Zanimljivost je da mala vinarija Denisa Bernobića ove godine po prvi puta poslala svoja vina na ocjenjivanje te su, osim za šampionski uzorak, dobili zlato i za još jedan uzorak mlade malvazije. Osobno me jako razveseli dobar rezultat malih i nepoznatih vinara jer upravo to daje draž ovakvim vinskih natjecanjima
Enoteka Emila Perdeca
Ovih dana su objelodanjeni konačni rezultati ovogodišnjeg ocjenjivanja vina za Vinistru 2021., gdje su se osim vina ocjenjivala i jaka alkoholna pića. Održavanje ovog uvodnog dijela Vinistre uvijek razveseljava vinare, ali i vinoljupce jer se dijele medalje i priznanja, a to bude jako zanimljivo. Svake je godine najveće zanimanje publike za pobjednike u kategorijama "Najbolja vina autohtonih sorata Istre". Nagrade se dodjeljuju u pet kategorija i to za mladu i zrelu malvaziju istarsku, mladi i zreli teran te zreli refošk. Kod zrelog refoška već dugi niz godina dominiraju vinarije iz slovenske Istre, a ove godine je nagradu odnio Vinakoper za refošk "Capo d'Istria" iz berbe 2013. Iako se nagrada za najbolji mladi refošk više ne dodjeljuje, i u ovoj kategoriji najbolji je bio Vinakoper sa svojim refoškom „"Rex fuscus" iz berbe 2020.
Kod terana je bilo vrlo zanimljivo jer su se u kategoriji mladi teran borili prvi susjedi - motovunske vinarije Tomaz i Fakin - no za nekoliko bodova ipak je pobjedu odnijela vinarija Tomaz. Kod zrelih pak terana opet je vinarija Tomaz bila u borbi za prvo mjesto, ali na koncu su morali čestitati vinariji Kozlović koja je ipak dobila više glasova članova komisije. A u kategoriji zrela malvazija istarska vinarija Cattunar još je jednom pokazala svoju kvalitetu jer je s malvazijom "Collina" iz berbe 2017 odnijela prvo mjesto.
Najveće iznenađenje je pobjednik u kategoriji najbolja mlada malvazija, ujedno i pobjednik natjecanja Svijet malvazija za 2020 godinu. Nagrada je otišla u Markovac, u vinariju Denisa Bernobića. Markovac je najveće selo u općini Višnjan udaljeno oko jedan kilometar zračne linije od općinskog središta. Danas u Markovcu živi dvjestotinjak stanovnika, a tradicija vinarstva i vinogradarstva gaji se još od doba starih Rimljana koji su mjesto i osnovali.
Zanimljivost je da ova mala vinarija ove godine po prvi puta poslala svoja vina na ocjenjivanje te su, osim za šampionski uzorak, dobili zlato i za još jedan uzorak mlade malvazije. Osobno me jako razveseli dobar rezultat malih i nepoznatih vinara jer upravo to daje draž ovakvim vinskih natjecanjima.
Obitelj Bernobić baštini tradiciju vinarstva i vinogradarstva već četiri generacije. Obrađuju četiri hektara vinograda, a od sortimenta imaju malvaziju istarsku, borgonju i teran. Do sada su uglavnom prodavali vina u rinfuzi te u litrenim bocama. Zadnje tri godine rade iskorak kroz plasman vina u buteljama. U poslu je angažirana cijela obitelj, a stručnu enološku pomoć daje im mlada enologinja Katarina Primorac.
Danas bih s vama podijelio moje viđenje šampionske malvazije istarske. Grožđe za ovo vino u raste u vinogradu na toponimu Pajuhi u blizini Markovca, na dubokoj istarskoj crvenici, a nasadi su stari oko sedamdeset godina. Berba je bila ručna sredinom rujna. Nakon prerade vino je odležavalo isključivo u bačvama od inoxa te je u bocu punjeno pred mjesec dana.
Vino krasi lijepa zelenkasto žuta boja, kristalno je bistro i djelomično gusto. Miris je fin, ugodan, šarmantan i razigran, tipičan za mlade malvazije istarske u ovome stadiju razvoja. Vino se vrlo brzo otvara u čaši te se javljaju note breskve, koju prati nota agruma, a očituje se kroz malo narančine korice i malo kumquata. Na drugo mirisanje javljaju se note mente i bazge te malo cvijeta akacije, dakle kompleksnost mirisa je bogata. Vino je suho, djelomično toplo i djelomično mekano, a s druge strane ima jako dobre svježine, ukusno je, čak mogu reći mineralno i krasi ga srednje tijelo. Ima dobru ravnotežu, intenzivnost okusa mu je izražena, a trajnost u ustima sasvim solidna. Harmonično je, fine kakvoće, na after tasteu javlja se fina nota sočne nektarine. Vino je u usponu i treba mu još malo vremena u boci, ali može se piti i odmah, no ne treba žuriti. Enogastronomski sam ga sljubio uz pljukance s divljim šparugama i špaletom.
Ime vina: Malvazija istarska
Godina berbe: 2020.
Proizvođač: Vina Denis Bernobić
Lokacija: Markovac/hrvatska Istra
Temperatura serviranja: 8-10 stupnjeva Celzija
Gastro preporuka: Pljukanci s divljim šparugama i špaletom
Ocjena: 9,4/10
Čaša: Malvazija istarska Riedel glass
Cijena (mpc): 65,00 kn (kod vinara)