(Snimio Renato Branđolica/HRT)
Razgovarali smo s urednikom Potjere i Superpotjere Igorom Grkovićem, koji već godinama stoji iza uspješne Potjere, a uoči nove sezone Superpotjere govori da je prva sezona tog kviza bila pravi pogodak i da je svatko htio biti dio nje.
Prva sezona Superpotjere imala je visoku gledanost.
Prosječni udio u gledanosti (SHR) prve sezone iznosio je visokih 25,7 posto, što znači da je HRT-ovu Superpotjeru gledala četvrtina svih onih koji su u tom terminu bili pred svojim malim ekranima.
Snimanje Superpotjere započelo je početkom mjeseca, a danas ćemo vidjeti kako izgledaju prve klape nove sezone. Zvjezdana lovačka ekipe i ove sezone igra u sastavu Marcelić, Zibar, Sučević Međeral, Vukorepa te Kotiga, dok u voditeljskoj ulozi ostaje Joško Lokas.
Nova sezona Superpotjere spremna je za emitiranje. Taj kviz je u prvoj sezone donio mnogo televizijskih uzbuđenja, stoga što je toliko super u Superpotjeri?
– U Superpotjeri sve je super! Počevši od autora pitanja, preko publike, natjecatelja i lovaca, pa sve do našeg nezamjenjivog voditelja Joška Lokasa. Rekao bih i to da je Superpotjera kviz zasnovan na svojevrsnom paradoksu – to je, naime, kviz znanja u kojem te previše razmišljanja može koštati.
U odnosu na regularnu Potjeru Superpotjera se snima pred velikim auditorijem, u studiju koji sliči kakvoj areni, a u kvizu sudjeluju svi lovci Potjere. Koliko je drukčiji pristup snimanju i kandidatima u Potjeri i Superpotjeri? Kakve razlike u pristupu uočavate prilikom proizvodnje oba televizijska sadržaja?
– Za razliku od Superpotjere, natjecatelji u Potjeri uvijek se mogu osloniti na nekog od suigrača. U Superpotjeri natjecatelji igraju samostalno pa moraju "biti pravi" u tih petnaestak minuta koliko u prosjeku traje jedan nastup. Ne treba zaboraviti ni lovačku maksimu: "Griješiti je ljudski, no opraštati pogreške nije u opisu lovačkoga posla".
Ususret novoj sezoni, koliko se kandidata prijavilo da bude dio Superpotjere, a koliko ih je na koncu izabrano? Je li zanimanje za Superpotjeru veliko?
– Za Superpotjeru ima jako puno prijava, ali opet manje nego za Potjeru. Mislim da naši natjecatelji dobro procjenjuju svoje mogućnosti pa znaju da u "roller coasteru" Superpotjere "preživljavaju" samo najspremniji.
Isto možemo pitati i za Potjeru. Bilježite li dostatan broj prijava i kada započinje snimanje proljetnih nastavaka Potjere?
– S obzirom na to da smo u eteru od 2013. godine i da smo emitirali više od 1.500 emisija, zapravo je nevjerojatno da ni dandanas ne oskudijevamo s prijavama. Potjera je jednostavnim rječnikom rečeno: "Mes Que Un Club".
U tom je smislu posebno zanimljivo pratiti način na koji se urednici za pitanja Andrea Jukić, Igor Gabor i Domagoj Jović "poigravaju" pitanjima u eteru. Iznenađuje li vas važnost Potjere u svakodnevnom životu i činjenica da se ona emitira toliko dugo?
– Potjera je odgojila nove generacije koje više nego ikad odlaze na pub-kvizove, a posljedično i na Potjeru. Rezultat Potjere rezultat je mukotrpnog rada cijele ekipe Potjere koja je svaku emisiju odradila koncentrirano i predano. Ta je ekipa postavila standarde koje će morati slijediti svatko tko se ozbiljnije želi baviti kvizovima.
Nastavno na to, dugo radite televizijske kvizove. Možete li stoga reći kakav je odnos naše nacije prema televizijskim kvizovima? Je li ekspanzija scene pub-kvizova poboljšala kvalitetu igrača televizijskih kvizova, a posljedično i samih kvizova u cjelini?
– Spoj zabave i natjecanja na pub-kvizu sličan je situaciji koja se očekuje na TV-kvizu pa može poslužiti kao dobra priprema. Velik broj dobrih igrača dolazi iz raznoraznih ekipa koje svoje znanje bruse na večernjim druženjima.
I za kraj jedno kvizaško pitanje. Što ćete gledati u nedjelju 17. ožujka na prvom programu HRT-a i zašto bismo to svi trebali gledati?
– Tu večer neću biti uz TV. Prošetat ću se.