Na Današnji dan, godina je 2015.

Vremeplov Glasa Istre: Preseljenje mirovinskog, dražba zgrade Arena Modne kuće

| Autor: Doria Mohorović
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Vraćamo se u 2015. godinu, od koje nas, iako se ne čini tako dalekom, dijeli deset godina. Tog dana, među istaknutijim vijestima u pulskoj rubrici našla se najava gradnje lukobrana dugog 180 metara u lučici Štinjan. Podsjetimo, tada je Grad Pula donio odluku kojom je Pomorsko sportsko ribolovno društvo »Štinjan« djelomično oslobođeno plaćanja komunalnog doprinosa. Rekonstrukcija lučice bila je nužna jer bi značajno povećala broj vezova, sa 74 na 160, i omogućila vezove za veće brodice. PŠRD Štinjan uplatio je pola iznosa komunalnog doprinosa, što je tada iznosilo 207.804 kune, čime su stvoreni svi preduvjeti za izdavanje građevinske dozvole i početak radova.

Lučica Štinjan

U koncesiju je ušao i dio kopna na kojem su, kako se najavljivalo, trebali biti postavljeni montažni objekti za potrebe lučice, sanitarni čvor i dio na kojem bi se barke izvlačile na kopno. Njezina atraktivna pozicija, nasuprot Brijuna, trebala bi jamčiti atraktivnost i funkcionalnost za sve. Tako je i istaknuto u odluci Grada Pule o djelomičnom oslobađanju plaćanja komunalnog doprinosa koji kaže da rekonstrukciju i izgradnju u lučici treba gledati u širem kontekstu uređenja obalnog područja, te da izgradnja lučice doprinositi turističkom razvoju Grada Pule. Predsjednik društva, Marjan Rupenović, najavio je početak radova na jesen, istaknuvši kako je financiranje planirano kroz donacije i uplate građana zainteresiranih za vezove. Ukupna vrijednost investicije procijenjena je na 4,2 milijuna kuna. Koncesijski ugovor za sportsku luku Štinjan - Puntižela sklopljen je još 2013. godine, a interes za vezove tada je već pokazalo pedesetak mještana. Na koncu je 2017. godine sportska lučica u Štinjanu dobila novo ruho.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Tog dana pisalo se i o dražbi za prodaju zgrade Arena Modne kuće u stečaju. Na prvoj dražbi nije bilo kupaca, iako je interes za nekretninu na pulskoj rivi bio velik, osobito za poslovne prostore u prizemlju. Sljedeća dražba trebala se održati mjesec dana kasnije, a ukupna vrijednost ponuđenih nekretnina bila je 18,6 milijuna kuna, odnosno nešto manje od 5.000 kuna (644 eura) po četvornom metru.

Kako se tada najavljivalo, nekretnina će se ponuditi u deset dijelova, od kojih je najskuplja takozvana 12. etaža, veličine 893 četvorna metra, koja se nudila za oko 3,4 milijuna kuna. Ondje se nalazila radionica, strojarnica i dva skladišta. Najjeftinija je, pak, bila takozvana 4. etaža, veličine 31,3 četvorna metra, koja se onda nudila za 177 tisuća kuna. Pisalo se i da ukoliko se zgrada proda, ili njezini dijelovi, dobiveni novac će se namijeniti razlučnim vjerovnicima, a očekivalo se i da će biti novca i za radnike i ostale vjerovnike. Među ovim potonjima spadale su radnice koje su svojevremeno odlučile uplaćivati internu štednju, a koja je nenamjenski potrošena.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Aktualna tema bio je i neadekvatan prostor Područnog ureda Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje u Puli, smještenog na Trgu Portarata 3. Nakon požara i oštećenja zgrade, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava potvrdilo je da će ured biti preseljen na Danteov trg 4, dok će se postojeća zgrada sanirati. Iz istog su ministarstva istaknuli da sa zgrade na Portarati i dalje prijeti opasnost od pada oštećene fasade, pogotovo nakon požara u kolovozu lani, te su krenuli i u sanaciju te zgrade, za što je suglasnost morao dati Konzervatorski ured, iako se, pisalo se, radi o hitnoj sanaciji i popravku dijela građevinske stolarije koja je oštećena u požaru. Konzervatori su svoju suglasnost dali, te je izrađen elaborat o procjeni štete na objektu, opremi i uređajima, a tek nakon izrade projekta sanacije objekta, planirano je bilo da se krene u samu sanaciju, pisala je naša novinarka Sandra Zrinić Terlević.

Iz Istre je stigla i vijest o modernizaciji benzinske crpke Gripole kao dijela uređenja Državne ceste 303, što je posebno zanimanje izazvalo među Rovinježima. Na plivačkom prvenstvu Istarske županije briljirali su Bruno Blašković i Valentina Vrljić, dok su tržište rada u Puli tada obilježili oglasi za inženjere građevine, arhitekture, brodogradnje i računalstva te profesore prirodnih znanosti i medicinare. Istovremeno, među viškom kadrova našli su se ekonomisti, učitelji predškolskog odgoja te magistri hrvatskog jezika i povijesti.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Stotine vrsta čokolade

Zanimljivo je bilo i pročitati o trećem Choco & Wine Festu, održanom u prostoru budućeg Muzeja vina i seljačkog stvaralaštva u Brtonigli. Na sva tri kata zgrade rasporedili su se štandovi i mini-barovi s ponudom čokolade u stotinama raznih vrsta, boja i oblika, ali i kolača i drugih slastica, vina, likera, marmelada, meda, a nisu im mogli odoljeti ni veliki ni mali posjetitelji. A zašto i bi? Osim prodajnih štandova, na nekoliko su se lokacija pred posjetiteljima uživo pripremale i nudile slatke delicije.

Chef Robert Perić i njegova ekipa iz LF catteringa za posjetitelje svoga štanda priredila je live-cooking show u kome su pripremane lizalice od bijele i tamne čokolade, ekleri, i neobične čokoladne štrudle od lisnatog tijesta s više vrsta čokoladnih krema. A uz njih, razne su delicije pripremali i poznata slastičarka Dragica Lukin, majstor cook-arta Marijan Bošnjak, dok su se za odgovarajuću ponudu vina pobrinuli vinari Bujštine.

(Arhiva Glasa Istre)(Arhiva Glasa Istre)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter