov: "Rušenjem tvornice do turističkih postelja".

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Članak donosi vijest da je u Umagu dan ranije srušena jedna od hala nekadašnje Tvornice cementa – sušara koja je "nestala u oblaku prašine nakon nekoliko zvučnih signala". Riječ je o hali koja je bila dio nekadašnjeg industrijskog kompleksa koji je godinu dana od gašenja krenuo k postanku nečeg posve drugog – turističkog naselja "Terra Istriana". Rušenje je izvela specijalizirana tvrtka, a korišteno je 17 kilograma eksploziva, navodi se u članku te ističe da je to bio dio veće operacije uklanjanja 23 preostala objekta te tvornice.

Nekada je to bila uspješna tvornica cementa, ali je proizvodnja obustavljena. Na tom prostoru potom se počelo s planiranjem gradnje elitnog turističkog kompleksa koji bi se, prema navodima u članku, trebao prostirati na čak 120 hektara. Spomenuto je i da je projekt vrijedan više od 200 milijuna eura, a predviđeno i otvaranje oko 1.200 radnih mjesta. Investitor je, navodi članak, isti čovjek koji je bio i na čelu Uprave tvornice.

Zašto je tvornica ugašena?

U članku je i pomno objašnjeno kako i zašto je došlo do gašenja postrojenja te koje su njegove posljedice. Naime, nakon što je izgubila slovensko tržište i zbog sve većeg pritiska zbog onečišćenja na koje se žalilo lokalno stanovništvo, tvornica se više nije mogla nositi s konkurencijom. Cijene su postale preniske, tržište zasićeno, a Umag se pokazao kao loša pozicija za nabavu potrebnog sirovog materijala. Zbog toga se odlučilo prestati s proizvodnjom. Gašenjem proizvodnje bez posla je ostalo 49 radnika, a članak navodi da dio radnika obavlja druge poslove te da će jedan dio biti zaposlen kada se realizira turističko naselje. Usporedbe radi, tvornica je nekoć imala 300 zaposlenih.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Turistički kompleks predviđao je hotele, vile te razne druge sadržaje. Na lokaciji je planirana i gradnja sadržaja za visoku klasu, s pristupom plaži, hotelima i sportskim sadržajima. Cilj je privući turiste, ali i ponuditi kvalitetna radna mjesta. Prema riječima investitora, zadnje hale i silosi koji su sada srušeni bili su posljednji trag industrijske ere u tom dijelu Umaga. "Od betonskih i željeznih konstrukcija možda će se nešto iskoristiti za buduće sadržaje – poput bazena ili podruma – no sve će biti prenamijenjeno za turizam", navodi se u članku.

Provjerili smo i što se u međuvremenu dogodilo s projektom. Internetska stranica je nedostupna, a na postojećoj stranici na Facebooku, gdje je posljednji sadržaj objavljen 2012. godine, naziva ga se "projektom za potpune i sofisticirane doživljaje sa širokim rasponom aktivnosti konkretno povezanih s osjećajem ugode, kulturnim aktivnostima i opuštanjem".

Zanimljivo, godinama kasnije, lokalna vlast je investitore optuživala da je na tom području zagrađeno 85 hektara državnog zemljišta, te da je lokalna uprava u cijeloj situaciji bespomoćna.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Naime, kako je pojašnjeno tada iz Grada Umaga, umjesto očekivanog ulaganja u turizam, s njihove strane se dogodila ilegalna uzurpacija i ograđivanje 100 hektara državnog zemljišta čime je svim građanima Umaga onemogućen pristup, iako je zemljište namijenjeno za rekreaciju.

Problemi unutar obrazovnog sustava

Jedna vijest koja toga dana nije dospjela na naslovnicu Glasa Istre, a progovara o problematici unutar obrazovne ustanove u Puli, glasi ovako: "Visoka učiteljska škola u katastrofalnom stanju". U članku se navodi da škola ima brojne teškoće uključujući i financijske i administrativne probleme. Navodi se s jedne, a demantira s druge strane da škola mjesecima nije plaćala vanjske suradnike, ali i kritizira tadašnju dekanicu da se ne javlja ni kolegama ni studentima koji su tvrdili da cijeli jedan semestar nisu slušali predmet koji im je trebala ona predavati.

Od pozitivnih vijesti ovoga izdanja, izdvajamo najavu dodjele bespovratnih sredstava parku prirode Učka, ali i više struje te stabilnijeg napajanja središnje Istre.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter