(Press)
Plemenitost volontera programa Tete i barbe pričalice, protekle subote, 12. travnja, je u dobrom raspoloženju proslavljena zabavnim i edukativnim aktivnostima u znak zahvale za sve što čine. U organizaciji Volonterskog centra Istra, za Tete i barbe pričalice, volontere koji čitanjem priča donose utjehu i radost djeci na pedijatriji Opće bolnice Pula, u Šijanskoj šumi je održan izlet kodnog imena “Kromanjonjac".
Pod vodstvom Alekseja Orela, volonteri velikog srca proveli su dan ispunjen istraživanjem, otkrivanjem, rekreacijom i dobrim druženjem. Susret je započeo šetnjom do špilje Šandalja, po našim saznanjima još uvijek neistraženog arheološkog lokaliteta, gdje su upoznati s poviješću Šandalje 1 i 2, sustavom pećina i špilja kao vrijednim arheološkim nalazištem gdje je pronađen sjekač (chopper) najstariji predmet izrađen ljudskom rukom na tlu Hrvatske i ovog dijela Europe, starosti oko 800 000 godina, zatim nalazi iz gornjega paleolitika i brončanoga doba te fosilni ostaci anatomski modernoga čovjeka. Svjedočeći napredovanju kamenoloma, volonteri su doznali da lokalitet Šandalje još uvijek nije upisan u registar kulturnih dobara, a nalazi se na području aktivnog kamenoloma OKPD Valtura u njegovom obuhvatu te joj prijeti uništenje, ukoliko nadležne institucije uskoro ne budu reagirale.
(Press)
Povijest Pule otkrivena im je i kroz malo znanu anegdotu vezanu uz najzaslužniju osobu za otkriće špiljskog sustava Šandalja i njenih iznimnih nalaza, od pomenutog sjekača, do ostataka stepskog nosoroga, pragoveda i mnogih drugih nalaza, ondašnjeg ravnatelja Arheološkog muzeja Istre, Borisa Bačića. Naime, taj veliki istraživač izabrao je revne kolege-istraživače, tadašnje učenike Gimnazije, po ključu posjedovanja bicikli. Bačić koji sam nije bio vozač automobila, već je na arheološke lokalitete na kojima je radio stizao javnim prijevozom ili bicikliranjem, praktično se dosjetio da će šansu za istraživanje prapovijesne arheologije, koja je svojim nalazima odjeknula širom svijeta, dobiti oni koji mogu sami iz pomoć bicikle doći do Šandalje. Nakon njega, rad na tom izuzetnom lokalitetu nastavio je slavni paleontolog Mirko Malez, koji je vodio iskope sve do 1989. godine.
Povratnom šetnjom do utvrde San Daniele doznali su o njenoj povijesti kao prapovijesne gradine te austro-ugarske tvrđave, nakon čega je uslijedio odlazak na veliku poljanu. Tamo je nakon Igre povjerenja počeo najzabavniji dio - I. Šandaljsko bacanje kamena s ramena. Tko je najbolji u bacanju je bilo sasvim nevažno jer je po provedenom natjecanju najstariji volonter Milan Miljković od 77 godina pročitao da se bacanjem novčića odlučuje osvajaju li odličja prvoplasirani ili zadnjeplasirani. Ovim zlatnim volonterima je priređeno iznenađenje kada su im uručene zlatne medalje zahvale za sudjelovanje u programu Tete i barbe pričalice.
(Press)
Ostatak dana, uz puno zabave i smijeha volonteri su nastavili druženje u šumskom baru Okus Pokus uz maneštru, palačinke, cedevitu i kavu. Za sljedeću godinu, pokušat će motivirati njihove volontere da organiziraju tematski izlet kodnog imena “Kromanjonac" i II. Šandaljsko bacanje kamena s ramena otvoreno za sugrađane u suorganizaciji s Arheološkim muzejem Istre i Naturom Histricom, sve s ciljem da se svi zajedno dobro zabave, ali i podigne razina svijesti, te se konačno Šandalja zaštiti kao kulturno dobro Republike Hrvatske što svakako i zaslužuje.
(Press)
Iz Volonterskog centra Istra najavljuju da će 10. svibnja od 10 do 13 sati na terasi pulske Zajednice Talijana – Circolo sudjelovati na Štrik Booktiku 18. Monte Librića na kojem će se održati prvi buvljak za dječju knjigu gdje će se uz razmjenu kupovinu i prodaju i darivati knjige za dječji dom "Ruža Petrović“, a koje će prikupljati upravo Tete i barbe pričalice te čitati priče najmlađim posjetiteljima. Zainteresirani se mogu prijaviti na mail [email protected].
Isto tako, ove jeseni Volonterski centar Istre imat će novi pripremni seminar za građane koji se žele uključiti u program Tete i barbe pričalice, a zainteresirani im se mogu javiti već sada na email [email protected] ili na broj telefona 097/671 3214.