"Jeste li ih vidjeli? - proljetnice"

Građani sudjeluju u akciji koja donosi korisne informacije o rijetkim i ugroženim vrstama

| Autor: Gordana Čalić Šverko
(Snimila Gordana Čalić Šverko)

(Snimila Gordana Čalić Šverko)


Akcija koju je lani pokrenuo Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije, pod nazivom "Jeste li ih vidjeli? - proljetnice", nastavlja se i ove godine. Iako je stigao najavljeni pad temperatura, prvi vjesnici proljeća već su neko vrijeme oko nas pa je Zavod za zaštitu okoliša i prirode upravo pozvao na sudjelovanje u akciji.

Dojavljeno 544 opažanja

Tijekom samo dva prošlogodišnja mjeseca njene provedbe, u ožujku i travnju, dojavljeno je 544 opažanja biljnih svojti, a sudjelovalo je 136 sudionika. Najveći broj dojava zaprimljen je u prvih mjesec dana, što je u skladu s očekivanim vremenom cvatnje proljetnica. Županije s najvećim brojem dojava su: Istarska, Varaždinska, Zagrebačka i Sisačko-moslavačka županija.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Sakupljanjem podataka o opažanjima proljetnica dobivene su korisne informacije o brojnim rijetkim i ugroženim vrstama, saznalo se više o rasprostranjenosti čestih vrsta koje cvjetaju u proljeće i otkrivene su nove lokacije opažanja visibabe i velike sase, vrsta uvrštenih u Dodatke Direktive Vijeća Europe o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore, odnosno Direktive o staništima.

Kako bi se dobili novi podaci, a i uočile promjene u rasprostranjenosti vrsta, akciju je potrebno provoditi kroz niz godina, zbog čega Zavod za zaštitu okoliša i prirode poziva da se i ove godine dojave lokacije prvih proljetnica.

Proljetnice su prve cvjetnice koje se pojavljuju nakon zime te su prilagođene hladnijim temperaturama i često cvjetaju već u veljači i ožujku. Među najpoznatijim proljetnicama su visibaba, jaglac, ljubičica, šafran i kukurijek, prenijeli su u Javnoj ustanovi Park prirode Učka koja također podržava ovu akciju.

(Snimila Gordana Čalić Šverko)(Snimila Gordana Čalić Šverko)

Dojave kroz aplikaciju

Dojave o zapaženim vrstama, od ove godine vrše se kroz aplikaciju iNaturalist. Za početak je potrebno instalirati iNaturalist na mobilni telefon i registrirati se, a već sljedeći korak je fotografirati i zabilježiti svoju prvu proljetnicu kroz aplikaciju.

Ukoliko se želi pratiti novosti vezane za projekt "Jeste li ih vidjeli? - proljetnice" moguće je postati i član projekta, međutim taj korak nije nužan da bi opažena proljetnica bila zabilježena u sustavu. Jednom instalirana aplikacija može se, osim za proljetnice, koristiti za prijavu i pregled opažanja ostalih vrsta, a može pomoći i u determinaciji nepoznatih vrsta.

Opažanja proljetnica prijavljena kroz iNaturalist postat će dio nove nacionalne baze podataka o bioraznolikosti, BioAtlasa.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter