Ilustracija (Pexels)
Mahovina na betonskim zidovima i podovima ne samo da može izgledati neuredno, već može biti i opasna, pogotovo na betonskim površinama po kojima se hoda kao što su prilazi i nogostupi.
Postoji nekoliko trikova kako ju možete brzo i efikasno ukloniti kako bi iste bile čiste i funkcionalne te kako ne bi bilo poskliznuća, pogotovo tijekom hladnih i kišnih perioda.
Soda bikarbona je nešto što većina domova ima, a vjerojatno stoji negdje u bespućima kuhinjskih ormarića.
Ako je to slučaj i kod vas, a nabasali ste na neku tvrdoglavu mahovinu, iskopajte ju i i pospite po zahvaćenoj površini i nakon što odstoji 24 sata dobro očistite. Ovo je najbolje raditi tijekom suhog perioda bez kiše.
Visokotlačni perači jedan su od najbržih načina uklanjanja mahovine s betonskih površina.
Pomoću ovih uređaja voda pod visokim pritiskom raspršuje se na zahvaćena područja, uklanjajući rast mahovine i zaostalu prljavštinu, ostavljajući površine čistima i sigurnima za kretanje.
Isplativa i brzinska metoda uklanjanja mahovine s betonskih površina je prelijevanje kipućom vodom.
Nakon obilatog nanošenja kipuće vode na to područje (pazeći da njime rukujete na siguran način kako biste izbjegli opekline), izribajte područje čvrstom četkom i upotrijebite crijevo kako biste isprali ostatke obrasle mahovinom.
Ako imate tvrdokorne tragove mahovine, mješavina octa i vode u omjeru pola pola može biti učinkovita za uklanjanje problematičnih mrlja, a ovo je uz kipuću vodu još jedno ekonomično sredstvo za uklanjanje mahovine s betonskih površina.
Bijeli ocat je najbolji po pitanju čišćenja i može se miješati u bočici s raspršivačem za brzo i jednostavno nanošenje na široke površine.