VJEČNI HITOVI

"All I Want for Christmas Is You": Ovo je 10 deset najpopularnijih božićnih pjesama svih vremena

| Autor: Novi list
(Foto: Reuters)

(Foto: Reuters)


Neki ih obožavaju toliko da ih slušaju tijekom čitave godine, a neki ih ne mogu čuti bez da ih u potiljku ne prođe jeza. Voljeli ih ili ne, božićni klasici ipak su s razlogom upravo to – klasici, a svaka od poznatih blagdanskih pjesama iza sebe krije pokoju zanimljivu crticu.

Isto tako, većini je poveznica njihov nimalo glamurozan nastanak, što vam može poslužiti kao zanimljiv addendum razgovoru dok pijuckate kuhano vino i (htjeli – ne htjeli) slušate stare božićne hitove.

Donosimo deset najpopularnijih božićnih pjesama svih vremena!

1. "All I Want for Christmas Is You"

Generalni je konsenzus da sezona blagdana otpočinje kada Mariah Carey tako kaže. Naravno, radi se o jednom od najpopularnijih blagdanskih klasika, a ovaj hit iz 1994. već desetljećima »skuplja prašinu« na vrhovima glazbenih ljestvica. No, mnogi ne znaju priču o pomalo kompliciranoj povijesti koja se nalazi iza njega…

Naime, dok neslužbena »Kraljica Božića« Mariah Carey pjeva o zaljubljenosti i božićnoj euforiji, zakulisna situacija u kućanstvu Carey i nije bila tako bajna. Njeni roditelji, Alfred Roy i Patricia Carey razveli su se kada je Mariah imala samo tri godine. U svojim memoarima opisala je njihovu, njenim riječima veoma kompliciranu vezu, te je navela kako se svake godine veselila Božiću, no njena »disfunkcionalna obitelj« pronašla je način da to zasjeni.

»Zaklela sam se da ću se pobrinuti da svaki Božić bude sjajan«, kazala je u jednom intervjuu, a kao jedan od načina da to ostvari bilo je i pisanje pjesama.

Dotični singl bila je prva božićna pjesma koju je ikada napisala, a devedesetih, kada joj je diskografska kuća predložila snimanje blagdanskog albuma, bila je vrlo skeptična oko toga misleći da su isti rezervirani za pjevače s već etabliranim karijerama. Isto tako, Carey je priznala da postoje dijelovi pjesme koji joj se uopće ne sviđaju, no vjerujemo da je pronašla načina da ih zavoli, pogotovo zato što joj je ista donijela milijune na bankovni račun.

Danas je »All I Want for Christmas« singl s dijamantnim certifikatom te su se mnogi našli u sudskom sporu s Carey pokušavajući joj preoteti autorska prava nad pjesmom – no neuspješno.

Na kraju dana, tko ju je napisao nije za ovu priču toliko važno koliko je važna činjenica da je dugi niz godina nezaobilazan dio zimske sezone, a mnogima i vrsta blagdanske tradicije.

Foto: Reuters

2. »Christmas (Baby Please Come Home)«

Sredinom šezdesetih američki producent i kantautor Phil Spector vodio se filozofijom da je recept za dobar album »dva hita i deset komada smeća«. Međutim, za album »A Christmas Gift for You From Phil Spector«, odlučio je zauzeti kompletno drugačiji pristup i svakoj pjesmi pristupiti kao hitu.

Među njima našla se i »Christmas (Baby Please Come Home)« u izvedbi Darlene Love, a za koju su prateće vokale pjevale glazbene legende Sonny i Cher.

Ono na što Spector nije računao (jer nije niti mogao), a što ga je koštalo uspjeha je – loš tajming. Naime, dan kada su album, pa i dotična pjesma ugledali svjetlo dana je isti dan kada je ubijen američki predsjednik John F. Kennedy, pa je zbog čitave vrlo neblagdanske atmosfere album povučen iz prodaje i radijskih etera.

Malo više od desetljeća kasnije, Spector je u suradnji s Love ponovno snimio pjesmu koja se sada zvala »Johnny Please Come Home«, no bez božićnih referenci.

Inače, Darlene Love je sa svojom izvedbom »Christmas (Baby Please Come Home)« privukla pažnju poznatog voditelja Davida Lettermana koji ju je, unatoč tome što nikada nije bio obožavatelj božićnih pjesama, 1986. pozvao u svoju emisiju kako bi izvela svoj hit, a ta se tradicija nastavila idućih 28 godina, svakog puta sa sve razrađenijim nastupom.

Tako je za popularizaciju velikog blagdanskog hita zaslužan čovjek koji, iako nimalo fan božićnih klasika, itekako jeste fan tuđe sreće i veselja!

Darlene Love

3. "The Christmas Song (Merry Christmas To You)"

Nat King Cole slovi za jednog od najvećih blagdanskih hitmejkera, što nije začudno s obzirom na svoj veoma impresivan katalog božićnih pjesama. »O Holy Night«, »I Saw Three Ships«, »Joy To The World«, »Deck The Halls«, »O Come All Ye Faithful«, »Little Christmas Tree« i »Caroling, Caroling« redom su njegovi poznati hitovi, no »The Christmas Song« slovi kao najveća uspješnica koja već godinama zauzima mjesto u top deset božićnih pjesama.

Pjesmu su napisali Robert Wells i Mel Tormé još 1945., na žarkoj vrućini srpnja. Iza toga stoji zanimljiva pričica, koja počinje tako da je Tormé jednog iznimno vrućeg srpanjskog dana došao u kuću od Wellsa, kojeg nije bilo nigdje za vidjeti.

Jedino što je pronašao u kući bio je mali spiralni blok na klaviru na kojem su pisali danas dobro poznati stihovi.

Ubrzo se Wells od nekuda pojavio, ispričavši prijatelju kako je sve isprobao da se ohladi, a ništa nije funkcioniralo, pa je posegnuo za psihičkim bijegom pisanja zimskih stihova.

U manje od sat vremena kasnije rođena je pjesma koju s radošću pjeva čitav svijet!

4. "Last Christmas"

Ova pjesma jedna je od posljednjih singlova legendarnog dvojca Wham! u kojem je George Michael pjevao prije nego je krenuo u solo vode. Godine 1984. on i Andrew Ridgeley, vjerojatno tada ni ne znajući, svijetu su podarili ostavštinu koja se etablirala kao blagdanski hit.

Kao što to biva s mnogim velikim pjesmama, povijest nastanka i ove zapravo je veoma skromna, a dogodila se kada su Michael i Ridgeley bili u posjetu Michaelovim roditeljima ‘83.

Tada su otišli u jednom trenu u Georgeovu sobu iz djetinjstva, a pjevača je u tom trenutku obavio veo inspiracije te je, kako je to Ridgeley u jednom intervjuu opisao, »izveo glazbenu alkemiju destilirajući bit Božića u glazbu«.

Srca su dotaknuta, a svijet je tada postao bogatiji za uistinu neponovljivu stvar. Zanimljiva činjenica je da na internetu postoji igra zvana Whamageddon, a cilj je izbjeći slušanje pjesme od 1. do 24. prosinca!

Ako »izgubite«, idete u Whamhallu…

5. "White Christmas"

Ovaj božićni klasik napisao je legendarni tekstopisac Irving Berlin u trenu kada je okružen toplim kalifornijskim zrakom i zelenim palmama maštao o bijelom njujorškom Božiću.

Pjesma je nastala davne 1940., a dvije godine kasnije odabrana je za mjuzikl »Holiday Inn« gdje ju je povijesno otpjevao Bing Crosby. Iako je tada vladalo mišljenje da pjesma neće imati pretjerano velik uspjeh izvan filma, provela je čak jedanaest tjedana na listi najslušanijih pjesama što ju je lansiralo u sferu bezvremenskih klasika.

Jedna zanimljivost koju možda niste znali je da verziju koju danas rado slušamo nije ista koja je originalno snimljena za film, već ponovljena snimka iz 1947.

Razlog ponovnog snimanja je taj da su do 1947. svi originalni masteri bili jednostavno istrošeni zbog toga što su bili preslušani milijune puta!

6. "Rockin’ Around the Christmas Tree"

Božićno doba jednostavno ne bi bilo isto bez ovog svima poznatog klasika koji upriličuje blagdansko raspoloženje još od 1958., kada ju je otpjevala tada trinaestogodišnja Brenda Lee.

Pjesmu je napisao jedan od najpoznatijih tekstopisaca svečanih pjesama Johnny Marks (sigurno su vam poznati i ostali njegovi hitovi poput »Run, Rudolph, Run« ili »A Holly Jolly Christmas«).

Onda tinejdžerica Brenda nije niti mogla zamisliti da će više od pola stoljeća kasnije pjesmu znati većina svijeta! Ova je godina posebno značajna za ovaj hit ali i sami Brendu Lee jer je »Rockin’ Around the Christmas Tree« nakon 65 godina dosegla prvo mjesto na Billboardovih Hot 100, čime je Lee sa svojih 78 godina postala najstarija osoba na vrhu poznate američke ljestvice!

Brenda Lee

7. "Feliz Navidad"

Većina nas upravo zbog pjevušenja ove pjesme zna čestitati Božić i na španjolskom! Ovaj zarazni klasik pripisuje se slijepom portorikanskom skladatelju, pjevaču i dobitniku tri Grammyja Joséu Felicianu, koji je sam jednom prilikom rekao kako mu je velika želja bila ljude ujediniti upravo kroz pjesmu.

E pa, José, misija uspješna!

Od 1970. barem na neko vrijeme ljudi kao da zaborave načas na razmirice te ju svi sretno pjevuše. Ako mu je vjerovati na riječ, pjesmu je napisao u svega nekoliko minuta, u trenutku kada je radio u Los Angelesu i razmišljao o tome kako mu fali obitelj i njegovih jedanaestero braće i sestara.

Svoje osjećaje izlio je u pjesmu i tako otprilike glasi kratka priča o jednom od najpoznatijih blagdanskih hitova.

Jose Feliciano

8. "Jingle Bell Rock"

Ovaj hit iz 1957. smatra se prvom mainstream rock’n’roll božićnom pjesmom!

Iz godine u godinu pjesma je pronalazila put do vrha top ljestvica, a tko je točno zaslužan za njen nastanak i dandanas ostaje misterija… Prvi put ju je izveo country izvođač Bobby Helms, a on i gitarist Hank »Sugarfoot« Garland tvrdili su sve do svoje smrti da su je oni i napisali, iako se službenim autorima pjesme smatraju Joseph Beale i James Boothe.

Helms i Garland oduvijek su tvrdili da se pjesma koju su napisali Beal i Booth zove »Jingle Bell Hop« i da je jednostavno grozna, a procjenjuje se da Bobbyju Helmsu i Hanku Garlandu nikada nije isplaćeno čak 100 milijuna dolara tantijema.

9. "A Holly Jolly Christmas"

Pjevač, glumac, rođeni zabavljač i veseljak Burl Ives, osim što pjesmom donosi pravi božićni duh, čak i izgleda poput pravog pravcatog Djeda Božićnjaka, pa se stoga čini prikladnim da ga se ponajviše pamti po božićnoj pjesmi »Holly Jolly Christmas«.

Pjesmu je napisao već spomenuti Johnny Marks, a radi se o još jednom klasiku koji je osigurao svoje mjesto na Billboardovih Hot 100, i to 52 godine nakon objave izvornog izdanja.

Tako Ivesov glas i dandanas donosi radost u blagdansko doba svakom tko ga posluša!

10. "It’s the Most Wonderful Time of the Year"

Posljednji blagdanski hit na listi je rezultat suradnje skladatelja Georgea Wylea i Eddieja Pola koji je dvojac napisao posebno za božićni album Andyja Williamsa.

Poznati klasik je pjevač premjerno izveo u svojoj emisiji »The Andy Williams Show«. Kasnije je Williams, zbog svoje ogromne ljubavi prema božićnim pjesmama i džemperima prozvan »Gospodin Božić«, snimio još sedam božićnih albuma, a na svakom od njih se pojavila upravo ova pjesma.

Tijekom godina etablirala se kao jedan od blagdanskih glazbenih standarda kojeg, vjerujemo, i sami pjevušite u bradu dok čitate krajnje retke ovog teksta!

Andy Williams

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter