(Snimio Milan Pavlović)
Od 2014. do 2020. godine na razini Republike Hrvatske imali smo ugovorenih 18.300 europskih projekata, od kojih je 1.150 realizirano na području Istarske županije, što predstavlja oko šest posto ukupnog broja i iznad je prosjeka realizacije po županijama. Gotovo polovica realiziranih projekata u Istri otpadala je na pomorstvo i ribarstvo, u području ruralnog razvoja naglasak je bio na prenošenju znanja, kvalitetu proizvoda i hrane, te ulaganje u fizičku imovinu, a značajna sredstva plasirana su i u programe razvoja malog i srednjeg poduzetništva i podizanja razine njihove konkurentnosti, te vodno komunalni sektor i sektor gospodarenja otpadom i to su svakako područja u kojima je Istarska županija bila najuspješnija u povlačenju europskog novca, kazao je jučer u Poreču načelnik Sektora za programiranje, koordinaciju i strateško praćenje ESI fondova pri Ministarstvu regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Lovro Novoselac.
On je bio jedan od sudionika panela na temu "Europski put Istarske županije - Kako su EU fondovi doprinijeli razvoju Istre?", jednog od niza događanja kojim se još od početka rujna širom istre prigodno obilježava trideseta obljetnica formiranja Istarske županije. Panel je održan u organizaciji Javne ustanove Regionalni koordinator Istarske županije za europske programe i fondove Aurora koja je osnovana 2018. godine od strane Istarske županije. Jedan od glavnih ciljevima ustanove je da znanjem, iskustvom i savjetima svojih djelatnika pomognu javnom sektoru u provedbi aktivnosti vezanih uz koordinaciju i poticanje regionalnoga razvoja, kao i pripremi i provedbi projekata sufinanciranih sredstvima iz europskih programa i fondova te drugih izvora financiranja.
Ravnateljica Aurore Ivana Dragišić kazala je da je ta ustanova kroz pet godina postojanja brojnim javno-pravim tijelima, općinama i gradovima, ali i drugim strukturama u javnom sektoru pružiti suport budući da je, kako je kazala, uspješna priprema i provedba projekata financiranih iz sredstava Europske unije složen i kompleksan postupak koji zahtjeva sve više specifična znanja.
Domaćin panela, porečki gradonačelnik Loris Peršurić, kazao je da su europski fondovi značajno doprinijeli razvoju, te da u gradskoj upravi u svakom trenutku u raznim fazama realizacije imaju između 40 i 50 projekata za koje pokušavaju osigurati bespovratna europska sredstva.
- Cilj nam je da napravimo što više, a pritom pokušamo što je moguće manje opteretiti gradski proračun, kazao je Peršurić te nabrojao samo neke od najznačajnijih projekata u kojima su to uspjeli. To su, primjerice, sanacija odlagališta otpada Košambra, projekti obnove i izgradnje vrtića, nabave najsuvremenije opreme za vatrogasnu postrojbu, obnove javne rasvjete ili izgradnja četiri pročistača otpadnih voda što je najveći projekt u vodnom gospodarstvu.
Direktor porečke Odvodnje Milan Laković, koji je bio jedna od ključnih osoba uključenih u realizaciju tog projekta, kazao je da su od ulaska Hrvatske u Europsku uniju na tom području alocirali, povukli i realizirali više od 60 milijuna eura, odnosno pola milijarde kuna.
- Za ovo što smo zahvaljujući sufinanciranju iz europskih fondova uspjeli realizirati u zadnjem desetljeću, za realizaciju isključivo vlastitim sredstvima trebalo bi nam između 45 i 50 godina. Tako da s te strane možemo biti izuzetno ponosni, jer na našem području smo uspjeli zaštiti ono što je svakako naš najvrijedniji resurst, a to je okoliš, podzemne vode, našu zemlju, ali i naše more, kazao je Laković.
Predsjednica Udruge profesionalaca za fondove Europske Unije Natalia Zielinska istaknula je da su se poduzetnici pokazali najagilnijim korisnicima sredstava europskih fondova te da je zbog toga i njihov doprinos razvoju domaćeg gospodarskog sektora izuzetno značajan.
- To se dogodilo prije svega zbog prirode EU fondova, jer oni nisu cilj sami sebi, već su alat za postizanje određenih rezultata. Tako primjerice u kontekstu javne infastukture podižemo određene društvene pokazatelje, a u kontekstu gospodarstva određeni gospodarski napredak u smislu povećanja proizvodnje, izvoza, konkurentnosti, kazala je Zielinska.
Pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Istarske županije Patricia Percan kazala je da su kroz projekte i sredstva iz europskih fondova u zadnjih desetak godina realizirani veliki i vrijedni projekti, bilo da se govori o energetskoj obnovi škola, o projektu osiguranja pomoćnika u nastavi ili Erasmus projektima i programima edukacije profesora i učenika.