Konferencija Glasa Istre

Goran Jeras: Pravo na stanovanje je definitivno temeljno ljudsko pravo

| Autor: Jelena Milović
Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etičko financiranje (Snimio Siniša Kanižaj)

Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etičko financiranje (Snimio Siniša Kanižaj)


Na konferenciji "Priuštivo stanovanje - izazovi i prilike", u organizaciji Glasa Istre koja se održava u Puli, 15. travnja, sudjelovat će Željko Uhlir, državni tajnik u Ministarstvu prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, Nikolina Brnjac, zastupnica u Europskom parlamentu, koordinatorica EPPa u HOUS odboru, pulski gradonačelnik Filip Zoričić, zatim Vedran Prica, direktor Spatium nekretnine d.o.o., Goran Jeras, upravitelj Zadruge za etičko financiranje, Anica Petričević, menadžerica razvoja strateških inicijativa u Erste banci te Jasmina Bašić, predsjednica Društva arhitekata Istre.

Nema brzih rješenja

S upraviteljem Zadruge za etično financiranje, Goranom Jerasom ususret konferenciji porazgovarali smo na ovu temu te nas je zanimalo je li ju trebalo i prije otvoriti.

- Tema stanovanja je jedna od ključnih tema koja određuje kvalitetu života ljudi i prema tome bi politike stanovanja trebale biti jedan od stupova svih javnih politika. Iz te perspektive, svakako smatram da se politika priuštivog stanovanja trebala donijeti puno puno ranije, a ne u trenutku kada je pristup kvalitetnom i priuštivom stanovanju postao problem za vrlo široku skupinu građana. Međutim, sad kad se, iako zakašnjelo, krenulo u izradu nacionalne politike priuštivog stanovanja, treba biti svjestan da nema brzih rješenja, da je politika stanovanja po definiciji dugoročna i bitno ju je napraviti dobro i kvalitetno kako bi se dovelo do strukturnih promjena u strukturi stanovanja u Hrvatskoj. Smjer koji je najavljen putem Nacionalnog plana je dobar, međutim pravi izazov će biti provedbene mjere za implementaciju strategije i tu će se tek vidjeti hoće li te mjere biti u stanju ostvariti zadane ciljeve, veli Jeras.

Zadruga za etično financiranje zajedno sa svojim partnerima - Zadrugom otvorena arhitektura, Europska zadruga MOBA i Pravo na grad, već se godinama bavi temom priuštivog stanovanja, zagovarajući model neprofitnih stambenih zadruga za najam prema primjerima dobrih praksi takvih zadruga iz mnogih europskih država.

- Naše zadruge su razradile model koji je već sada provediv u trenutnom zakonodavnom i poreznom okviru te smo na temelju tog modela pokrenuli i pilot projekt formiranja stambene zadruge u prostoru stare vojarne u suradnji s Gradom Križevcima, ali smo također i identificirali cijeli set mjera koji može bitno ubrzati i olakšati implementaciju novih stambenih zadruga i na taj način osigurati skalabilnost tog modela. Prednost stambenih zadruga je da se radi o motiviranju građana da aktivno sudjeluju u procesu participativnog projektiranja svoje buduće stambene zgrade, u definiranje sadržaja koji se mogu kreirati u sklopu zajedničkih prostora stambene zadruge. Korištenjem zajedničkih prostora, stambena zadruga može i stvarati dodatne prihode koji dodatno smanjuju cijenu stanovanja. Zemljište se putem instrumenta prava građenja dobija besplatno ili uz značajnu subvenciju od strane jedinice lokalne samouprave, zgrada je oslobođena komunalnih doprinosa te u cijelom procesu nema developera koji uzimaju i obračunavaju visoke profitne marže jer je stambena zadruga sama u ulozi developera. Stanari nisu vlasnici svojih stanova nego plaćaju najam zadruzi koja je vlasnik, a stanari kao članovi zadruge kolektivno upravljaju cijelom zgradom. Naša zadruga sa svojim partnerima može podržavati i voditi stambene zadruge kroz cijeli taj proces te s druge strane može pomoći jedinicama lokalne samouprave da osiguraju sve preduvjete za pokretanje i podršku stambenim zadrugama bez dodatnih administrativnih opterećenja na kapacitete jedinice lokalne samouprave, pojašnjava.

Kao zadruzi im je u fokusu kolektiv te precizira kako su Zadruge kolektivni poslovni subjekti koji omogućavaju članovima da kolektivno ostvaruju svoje potrebe.

- S obzirom da je tema stanovanja kompleksna, a stambene zadruge imaju i svoje specifičnosti - za njenu uspješnu provedbu potrebni su arhitekti, urbanisti, financijaši, sociolozi, građevinci i pravnici koji će "pokriti" sve potrebne elemente za pokretanje tog modela. Naša zadruga sa svojim partnerima je godinama gradila te kapacitete i sada smo spremni pružiti punu podršku zainteresiranim općinama i gradovima, ali i potencijalnim stanarima i organizacijama koje se žele uključiti u rješavanje stambenog pitanja za svoje zaposlenike ili članove, u implementaciji i pokretanju modela stambenog zadrugarstva u Hrvatskoj, ali i širi spektar mjera za poticanje priuštivog stanovanja.

Borba protiv siromaštva

Kad govorimo o temi stanovanja uopće, govorimo o temeljnim ljudskim pravima.

- Naravno! Od Deklaracije o ljudskim pravima UN-a, preko Globalnih ciljeva održivog razvoja pa do Ustava RH, stanovanje se smatra jednim od temeljnih ljudskih prava. Ono je stvarno ključno za osiguranje svih ostalih prava. Stavka troška stanovanja najčešće je najveća stavka u budžetima građana te je time i priuštivo stanovanje jedan od temelja borbe protiv siromaštva.

Zaključno, Jeras veli da je uvijek optimist, iako se s temom stanovanja predugo čekalo.

- Smjer koji je zauzela Vlada putem svog Nacionalnog plana je dobar. Osim toga i Europska komisija je u svom sadašnjem mandatu prvi put imenovala Povjerenika za stanovanje te se obvezala tijekom 2026. izraditi i Europsku politiku priuštivog stanovanja s nizom mjera koje će moći koristiti i Hrvatska kao članica EU. Međutim, uz sav optimizam trebamo biti i svjesni toga da su stambene politike dugoročne, da ćemo prave efekte ovoga što radimo danas vidjeti tek kroz implementaciju na rok od 10 i više godina te da je općenito pred građevinskim sektorom izazov transformacije u okvire okolišne održivosti. Međutim, svi ti izazovi su ujedno i prilike da pokrenemo modele koji će osigurati kvalitetniji i održiv život za generacije koje dolaze, zaključuje Jeras.

?

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter