(Snimio čitatelj)
Čini se da je odlaganje ilegalnog otpada u Istri postao kroničan problem. Posebice se to odnosi na područje Vodnjanštine. Tako se više divljih odlagališta nalazi u Barbarigi, turističkom naselju, unatoč brojnim i učestalim prigovorima stanovnika te apelima gradske vlasti.
Naime, Grad Vodnjan tvrdi da ulažu velike napore kako bi suzbili ovaj problem. Upravo jedna od problematičnih lokacija na kojima se već duže vremena odlaže svakojaki otpad, pa se ondje, prema tvrdnjama obližnjih stanovnika nastanjuju štakori, pripada tvrtki Kermas Vod Dva d.o.o. koja je u vlasništvu kontroverznog poduzetnika Danka Končara.
(Snimio čitatelj)
Situacija glede ilegalnog odlaganja svakakvih vrsta otpada postaje sve gora. S jedne strane u Barbarigi se nalaze slastičar, pekara i restorani s ljubaznim osobljem i specijalitetima, a s druge strane, udaljeno samo par minuta je -.odlagalište otpada.
- Nas nekoliko očistilo je zapušteni zeleni pojas od trnja, uklonili smo granje i udomaćene štakore koji posjećuju susjedne vrtove u potrazi za hranom. Sad čekamo da komunalno odveze granje. Htjeli bismo se svega riješiti. Želimo da naša okolina bude čista, ispričao nam je jedan od stanara čiji se stan nalazi u neposrednoj blizini ovog divljeg odlagališta.
Kaže kako je bezobrazluk dijela vlasnika apartmana dosegao vrhunac te da se "na divlje" odlaže što se stigne - od namještaja, građevinskih ostataka, raskrčenog raslinja i tako dalje. Uz to, kaže nam, da pojedini vlasnici obližnjih apartmana tijekom noći iskrcavaju otpad, nerijetko onaj glomazni.
Komunalno redarstvo Grada Vodnjana na spomenutoj je lokaciji očevid obavilo krajem lipnja prošle godine te zapisnički utvrdilo nepropisno odloženo oko 60 prostornih metara građevinskog otpada. Iz Grada kažu kako su tada poduzeli mjere iz svoje nadležnosti te daljnjim postupkom i na temelju Zakona o gospodarenju otpadom, društvu Kermas Vod Dva d.o.o. kao vlasniku zemljišta u kolovozu 2024. izdali nepravomoćno rješenje o uklanjanju otpada.
"Po našim saznanjima, lokacija nije očišćena, već su u međuvremenu na nju nanesene i dodatne količine otpada, uključujući i komunalni otpad", kazali su nam iz Grada Vodnjana.
Također su istaknuli da ulažu velike napore i resurse u uklanjanje divljih deponija te nastoje spriječiti stvaranje novih, a da u suradnji s tamošnjim komunalnim poduzećem Contradom konstantno rade na poboljšanju odvoza i zbrinjavanja komunalnog, krupnog i drugog otpada. Unatoč tome, svjedoci smo konstantnih kršenja Zakona o gospodarenju otpadom, komentiraju.
Glas Istre je poslao upit Končarevoj tvrtki, no do objave ovog članka, odgovor nije stigao.
Iz Grada su upozorili kako se na području Barbarige nalazi više lokacija na kojima se kontinuirano nepropisno odlaže otpad. Primjerice, jedno od divljih odlagališta nalazi se uz cestu prema Staroj Barbarigi i tamošnju je površinu u više navrata čistila Contrada zajedno s članovima udruge Eko aktivisti Vodnjanštine.
Sada se zbog kontinuiranog onečišćenja razmatra mogućnost da se lokacija prijavi na natječaj Fonda za zaštitu okoliša, konkretno za sufinanciranje zbrinjavanja otpada i postavljanje videonadzora po sanaciji divljeg odlagališta, a sve imajući u vidu da je riječ o zemljištu u vlasništvu države. Tu su nam informaciju potvrdili u Gradu Vodnjanu.
Na sličan način već su riješena neka od najvećih ilegalnih odlagališta na području Vodnjana, kazali su.
Nadalje, u samoj blizini Turističkog naselja Barbariga nalazi se još jedna lokacija na kojoj su u više navrata izdavani nalozi društvu Contrada, međutim po obavljenom čišćenju, opetovano su otpad odlagali nepoznati počinitelji. Iz Grada kažu kako je samo prošlog proljeća otpad ondje uklanjan više puta.
Nažalost, Grad ne može postaviti barijere kojima bi se onemogućio pristup vozilima i spriječilo nepropisno odlaganje otpada jer se taj dio zemljišta smatra nerazvrstanom cestom, kažu iz Grada te ističu da je nedozvoljeno odlaganje otpada najučestalije u zonama u kojima je evidentirana intenzivna bespravna gradnja, kao i u područjima za koje postoji sumnja u ilegalno iznajmljivanje turističkog smještaja i neprijavljivanje gostiju.
Posljedice takvih nereda u prostoru, kao i izbjegavanje plaćanja obveznog zbrinjavanja otpada putem isporučitelja usluge je kontinuirano stvaranje ovakvih ilegalnih deponija. Kamere su postavljene, ali ne mogu pokriti cijelo područje.
(Snimio čitatelj)
Kako su nam objasnili iz Grada Vodnjana, njihovi komunalni redari provode očevid nakon što dobiju informacije o odbačenom otpadu. Ako je otpad odložen na zemljištu u vlasništvu Grada, nalažu tvrtki Contrada da ga ukloni o gradskom trošku. U slučajevima kada se otpad nalazi na privatnim površinama, vlasniku zemljišta izdaju rješenje o uklanjanju.
Postavljene kamere na nekoliko lokacija, kažu, pomogle su u sprječavanju ilegalnog odlaganja otpada te su protiv prekršitelja izrečene kazne. Međutim, s obzirom na to da područje Grada Vodnjana obuhvaća više od 100 kilometara kvadratnih, nije moguće postaviti videonadzor na svim kritičnim lokacijama.
"Skrećemo vam pažnju na to da je svim građanima Vodnjana i korisnicima usluge odvoza otpada na raspolaganju Reciklažno dvorište kao bitna komponenta sustava gospodarenja otpadom gdje građani mogu besplatno predati preko 40 vrsta otpada.
Predajom otpada u reciklažno dvorište građanin se osigurava da će se otpad zbrinuti na propisani način, a svojim postupanjem osigurava čistoću i urednost našeg okoliša. Prilikom dolaska u reciklažno dvorište potrebno je djelatniku predočiti osobnu iskaznicu i posljednji račun Contrade za odvoz komunalnog otpada kako bi se mogla utvrditi šifra korisnika", kažu iz Grada.
Iz Grada podsjećaju da zbrinjavanje divljih odlagališta plaćaju građani.
Neodgovorno i nepropisno odlaganje otpada nije samo agresija prema našem okolišu, već i prema javnom novcu i udarac na džep naših građana. Stoga, ne samo da apeliramo na građane da odgovorno postupaju s otpadom, nego i da prijavljuju osobe koje zateknu u onečišćavanju okoliša, poručili su iz Grada Vodnjana.
Iz Grada Vodnjana podsjećaju da je Grad sanirao velika ilegalna odlagališta na području Likvidot u 2023. (troškovi oko 150.000 eura) te u Galižani uz bijeli put za Loboriku u 2024. (troškovi oko 100.000 eura) u čemu je sufinanciranjem sudjelovao i Fond za zaštitu okoliša. Po obavljenom saniranju deponija postavljen je videonadzor.